Şiddetli yağış ve fırtınaya dikkat!

banner37

Ülkemizi etkisi altına alan kötü hava koşulları, perşembeye kadar sürecek. Meteoroloji Dairesi, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması çağrısı yaptı; Rum Meteoroloji Dairesi ise sarı alarm verdi

banner87
Şiddetli yağış ve fırtınaya dikkat!
banner90
banner99

GÜNEYDE İKİNCİ BÜYÜK BARAJ TAŞTI… Meteoroloji Dairesi, bu gece yarısına kadar gök gürültülü sağanak ile fırtına beklendiğini duyurdu. Açıklamada, sağanak ve gök gürültülü sağanakların yer yer 21-50 kg/m2 olması, rüzgârın ise güney ve batı yönlerden zaman zaman fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden tedbirli olunması istendi. Rum Meteoroloji Dairesi de rüzgârın şiddetinin zaman zaman 7-8 bofora yükselmesinin beklendiğini belirterek, Güney Kıbrıs’ın ikinci büyük barajı olan Asprokremmo’nun taşmaya başladığını açıkladı.

Ülkemizi etkisi alan kötü hava koşulları perşembe gününe kadar sürecek.

Şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle, hem kuzeyde hem de güneyde “tedbirli olunması” çağrısında bulunuldu.

Meteoroloji Dairesi, dün başlayan ve bu gece yarısına kadar gök gürültülü sağanak ile fırtına beklendiğini belirterek, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olması uyarısında bulundu.     Açıklamada, sağanak ve gök gürültülü sağanakların yer yer 21-50 kg/m2 olması, rüzgârın ise güney ve batı yönlerden zaman zaman fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden tedbirli olunması istendi.
   Rum Meteoroloji Dairesi de aşırı yağış ve şiddetli rüzgâr nedeniyle sarı alarm verdi. 52 milyon 375 bin metreküp su tutma kapasitesiyle Güney Kıbrıs’ın ikinci büyük barajı olan Asprokremmo da pazar gününün ilk saatlerinde taşmaya başladı. Asprokremmo son dönemde taşan 8’inci baraj oldu.

 

Bugün sağanak yağış var

Meteoroloji Dairesi’nin raporuna göre, bugün sağanak veya gök gürültülü sağanak, yarın yer yer sağanak, perşembe öğleye kadar yer yer sağanak var. Cuma ile pazartesi arası ise yağmur beklenmiyor.
   Halen 13-15 derece civarında olan sıcaklık, ilerleyen günlerde 3 derece artışla 16-18 dereceye yükselecek.
   Rüzgâr, bugün güney ve batı yönlerden kuvvetli zaman zaman fırtına şeklinde, diğer günlerde ise kuzeyli yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli esecek.

Bu arada KKTC’de pazar günü sabah 08.00 ile pazartesi sabah 08.00 saatleri arasında en fazla yağmur metrekareye 19 kg ile Dipkarpaz’da kaydedildi.
   Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 24 saatlik sürede gerçekleşen yağışların yörelere göre dağılımı şöyle:
   “Dipkarpaz 19 kg/m², Pile 13 kg/m², Gönendere 12 kg/m², Kaleburnu 11 kg/m², Sipahi, Zafer Burnu, Akdoğan 10 kg/m², Esentepe, Vadili, Akıncılar, Dörtyol, Beyarmudu 9 kg/m², Alevkaya, Kırıkkale, Mallıdağ, Yenierenköy    7 kg/m², Ercan, Girne, Değirmenlik, Geçitkale, İskele, Tatlısu, Karaoğlanoğlu 6 kg/m²”
   Diğer yörelerde ise 0,1 ile 5 kg/m² arası yağış kaydedildi.

 

Toprak kayması oldu

Polis, Ardahan- Kantara Anayolu’nun 3-4'üncü km'leri arasında aşırı yağışlar nedeniyle toprak kayması meydana geldiğini bildirdi.

Açıklamada, “Gerekli emniyet tedbirleri alınmış olup, trafik kontrollü olarak sağlanmaktadır. Bu güzergâhı kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur” denildi.

Girne’de ağaç devrildi
 

Yağışlı ve fırtınalı havanın kendisini iyice hissettirdiği Girne bölgesinde, fırtına nedeniyle, 23 Nisan İlkokulu bahçesinde bulunan bir servi ağacı ikiye ayrılarak devrildi. Olayın, öğrencilerin derste olduğu bir saatte yaşanması nedeniyle şans eseri herhangi bir yaralanma olmadı.
   Girne Orman Dairesi ve İtfaiye ekipleri olayın hemen ardından devrilen ağacı kaldırdı.
   Doğanköy ve Alsancak Mare Monte bölgesinde, elektrik kablolarının kopması sonucu bazı bölgeler elektriksiz kaldı.
   Elektrik Kurumu ekipleri sorunu gidermek için olay yerinde çalışma yaptı.

 

Rüzgârın şiddetinin 7-8 bofora yükselmesi bekleniyor

Rum Meteoroloji Dairesi de, aşırı yağış ve şiddetli rüzgâr nedeniyle sarı alarm verdi. Hava koşullarının perşembe gününden itibaren normale dönmeye başlaması bekleniyor.
   Haravgi ve diğer gazetelere göre rüzgârın şiddetinin bugün zaman zaman 7-8 bofora yükselmesi ve bunun özellikle kuzey ve batı bölgelerini etkilemesi öngörülüyor. Sürücülere ve yayalara, gerekmedikçe sokağa çıkmama uyarısı yapıldı. Bugüne kadar etkili olması beklenen hava koşulları nedeniyle yağmur, yer yer dolu ve yükseklerde kar yağışı bekleniyor.
   Limasol Belediyesi’nin diğer bölge belediyeleriyle, önümüzdeki 24 saatte şiddetlenecek hava koşullarından etkilenmesi beklenen bölgeler için teyakkuza geçtiğini yazan gazete, kriz masası oluşturulduğunu ve halka, ev ve işyerlerinde gerekli önlemleri alma, gerekmedikçe dışarı çıkmama çağrısı yapıldığını kaydetti.
   Habere göre, 52 milyon 375 bin metreküp su tutma kapasitesiyle Güney Kıbrıs’ın ikinci büyük barajı olan Asprokremmo da pazar gününün ilk saatlerinde taşmaya başladı. Asprokremmo son dönemde taşan 8’inci baraj oldu.
   Gazeteler Hristiyan aleminin inançları uyarınca, denizlerin kutsanması anlamına gelen (denize haç atılması ve atılan haçın çıkarılması) Theofania yortusu nedeniyle bugün düzenlenecek dini törenlerin –Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de katılımıyla Baf’ta düzenlenecek tören de dahil- deniz kenarı yerine kötü hava koşulları nedeniyle kilise içlerinde yapılacağına da dikkat çekti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108