banner6

Şirinevler, taşocaklarına savaş açtı

banner37

Şirinevler köyünde düzenlenen Akçiçek Taşocağı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu Halkın Katılımı Toplantısı’nda sert tartışmalar yaşandı. Köy halkı eylem yaparak yolu kapatma kararı aldı

Şirinevler, taşocaklarına savaş açtı
banner150 banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Şirinevler köyünde düzenlenen Akçiçek Taşocağı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu Halkın Katılımı Toplantısı gergin anlara sahne oldu. Ciddi bir çevre kirliliği yaratması ve sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle izni biten taşocaklarının izninin yenilenmesine ve yeni taş ocağı izni verilmesine karşı çıkan bölge halkı ile bilgilendirme toplantısını gerçekleştiren ÇED raporunu hazırlayan ekip arasında gerginlik yaşandı.

Mevcut taşocakları arasında izni biten taşocaklarına yeni izin verilmemesini isteyen vatandaşlar, devletin üzerine düşen denetim görevini yerine getirmediğini, bu nedenle halkın katılımı toplantısının sadece formalite amacıyla gerçekleştirildiğini savundu.

Şirinevler köyü muhtarı Ertan Beşiktaş, taşocaklarının kapatılması için kendi aralarında imza topladıklarını kaydetti. Hiçbir taşocağının yasal bir yolu olmadığını söyleyen Beşiktaş, sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar bölge halkının taşocaklarının neden olduğu tozu soluduğunu dile getirdi.

“Taşocakları insanları öldürüyor”

Kıbrıs Çevre Platformu adına toplantıya katılan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Nesil Bayraktar, yıllardır taşocaklarının etki ettiği köylerde sağlık denetiminin en son ne zaman yapıldığını sorguladı.

Yüzölçümüne göre ülkemiz genelinde olması gereken maksimum taşocağı sayısının 9 olmasına rağmen 36 adet taşocağı bulunduğunu ve yıllardır insanların hastalıklarla mücadele ettiğini savunan Bayraktar, hava kalitesi ölçümünün yapılmadığını, taşocaklarının olduğu bölgede ağaçların tozdan beyaza büründüğünü, patlamalar nedeniyle evlerin duvarlarında çatlamalar meydana geldiğini ve devletin buna seyirci kaldığını dile getirdi.

“Devlet korumazsa halkı kim koruyacak?” diyen Dr. Nesil Bayraktar, 30 yıldır Şirinevler ve Akçiçek köyü halkının taşocaklarının sebep olduğu kirliği havaya maruz kaldığını sözlerine ekledi.

“İnsanlar ve hayvanlar yaratılan çevre kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor” diyen Bayraktar, tedavisi olmayan hastalıklarla mücadele etmek yerine bunu yaratan nedenleri ortadan kaldırmalıyız” şeklinde konuştu.

“Taşocakları aküferi tehdit ediyor”

Kıbrıs Çevre Platformu adına toplantıya katılan Biyolog Tuğberk Emirzade, Girne Dağları’nın tüm Girne’nin su ihtiyacını karşılayan bir aküfer olduğunu dile getirdi.

Taşocaklarının aküferin sınırlarını zorladığını hatta bazı yerlerde aküferin içerisine girdiğini savunan Emirzade, taşocaklarının aldığı her kayanın aküferin hacmini küçülttüğünü kaydetti.

Bölgede bulunan tüm taşocaklarının kapatılması gerektiğini söyleyen Emirzade, hazırlanan ÇED raporunda bölgede yüzeysel su kaynağı bulunmadığına yönelik ifadeler yer aldığını fakat bunun doğru olmadığını belirterek bölgenin su ihtiyacını karşılayan iki adet pınar bulunduğunun altını çizdi.

Tepkiler dinmedi

Bilgilendirme toplantısını düzenleyen ekibin, yeni bir taşocağı açılmayacağı, mevcut taşocağının izninin yenileneceği ve halkın şikayetçi olduğu toz çıkmasına neden olan kırma ve eleme işlerinin taşocağında gerçekleştirilmeyeceği ve halktan gelen tepkilere göre ÇED raporunun düzeltilerek yeniden hazırlanacağına yönelik sözleri, vatandaşların tepkisini dindirmeye yetmedi.

Eylem düzenlenecek

Taşocaklarının yanı sıra taşocaklarından örtüsüz bir şekilde malzeme taşıyan kamyonların yarattığı çevre kirliliğinden rahatsız olan bölge sakinleri, kamyonların süratli bir şekilde köy içinden geçtiklerini, hatta geçtiğimiz yıllarda bir kamyonun bir evin duvarından içeriye girdiğini hatırlattı.

Vatandaşlar, kamyonların yerleşim birimlerinin içerisinden geçmeden farklı bir güzergâh kullanması için çalışma yapılmasını talep etti. Kamyonlarla ilgili sorun çözülmeden kimsenin taşocaklarına sıcak bakmayacağını vurgulayan köy halkı, cumartesi günü eylem yapma kararı aldı.

Köy meydanında eylem yapma kararı alan vatandaşlar, yolları kapatacaklarını ve kamyonların geçişini engelleyeceklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2017, 08:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110