banner6

Su, 2018'de toprakla buluşacak

banner37

KTNÜB Başkanı Ali Alioğlu, Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun sulu tarımda da kullanılması için 100 milyon TL’nin üzerinde bir kaynak ayrıldığını ve bu yıl içerisinde ihaleye çıkılıp projeye başlanacağını açıkladı:

Su, 2018'de toprakla buluşacak
banner150

banner150

banner99

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği (KTNÜB) Başkanı Ali Alioğlu, Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan, Türkiye’den gelen suyun 2018’de toprakla buluşacağı müjdesini aldıklarını söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve ekibinin Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerde üretici birliklerinin de yer aldığını kaydeden Alioğlu, Bakan Eroğlu’ndan suyun, sulu tarım için Güzelyurt bölgesine ulaştırılacağı müjdesini aldıklarını belirtti.

Yapılan ziyaretin çok olumlu geçtiğini ve en detaylı rakamlara kadar kendilerine bilgiler verildiğini ifade eden Alioğlu, su projesinin yapılacağı anlamında kendilerinde bir güven tazelemesi oluştuğunu söyledi.

Türkiye’deki ziyarette, su ile ilgili yaşadıkları sıkıntıları Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na ilettiklerini anlatan Alioğlu, Eroğlu’nun kendilerinin hassas oldukları bu konuya büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Asrın projesi olan Anavatan’dan Geçitköy’e asma borularla gelen suyun en kısa zamanda Güzelyurt bölgesine ulaşması gerektiğini Eroğlu’na aktardıklarını ifade eden Alioğlu, “Güzelyurt yer altı aküferi kurumaya yüz tutarken, deniz suyunun da iç kesimlere doğru gelmesi, 74 bin dönüm narenciye bahçesinin 32 bin dönüme düşmesinin en önemli etkenleri arasındadır” dedi.

“Güzelyurt’ta su konusunda çanlar çalıyor”

Alioğlu, Güzelyurt bölgesinde tarımda kullanılan ve her geçen güz azalarak tuzlanan su konusunda çanların çaldığını kaydetti.

32 bin dönüm narenciye bahçesinin kuruma tehlikesi ile yüz yüze olduğunu Veysel Eroğlu’na anlattıklarını belirten Alioğlu, “Eroğlu’na ülkede üretimin var olduğunu, üretimin sulu tarımdan yapıldığını ve ülkesel hacim olarak ihracatta ilk sırada narenciye olduğunu anlattık. Narenciye’nin ne kadar önemli olduğunu, KKTC’ye en büyük katma değer ve döviz getirisi olan ürün olduğunu ifade ettik” dedi.

Güzelyurt bölgesinde yaşayan insanların yüzde 70’inin narenciye ve sulu tarımdan geçindiğini anlatan Alioğlu, bakana, suyun ivedi bir şekilde bölgeye ulaştırılması gerektiğini söylediklerini belirtti.

Güzelyurt ve bölgesinin ülkede en fazla iç ve dış göçün yaşandığı bir bölge olduğuna dikkat çeken Alioğlu, bunun engellenip, insanları tarlasında ve bahçesinde tutabilmek için suyun mutlaka 2018’de Güzelyurt bölgesine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Amacımız, üretimden koparak devlete yüklenip, kambur olmak değil, üretim yaparak, bunu pazarlayarak ülkeye getiri sağlamaktır” diyen Alioğlu, Veysel Eroğlu’ndan bölge insanını sevindirecek olumlu şeyler aldıklarını söyledi.

“100 milyon TL’lik proje”

Veysel Eroğlu’nun bölgeye hakim konuşması ile kendilerini memnun ettiğini anlatan Alioğlu, mevcut projenin bu yıl ihaleye çıkılacağını kendilerine ilettiğini belirtti.

Eroğlu’ndan 2017 yılı içerisinde ihaleyi bitirip çalışmaların başlatılacağının bilgisini aldıklarını kaydeden Alioğlu, “100 milyon TL’nin üzerinde bir bütçe ile 2018’de en erken bir tarihte, ülkedeki sulu tarıma geçileceğini, özellikle narenciye bölgesine ulaşılacağının müjdesini ve garantisini aldık” dedi.

Alioğlu, suyun Güzelyurt’a ulaşması için 3.5 metre çapında tünel kazılarak, 5 bin 700 metrelik bir uzunlukla elektrik enerjisi kullanmadan maliyeti düşük olarak bölgeye getirme hedefi olduğuna dikkat çekti.

Amaçlarının, suyun bölgeye gelmesi ile narenciyenin yeniden hayat bulması olduğunu anlatan Alioğlu, bölgenin kalkınabilmesi ve ekonomik yönden yeniden eski gücünü kazanmasını sağlayacağını söyledi.

Adaya gelen suyun artık denize değil suyu özlemiş topraklarda aktığını görmek istediklerini kaydeden Alioğlu, “Şu anda gözümüzü bu projeye dikmiş durumdayız. Suyun en kısa zamanda bölgeye gelmesini arzuluyoruz” dedi.

Suyun bölgeye ulaşması ile farklı türlerin ve piyasada yüksek gideri olan ürünlerin de yetiştirilip pazarlanması konusunda kendilerine tavsiyelerde bulunulduğunu anlatan Alioğlu, bu konuda üretici birliklerinin çalışmalarının olduğunun iletildiğini kaydetti.

Alioğlu, sektörün sorunlarının anlatıldığı sırada hassas bir şekilde tüm kadrosu ile birlikte kendilerini dikkatlice dinleyen ve katkı koyan Bakan Eroğlu’na ayrıca teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104