Sanayi bölgeleri tam bir çevre felaketi

banner37

KIBRIS, başkent içinde kalan dört sanayi bölgesini gezdi…Yılların birikmiş sorunlarının bir türlü çözüme kavuşturulamadığı bu bölgelerdeki en önemli sorun atıklar…

Sanayi bölgeleri tam  bir çevre felaketi
banner90
banner99

HER YER ÇÖP… Ağır işlerin yapıldığı sanayi bölgelerindeki sorunlara yıllardır bir çözüm bulunamadı. Yetkili birimler gerekli temizliği yapsa da, sanayilerde oluşan kirliliği tamamen ortadan kaldırmak pek mümkün olmadı. KIBRIS, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, Haspolat Sanayi Bölgesi, Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi ve Alayköy Sanayi Bölgesi’ni gezdi, sorunları yerinde gördü. Dört sanayi bölgesi de çöp ve pislik içinde. Tam bir çevre felaketinin yaşandığı bu bölgelerdeki kirlilik, her geçen gün daha da artıyor. Biriktikçe dağ gibi olan çöpler, sürekli daha geniş bir alana yayılıyor. Oluşan görüntü kirliliğinin yanı sıra doğaya ve insan sağlığına da zarar veren bu kirliliğe, bir an önce çözüm bulunması gerekiyor.

LAĞIM SUYU, YOLA AKIYOR… Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde hurda araçlar yol kenarlarına bırakılmış ve orada atıl kalmış durumda. Bölgedeki çevre kirliliğinin yanı sıra arka tarafında oluşturulan çöplük, görenleri hayrete düşürüyor. Haspolat Sanayi ile Kirli Sanayi Bölgelerinde de fabrikadan çıkan atıklar, çevreye atılıyor.  İlgisizlikten yakınan bölge esnafı, uzun zaman önce bir direğin devrildiğini ve üzerindeki hatların ağaçların üstüne düştüğünü ancak kimsenin gidip bakmadığını belirtti.  Alayköy Sanayi Bölgesi’nde ise kanalizasyon alt yapı sorunu, çöp sorununun önüne geçti. Sanayi kurulduğundan beri aynı sorunla boğuşan esnaf, lağım sularının yollara aktığını söyledi.

Ahmet UÇAR

   Lefkoşa’da yer alan Organize Sanayi Bölgesi, Haspolat Sanayi Bölgesi, Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi ve Alayköy Sanayi Bölgesi, sorunlarla dolu.

   Aslında yıllardır var olan ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan bu sorunların başında çevre kirliliği geliyor. İlgili birimlerin sürekli temizlik yaptığı bu bölgelerde ne yazık ki, çöp ve atık sorununa kalıcı bir çözüm bulunamadı.

banner134
   Dört sanayi bölgesindeki sorunlar arasına yol kenarlarındaki insan boyunu aşan otlar, alt yapı sorunları, bozuk yollar da var.

   Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi’ne fabrikadan çıkan atıklar, çevreye atılıyor. Çevre kirliliğine neden olan bu sorunun yanı sıra yol kenarları da çöplerle dolu.

   Bölgedeki vatandaşlar, “Sanayi bölgesi denince herkesin aklına çöp geliyor. Hangi sanayi bölgesine giderseniz gidin mutlaka bir sorunla karşılaşıyorsunuz. Ya araçlarını yola park eden hurdacılar, tamirciler, ya çöplerini, kartonlarını yollara atan fabrikalar karşınıza çıkıyor. Gazeteciler sürekli gelip bu görüntüleri çekiyor ama değişen bir şey yok. Bu Haspolat Sanayisi de aynı şekilde çöplerle dolu. Elektrik direği desen devrilmiş durumda, yerlere sarkıyor. Her an yangın olabilir. Yani kısacası bir sürü sorunun içerisinde çalışıyoruz” dedi.

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde deaynı manzara karşımıza çıkıyor… Bölgenin her yeri çöp dolu… Hurda araçlar yol kenarlarınabırakılmış ve orada atıl kalmış durumda.

   Organize Sanayi Bölgesi’nin arka tarafı ise doğrudan çöplük olarak kullanılıyor.

Alayköy Sanayi Bölgesine kanalizasyon alt yapı sorunu mağduriyet yaratıyor.

   Sanayinin kurulmasından bu yana lağım sorununa bir çare üretilemezken, tuvaletlerin lağım suları yollara akıyor. Öte yandan bölgedeki işletmeler fabrikadan çıkan çöpleri de atacak yer bulamıyor.

KIBRIS’a konuşan Hasan Caymaz,Alayköy Sanayisi’nde temizlik yok. Belediye fabrikaların çöplerini atacağı bir yer gösterdi, esnaf da sunta tahtalarla yerini ayarladı ama tam anlamıyla olmadı. Belediyenin bu duruma bir el atması gerekiyor. Fabrikalardan koltuk dahil olmak üzere tüm atıklar dışarıya atılıyor. Diğer yandan lağım sularımız sürekli taşıyor. Bu lağım suları yolu bile kapatıyor. Öte yandan sanayi işletmelerinin kapasitesi de yüzde 70 düştü. Kapatan işletme olmasa da kapasitesi düşen işletme çok” dedi.

   Adem Doğan ile Ali Kalçay da en büyük sorunlarının çöp ve lağım suları olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75