Sıcaklıklar 5-6 derece düşecek

banner37

Ekim ayının ilk haftası geride kaldı ancak dün hava sıcaklığı 40 dereceye dayandı. Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, sıcaklıkların 1-2 gün daha böyle olacağını ardından havanın serinleyeceğini açıkladı

Sıcaklıklar 5-6 derece düşecek
banner99

GÜNEY ‘SARI ALARM’ VERDİ… Güney Kıbrıs, dün hava sıcaklığının 40 dereceye ulaşması nedeniyle ‘sarı alarm’ verirken, KKTC Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, dün hava sıcaklığının 39 derece olduğunu, bugün ve yarın da devam edecek sıcak hava dalgasının hafta sonunda ülkeyi terk edeceğini ve sıcaklıkların 5-6 derece düşeceğinin öngörüldüğünü söyledi.

Erol KANLIADA

   Sonbahar mevsiminin ikinci ayı olan ekim ayının ilk haftasını geride bırakmamıza rağmen hava sıcaklıkları yaz mevsimini aratmıyor. KKTC Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, dün ülkedeki hava sıcaklığının 39 dereceye ulaştığını ve bu sıcak hava dalgasının bugün ve yarın da etkili olacağını ancak hafta sonunda sıcaklıkların 5-6 derece birden düşeceğini, hatta bazı bölgelerde hafif yağışların da görülebileceğini belirtti.

   Güney Kıbrıs’ta ise dün hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı belirtilerek ‘sarı alarm’ verildi.

   Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok üstünde bulunduğunu belirten Buran, sıcak hava dalgasının bugün ve yarın olmak üzere devam edeceğini açıkladı.

   Buran, 10 Ekim Cumartesi gününden itibaren hava sıcaklıklarının 5-6 derece düşmesini beklediklerini, hava sıcaklığının 30-33 derece arasında seyretmesini öngördüklerini fakat bu derecelerin de mevsim normallerinin üzerinde olacağını belirtti.

   Verilere göre, 10 Ekim cumartesi günü için belirli bölgelerde az miktarda sağanak yağış gözlemlendiğini aktaran Buran, “Yağış yaşansa bile ciddi bir yağış beklentimiz yok” dedi.

Güney’de ‘sarı alarm’ verildi

   Öte yandan, Güney Kıbrıs’ta ise dün, yükselen sıcaklıkların adanın iç kısmında ve alçak kesimlerinde yaklaşık 40 santigrat dereceye kadar yükseldiği açıklandı ve ‘sarı alarm’ verildi.

   Güney Kıbrıs’ta yarı dağlık kesimlerindeki sıcaklıklar yaklaşık 36-40 santigrat dereceye yükseldi.

   Güney Kıbrıs Meteoroloji Dairesi, “Sarı” tehlike seviyesinin, havanın potansiyel olarak tehlikeli olduğu ve tahmin edilen hava olaylarının nadir olmadığı anlamına geldiğini hatırlattı.

   Daire, meteorolojik tehlikelere maruz kalan faaliyetler konusunda dikkatli olunması gerektiğini, halkın beklenen hava koşulları hakkında sık sık bilgi edinmeleri gerektiğini ve gereksiz seyahatlerden kaçınılması gerektiğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75