banner6

Sorun büyük

banner37

Haspolat Atık Su Arıtma Tesisi’nin öngörülen miktarda biyogaz üretememesi nedeniyle, SBN ile projeyi yürüten şirket arasındaki sürtüşmeden dolayı ödemelerin tam yapılamadığı öğrenildi

Sorun büyük
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Haspolat Atık Su Artıma Tesisi’nde performansın beklenen seviyede olmaması ve ödemelerdeki sıkıntı büyük sorun yaratıyor.

Yaşanan sorunla ilgili olarak Haravgi gazetesinden elde edilen bilgilere göre, tesisteki tartışma üzerine Güney’deki Denetim Ofisi devreye girdi.

Tesis Temmuz 2013 tarihinden bu yana Alman WWTP ve Emek İnşaat konsorsiyumu tarafından işletiliyor.  Sorun, atık su artıma hattında ortaya çıkan düşük biyogaz üretiminden kaynaklandı. Tesisin burada kullanılan elektriğin yüzde 15-20’sini üretmesi bekleniyordu fakat bu hedeften eksik üretim yapılıyor. Alman şirket tarafından 2015 yılına kadar düzeltmeler uygulandı ve bu süre zarfında sorunlar çözümlendi. Buna rağmen yapılan düzeltmelerin sonuçları, artıma hattına ilişkin performansın seviyesine uygun değildi. Lefkoşa Kanalizasyon Kurulu (SBN) bunun üzerine sorunun çözülmesi için bir yıl verdi.

UNDP sözleşme makamı olarak, atık su hattındaki sorunla ilgili detaylı bir çalışma yapması için bir uzman atadı. Uzman, hattın yetersiz performansta çalıştığını ve hangi önlemlerin yapılabileceğini belirledi.

Pek çok toplantı ve sunulan önerilerin ardından, projenin işverenleri tarafından büyük miktarda bir tutarın ödenmesine yönelik olarak bir ilk anlaşma yapıldı. İlk anlaşma, işverenlerin Mayıs 2017 tarihine kadar aylık faturaların tam ödenmesini kapsıyordu.

SBN’e göre ödenmemiş fatura miktarı toplamda 5 milyon, 505 bin Euro. Bu tutarın 2 milyon 750 binin ödenmesi gerekiyordu ve geri kalan 2 milyon 755 bin Euro’nun ise düşük gaz üretimi tartışması çözümlenene kadar bekletilecekti.

Dört ay daha süre tanındı

UNDP, bu sorunun çözülmesi için 30 Ekim tarihine kadar süre tanıdı. Şu anda tesisin Alman şirket tarafından sübvansiye edildiği ancak dört aya kadar sorun çözümlenmezse şirketin sübvansiyeden vazgeçeceği ve tesisin durma noktasına geleceği bildirildi.

Harmancı: Uzlaşıya gidilmeye çalışıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, projenin iki etaplı ve bir dizayn projesi olduğunu anımsatarak, “Dizaynda belli çıktı verileri yapması lazım ve atıktan biyogaz elde edilmesi gerekiyor. Örneğin, bu tesisin yüzde 30 elektriğini karşılaması gerekiyor. Ancak şirket istenilen verilere ulaşmıyor. O yüzden biz de sözleşmede ödememiz gereken rakam yerine, daha kısmi bir ödeme yapıyoruz” dedi.

Şirketle bu konuda geçmişten kaynaklanan ihtilaflar olduğunu belirten Harmancı, konuyla ilgili olarak bir uzmanın tayin edildiğini ve rapor yazıldığını ancak şirketin söz konusu raporu kabul etmediğini kaydetti. Bunun ardından arabuluculuk neticesinde formül geliştirildiğini anlatan Harmancı, “Uzlaşıya gidilmeye çalışılıyor. Kaotik bir durum yok. Elektrik ödenmiyor diye bir durum yok. Bu tesisin kendi elektriğinin belli bir oranını karşılaması gereken bir şey” diye konuştu.

Harmancı, dört ay daha söz konusu rakamın tutulacağını ve uzlaşılan değerler ışığında şirkete ödemenin yapılacağını, dört ay sonunda tesisin durması yönünde bir sıkıntı bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Yetkili: Sorun çözülmezse tesis durma noktasına gelecek

Emek İnşaat Direktörü Burhan Yetkili, ödemelerin yapılması ve işlemlerin devam etmesiyle ilgili sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Tesisin biyogazı az ürettiğini ve öngörülen elektrik enerjisini sağlayamadığını belirten Yetkili, bu nedenle elektriği KIB-TEK’ten aldıklarını aktardı. 2013’ten bu yana işletilen sistemin 10 yıl sonra belediyelere devredileceği bilgisini paylaşan Yetkili, bu durumun belediyeyi fazla elektriği nereden ödeyeceği yönünde düşündürdüğünü ifade etti.

Yetkili, inşaatı yapan ve sistemi kuran Emek İnşaatın ortağı olan Alman şirket WWTP’nin kendisine verilen parametrelere göre ben dizayn yaptığını ancak atık suyun öngörüldüğü şekliyle tesise gelmediğini belirtti.

Yetkili, özellikle yaz aylarında tesise gelen su sıcaklığının en önemli parametre olduğuna işaret ederek, “Su sıcaklığında öngörülen maksimum 25 derecedir ancak su sıcaklığı daha yüksek. Bu artı sıcaklıktan dolayı istenilen biyogaz üretilemiyor. Bu nedenle yapmakta olduğumuz işletmenin bedelleri konsorsiyuma eksik ödenmektedir” dedi.

Yetkili, eksik ödemenin bugün itibarıyla 5,5 milyon Euro olduğunu belirterek, “Bunun yarısını ödeyeceklerdi, diğer yarısını da güvence olarak tutup, sorun çözülünce ödeyeceklerdi. Ancak bu rakam durmuyor. Bugün itibarıyla 5,5-6 milyon Euro’yu geçti. 2-3 ay içinde ödenmezse 7 milyon Euro’yu bulacak” diye konuştu.

UNDP’nin bu sorunun çözülmesi için 30 Ekim tarihine kadar süre istediğini anlatan Yetkili, şu anda işletmenin Alman şirket tarafından sübvansiye edildiğini ancak dört aya kadar sorun çözümlenmezse şirketin sübvansiyeden vazgeçeceğini ve tesisin durma noktasına geleceği uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2017, 09:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104