Şirinevler direniyor

banner37

Köyün kuzeyinde, Beşparmaklar üzerindeki bir taş ocağına yeniden izin verileceği iddiasına karşı başlatılan mücadele sürüyor

banner87
Şirinevler direniyor
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Şirinevler ve Akçiçek köylülerinin, bölgede süresi biten bir taş ocağına yeniden izin verilmesinin gündeme gelmesiyle başlattığı mücadele sürüyor.

Köylüler dün de Şirinevler Köy Meydanı’nda toplanarak, taş ocaklarına giden kamyonların kullandığı toprak yola yürüyerek eylem yaptı.

Yürüyüşe destek veren köylüler “Ocağımıza incir ağacı dikmeden, ocağınız alın ve gidin” ile “Dağları yok etmeye, köyü ve köylüyü mahvetmeye son” yazılı pankartlar taşıdı ve “yeni ocaklar açılmasın” şeklinde sloganlar attı.

Şirinevler ve Akçiçek köylülerinin dün yaptığı eyleme Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı da destek verdi.

Ertan Beşiktaş: Zaten yeteri kadar taş ocağı var

Şirinlerevler Muhtarı Ertan Berşiktaş, tekrar izin verilen taş ocağıyla birlikte bölgede 4 tane taş ocağı bulunduğunu ve bu ocakların bölgedeki tüm köylere ciddi anlamda zarar verdiğini anlattı.

Bir yandan ocaklara giderken köy içerisinden geçen kamyonların kaza riski yarattığına değinen Beşiktaş, ayrıca patlamalardan çıkan ses ve titreşimlerin hem sağlıklarını tehdit ettiğini hem de evlerini yıkılma noktasına getirdiğini kaydetti.

Hazırlanan ÇED raporuna da değinen Beşiktaş, bu raporda eksiklikler olduğunu ve yeterli olmadığını ifade etti.

Melihat Beşiktaş 30 yıldır aynı sorun

Şirinlerevler Akçiçek Tertip Komitesi'nden Melihat Beşiktaş, bölgenin 30 yıldır aynı soruna karşı mücadele ettiğini söyledi ve yetkililere seslenerek artık seslerini duymalarını istedi. Beşiktaş şunları söyledi:

"Bölgemiz 30 yıldan beri taş ocakları nedeniyle birçok sorun yaşanmaktadır. Bunlar arasında; kamyon istilası, etrafın toz duman olması, yolların bozulması, patlamalar nedeniyle evlerde oluşan duvar çatlakları gibi bir sürü sorun yer alıyor. İlgili kurumlara şikayetlerimizi bildirdik, ancak bir şey olmadı. Yönetimler ve sermaye hep kol kolla oldu. Arada ezilen hep bizler olduk. Süresi dolan bir ocağın yeniden açılmaması halinde kamyon trafiği nispeten azalacaktır. Patlamalar azalacaktır. Pınar sularının Girne aküferi ile ilgili tehlikesi azalacaktır. Bu kötü manzara bizi çok üzüyor. ÇED raporu hazırlanıyor. Hazırlayanlar bu raporun geçmesi için ellerinden geleni yapacaklardır. Girne aküferinin içerisine girmelerine rağmen ondan bahsetmeyecekler. Yolların darmadağın olmasından söz etmeyecekler. Bu gibi sorunları görmezden gelecekler. Ama gün gelecek, 30 yıl boyunca verdikleri zarar ve rahatsızlıktan dolayı bölge halkından özür dileyecekler..."

Özyiğit: Ciddi bir sorun

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, son dönemde ülkenin her anlamda yağma vurgun ve talanın içinde olduğunu söyledi ve “dağlar, taşlar talan ediliyor, dereler tepeler dümdüz ediliyor. Birilerine peşkeş çekiliyor. Peşkeşin boyutu o kadar ilerledi ki birinci derece yakınlarına peşkeş çekiyorlar. Özellikle uzunca bir süredir taş ocakları ülkemiz için çok ciddi bir sorundur. Dünyada da taş ocağı vardır. Gelişen ve değişen yöntemleriyle çevreye ekolojik dengeye zarar vermeden faaliyet içinde olur. Taş ocaklarının kapanmasının ardından mutlaka rehabilitasyon çalışmaları başlar” diye konuştu.

Kanatlı: Değirmenlik’ten ders almadık

YKP Yürütme Kurulu Üyesi Murat Kanatlı, dayanışma için eyleme destek verdiklerini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Bu mücadeleyi uzun zamandır takip ediyoruz. Maalesef Değirmenlik’te yaşanan ortadadır. Ondan ders almadık. Taş ocaklarıyla ilgili olarak birçok kez çalıştaylar yapıldı. Orada bir sürü dokümanlar çıktı ve bundan sonra asla vahşi bir şekilde taş ocaklarına izin verilmeyecekti. Gelip gördüğümüzde vahşi taş ocağı yapısının devam ettiği ortadadır. Maalesef bu süreci durdurabilmekle ilgili olarak şov değil, doğru dürüst yasalara, bilimsel çalışmalara önem verilmesi gerekiyor. Özellikle buradaki yer altı su kaynaklarının da önemli olduğunu biliyoruz. Gene Değirmelik bölgesine baktığımızda bunun ne kadar önemli bir sorun yarattığının farkındayız."

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2017, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108