banner6

Soğuk sularda ailesini arıyor

banner37

İskele’de, Makenzi Plajı’nda karaya vurmak üzereyken görülen yavru yunus balığı, uzman ekiplerin zamanında müdahalesiyle yeniden hayat buldu.

Soğuk sularda ailesini arıyor
banner8

Ahmet İLKTAÇ

İskele’de Makenzi Plajı’nda önceki gün karaya vurmak üzereyken görülen yavru yunus balığı, uzman ekiplerin doğru ve zamanında müdahalesiyle ölümden döndü.

Bilimsel yöntemlerle bir bota yüklenerek 5 kilometre açıkta, akıntının olduğu soğuk suya bırakılan yavru yunusun, yaşadığı şok etkisiyle kendine gelip, yüzmeye başladığı ve uzaklaştığı öğrenildi. Yunusun hayatta kalabilmesi için ailesi olarak tanımlanabilecek grubunu bulması gerektiği belirtildi.

Yunusların çıkardıkları seslerle çok uzaklardaki türleriyle dahi iletişim kurabildikleri ifade edildi.

Hayatta kalma şansı çok yüksek

Yavru yunusun kurtarılmasında çok büyük emek veren DAÜ-SAGAM Başkanı ve DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, önceki gün saat 16.00 sıralarında, İskele’de, Makenzi Plajı’nda yavru yunus olduğunu öğrendiklerini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, yunusun üzerinde herhangi bir yara olmadığını tespit ettiklerini kaydetti. Geçmişte daha büyük bir yunusu kurtardıklarını anımsatan Çiçek, bilimsel bir şekilde yunusa müdahale edip, DAÜ Deep Dive Dalış Merkezi’nden getirilen bot eşliğinde yaklaşık 5 km açığa götürüldüğünü bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, yunusun akıntının tespit edildiği noktada soğuk suya bırakılarak şok etkisi yaratıldığını belirtirken, yunusun hızla ilerleyip kaybolduğunu gözlemlediklerini kaydetti.

Yunusun hayatta kalabilmesi için ayrıldığı grubunu bulması gerektiğine dikkat çeken Çiçek, yunusun, grubunu bulması halinde hayatta kalma şansının çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Çiçek, yunusların suyun altında çok uzun mesafelerde sesleriyle iletişim kurabildiklerini ifade etti.

banner134

Yunusla ilgili ilk ihbarı kendilerine Taşkent Doğa Parkı’nda Mert Beşiktaş, DAÜ Deep Dive Dalış Merkezi’nde Erol Adalıer, Merit Dalış Okulu Koordinatörü Savaş Yapman ve Girne Amerikan Üniversitesi’nden Fatih Hüseyinoğlu’na yunusun kurtarılmasından yardımlarından ötürü teşekkür etti.

İskele Belediyesi’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada; İskele Belediyesi Halk (Makenzi) Plajı’nda Babutsa Büfe civarında, karaya vuran yavru yunusun, başarılı bir şekilde kurtarıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Yaklaşık 45 dakika süren kurtarma operasyonunun sonunda sevimli yunus, soğuk suya bırakılmasının ardından gözden kayboldu. Kurtarma operasyonuna tanıklık eden büyük küçük herkes, rahat bir nefes aldı” denildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88