banner6

Sıcak, onları da vuruyor

banner37

Sokakta yaşamlarını sürdürmeye çalışan hayvanlar, son günlerde etkili olan kavurucu sıcaklar nedeniyle iyice çaresiz duruma düştü. Bir lokma yiyecek, içecek bir kap su bulabilmek için insanoğlunun insafa gelmesini bekleyen sokak hayvanları bulabildikleri gölge ve serin yerlerde hayatta kalmaya çalışıyor.

Sıcak, onları da vuruyor
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizde son günlerde artan kavurucu sıcaklar insanların yanı sıra, sokak hayvanlarını da etkiliyor. Bir şekilde sokakta yaşamaya mahkum olan kedi ve köpekler, yurdun dört bir yanındaki yerleşim yerlerinde insanların şefkatini ve ilgisini bekliyor.

Bir lokma yiyecek, içecek bir kap su bulabilmek için insanoğlunun insafa gelmesini bekleyen sokak hayvanları, kavurucu sıcaklardan korunarak hayatta kalabilmek içinse bulabildikleri gölge ve serin yerlere sığınıyor.

Hayvan sever kişiler, evlerinin önüne veya sokakların belli başlı yerlerine sokak hayvanları için su kapları ve yiyecek bırakıyor ancak bazı duyarsız kişilerin bu kaplara sigara izmariti, sigara paketi, su şişesi gibi çöplerini atarak kullanılamaz hale getirmesinden şikayet ediyor.

Hayvan severler, sokak hayvanlarına belediye ve ilgili derneklerin de ilgi göstermesini istiyor.

“Öldürmek için değil, yaşatmak için uğraşmak gerekir”

Güzelyurtlu duyarlı bir vatandaş, kentin sokaklarına terk edilen köpeklerin sıcaklardan dolayı yaşadığı çaresizliğe isyan etti.

Vatandaş, insanların önce hevesleri için hayvanları alıp beslediklerini, hevesleri geçtikten sonra ise onları sokaklara bıraktıklarını söyledi.

İnsanların hayvanları öldürmek için değil, yaşamak için uğraşması gerektiğine dikkat çeken aynı vatandaş, bu sorunu gidermenin hayvanları koruma derneklerinin ve belediyelerin işi olduğunu söyledi.

Hayvan sever vatandaş, günümüzde hemen her ev ve işyerinde klima çalıştırıldığına dikkat çekerek, insanların klimalarından sızan suların aktığı noktalara koyacakları kaplarla sokak hayvanlarının su ihtiyacını da karşılamış olacaklarına işaret etti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 11:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104