Su seviyesi yükseliyor

banner37

Ülkemizin en büyük göletlerinden biri olan ve tamamen kuruyan Gemikonağı Göleti, son yağışlarla birlikte dolmaya başladı

Su seviyesi yükseliyor
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizin en büyük göletlerinden biri olan ve tamamen kuruyan Gemikonağı Göleti son yağışların ardından su tutmaya başladı.

4 milyon 100 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip olan Gemikonağı Göleti’nin yeniden su tutmaya başlaması bölge halkını da sevindirdi.

banner134
Kurak geçen bir yılın ardından su seviyesi iyice düşmesine rağmen, kalan suyun da üreticilere kontrolsüz bir şekilde verilmesi sebebiyle tamamen kuruyan göletin yeniden su tutmaya başlaması, üreticileri de umutlandırdı.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, 8 Ocak’ta KIBRIS’ta yayımlanan haberde göletin kurumasıyla ilgili konuşarak, suyun üreticilere kontrolsüz verilmesi ve ülkede yağışların az olmasından kaynakladığını belirtmişti.

4 hafta aradan sonra göleti görüntüleyen muhabirimiz, göletin yeniden su tutmaya başladığını gözlemledi.

Lefke’nin 6. ilçe olmasından sonra bölge için suyun öneminin çok daha fazla arttığını belirten vatandaşlar, yağışların nisan ayına kadar devam etmesi ve Trodos Dağı’nda eriyecek kar suyunun gelmesi halinde göletin tamamen dolabileceğini belirterek, gölette birikecek suyun bilinçli bir şekilde kullanılması çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75