banner6

Sanayi bölgesi değil, çöplük

banner37

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kirlilik sorunu her geçen gün daha da artıyor

Sanayi bölgesi değil, çöplük
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi bakımsızlıktan dökülüyor. Bir türlü önlem alınamayan kirlilik her geçen gün daha da artıyor.

Sanayi bölgesi içerisinde etrafa atılan çöp ve hurdalar insan sağlığını tehdit edecek şekilde ciddi bir çevre kirliliği yaratırken, bozuk yollar ve yanlış araç parkları da bu görüntünün üzerine tuz biber oluyor.

Bölge içerisinde bulunan kaldırımlarda ise, çöplerden ve park edilen araçlardan yürüyecek yer kalmıyor. Ayrıca birçok iş yerinden de eşyalar yollara kadar taşmış durumda.

Yollar içerisinde bulunan araçlar, mobilyalar bazı bölgelerde neredeyse yolun bir şeridini kapatacak durumda bulunurken sürücüler için de ciddi kaza tehlikesi arz ediyor.

Çıralı: Sadece Lefkoşa değil

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, sadece Lefkoşa'daki Organize Sanayi Bölgesi'nde değil, ülkedeki tüm sanayi bölgelerinde benzer sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Aynı durumun yıllardır var olduğundan söz eden Çıralı, ne yazık ki bu duruma bir türlü önlem alınmayıp, kirliliğin giderek arttığını söyledi.

“Yeni Sanayi Bölgesi Yasası çıkarılmalı”

Sanayi bölgelerinde yaşanan bu sorunların çözümü için yeni bir sanayi yasası çıkarılarak, bu yasa doğrultusunda yetkinin o bölgede faaliyet gösteren sanayicilere verilmesi gerektiğini kaydeden Çıralı, sorunun ancak bu şekilde önüne geçilebileceğini savundu.

Çıralı, sanayi bölgeleriyle ilgili yetkinin şu anda Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'na bağlı Sanayi Dairesi'nde olduğunu ifade ederek, yeni çıkarılacak bir yasa ile bu yetkinin o bölgede hizmet veren sanayicilere verilmesi gerektiğini yineledi.

“Kirlilik zaten yasal değil”

Bir iş yerinin kirlilik yaratmasının yasal olmadığından söz eden Çıralı şu şekilde konuştu:

“Kirlilik yaratılması zaten yasal değil. Ancak bir iş yerinin açılıp açılmamasının iznini veren belediyedir. Yeni bir iş yeri açılacağında belediyeden izin alır. Eğer gıda işi yapan bir yerle, aşırı kirlilik yaratan bir yer yan yana ise bu belediyenin yetkisinde olan bir yerdir.”

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 08:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104