Sivrisinekler ciddiye alınmalı

banner37

Biyologlar Derneği, ülkemizde sıtma hastalığı taşıyan sivrisinek tespit edildiğini açıkladı, zika uyarısında bulundu

Sivrisinekler ciddiye alınmalı
banner90
banner8

İsmail VOLKAN

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, sivrisinekle mücadele konusu yeniden gündeme geldi. Biyologlar Derneği, ülke genelinde yaptıkları sivrisinek taramasında sıtma hastalığını taşıyan Anofel (Anopheles) adı verilen sineğin tespit edildiğini açıkladı.

Dernek, dünyada ölümlere neden zika virüsü gibi birçok hastalığın sivrisinekler yoluyla insanlara bulaştığını işaret ederek, sivrisineklerin hastalıkların yayılması konusunda en büyük etken olduğunu belirtti.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl ihalesinde yaşanan sorunlar nedeniyle iptal edilerek, larvasit alımı yapılmamış ve bu konu kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Larvasit ihalesinin bir an önce açılması gerektiğini vurgulayan Biyologlar Derneği, gazetemize yaptığı açıklamada, ülkeye her gün binlerce kişinin girip çıktığını ve bu insanların ne gibi hastalıklar taşıdığıyla ilgili sınır kapılarında bir önlem alınmadığını söyledi.

Dernekten yapılan açıklama şu şekilde;

“Ülkeye giren kişilerde sıtma veya zika virüsü gibi hastalık varsa ve eğer bu insanları sivrisinek ısırırsa hastalık vatandaşlara da yayılır, bunun yaşanmayacağının garantisini kimse veremez. Sivrisinekler ciddiye alınmalı. Bu dönemlerde hem belediyeler, hem de yetkililer üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir. İnsan sağlığı kesinlikle tehlikeye atılamaz.”

banner134
Sivrisineklerle mücadelenin bir an önce başlaması gerektiğine dikkat çeken Biyologlar Derneği, yetkililerin bahane üretmeden ivedilikle ihaleyi sonuçlandırması gerektiğini belirtti.

Dana: İhale işlemleri bu hafta tamamlanacak, mücadele programı belirlendi

İhalenin son durumuyla ilgili bilgi veren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, ihale işlemlerinin bu hafta içerisinde halledileceğini kaydetti.

Dana, sivrisinekle ilgili mücadele programı hazırlandığını belirterek, bölgelerdeki tespitlerin yapıldığını ve çalışmanın başlaması planlanan tarihte başlayacağını ifade etti.

Ara bölgenin ilaçlanmasına 27 Mart tarihinde başlanmasıyla ilgili karar aldıklarını anlatan Dana, 15 Mart’tan itibaren de larvasit tespit edilen yerlerde ilaçlama yapılacağını kaydetti.

Yapılan programa göre göllere 20-25 Nisan tarihleri arasında balıkların bırakılacağını aktaran Dana, geçtiğimiz yıllardan kalan stokların mevcut olduğunu ve ihale sonuçlanana kadar ellerindeki miktarın yeteceğini söyledi.

Belediyeler Birliği: Fiziki mücadele etkisini gösterdi

Belediyeler Birliği, biyolojik larvasit alımı için önümüzdeki ay ihaleye çıkacaklarını belirtirken, birlik tarafından yapılan açıklamada, ellerindeki stokların henüz bitmediğini, belediyelerin talepleri doğrultusunda alım yapacakları ifade edildi.

Belediyelerin sivrisinek konusunda uzun yıllardır mücadele verdiği ve yapılan fiziki çalışmaların olumlu sonuçlar göstermeye başladığı belirtilirken, bölgelerdeki su birikintileri azaltıldığı ve dere yatakları düzenlendiği için sivrisinek oluşumunun da azaldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75