banner6

Sevimli ve acı çekmeye mahkûm kedi ırkı: Scottish Fold

banner37

"Scottish Fold" türü kıvrık kulaklarıyla tanınan kediler, genetik eklem hastalığıyla dünyaya geliyor, tüm ömürleri boyunca eklemleri nedeniyle acı çekiyor

Sevimli ve acı çekmeye mahkûm kedi ırkı: Scottish Fold
banner151 banner143

Uzmanlara göre bu kedilerin üremesi durdurulmalı, hayvan severler de satın almayarak ve ya sahiplenmeyerek buna destek olmalı.

NTV’nin haberine göre Scootish Fold türü kediler genetik hastalıkla doğuyor. Küçük düşük kıvrık kulaklar, yuvarlak hatlı sevimli bir yüze sahip bu kediler insan yaşamına da oldukça uyumlu. Fakat tüm bu sevimliliğin altında dramatik bir gerçek yatıyor. Sakin ve sessiz görünmesine rağmen genetik nedenlerle bu kediler hasta doğuyor.

Kulaklarının bükük olmasının nedeni kıkırdak hastalığıyla doğmasından kaynaklanıyor. Sevimli kediler kronik eklem hastalığına sahip.

Scotish Fold’lardaki gen bozukluğu 1970 yıllarda fark edilince üretimi durdurulmuş fakat Amerika ve Asya’da para için yeniden çoğaltılmış.

Bu cins kedinin üretiminin durdurulması için imza kampanyası başlatıldı. Veterinerler bu ırkı tercih etmesek üretimlerinin azalacağını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 11:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104