banner6

Sonuçlar hâlâ ortada yok

banner37

Sağlık Bakanlığı bu yıl halen analiz raporlarını açıklamadı. Özellikle Girne bölgesinde birçok kişinin denize girdikten sonra rahatsızlanarak hastaneye gitmek zorunda kalması endişe yarattı.

Sonuçlar hâlâ ortada yok
banner99

Ceren ÖZBİL

Her yıl düzenli olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan su analiz sonuçları henüz açıklanmadı. Sonuçların hâlâ açıklanmaması vatandaşı tedirgin etti.

banner134

Özellikle otellerin yoğun şekilde bulunduğu Girne bölgesindeki deniz kirliliğinin çok daha fazla olduğu konuşuluyor.

Ayrıca, son zamanlarda bölgede denize giren ve ardından da rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan birçok kişi olduğu biliyor.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, su analiz çalışmaları hâlâ devam ediyor ve kısa süre içerisinde sonuçlar halka açıklanacak.

En son açıklama Ağustos’ta...

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde en son 2016 yılının Ağustos ayında yapılan su analiz sonuçları buluyor.

2017 yılına ait tek bir veri bulunmaması ve deniz mevsimi olan yaza gelinmesi halk arasında ciddi bir endişe yaratıyor.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü de endişeli...

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı da kısa süre önce BRTK’ya yaptığı açıklamada ülkenin her tarafındaki denizlerde kirlilik görüldüğünü belirtti.

Aktolgalı açıklamasında, denizi kirletenlere ceza verilmesi gerektiğine dikkat çekti ve kirlilik tespitinin ancak dalgıç projesi ile gerçekleşebileceğini söyledi.

Sahir: Dava konusu bile olabilir

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, su analizlerinin düzenli olarak yapılması gerektiğini söyledi ve bunun insan sağlığı ile birebir bağlantılı olduğunu anlattı.

Su analizlerinin yapılmaması nedeniyle denizden mikrop kapan birinin yargıya bile başvurabileceğini kaydeden Sahir, insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu ifade etti.

“Sadece analiz yeterli değil”

Sahir, sadece su analizi yapmanın doğru olmadığını, bununla birlikte denizlerin kirletilmesinin de önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Doğan Sahir şu şekilde konuştu:

“Kıyılardaki yapılaşmayı durdurmak gerekir. Her otelin tam anlamıyla çalışan bir arıtma sistemi olması gerekir. Ayrıca denetimlerin de düzenli olarak yapılması gerekir. Başka türlü denizlerdeki kirlilikle başa çıkamayız.”

“Cezalar yetersiz”

Sahir, çevre kirliliği konusunda uygulanan cezalarında yetersiz kaldığını belirtti ve özellikle arıtma sistemlerinden dolayı otellere uygulanan cezaların otellerin işine gelir boyutta olduğunu anlattı.

Asgari ücret oranında verilen cezanın otellerin işine geldiğinden söz eden Sahir, arıtmayı çalıştırmak yerine bu cezayı tercih ettiklerini belirtti.

“Sadece Girne değil”

Girne’deki denizlerin otellerin yoğunluğu nedeniyle kirlendiğinden söz eden Sahir, ancak aynı durumun Mağusa ve İskele için de geçerli olduğunu söyledi.

Sahir, “Girne’deki denizler gibi, İskele ve Mağusa’daki denizler de kirlenmeye başlamıştır. Buna bir önlem alınmalı” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104