banner6

Şüpheli hayvan ölümleri araştırılıyor

banner37

Gazimağusa’da Maraş Bölgesi’nde hayvancılık yapan Şükrü Yoldaş’ın yılbaşından bu yana, bilinmeyen bir nedenle 210 küçükbaş hayvanı telef oldu

Şüpheli hayvan ölümleri araştırılıyor
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Maraş Bölgesi’nde hayvancılık yapan Şükrü Yoldaş’ın, yılbaşından bu yana, bilinmeyen bir nedenle 210 küçükbaş hayvanı telef oldu. Yoldaş’ın önceki gün, aynı anda 12 kuzu ve 5 oğlağı öldü.

Ağılına geldiğinde hayvanlarını ölü bulan Şükrü Yoldaş, durumdan hemen Veteriner Dairesi’ni haberdar etti.

Veteriner Dairesi ekipleri, dün sabah hayvanlar üzerinde otopsi yaptı ve ileri inceleme için numene alıp Lefkoşa’ya laboratuara gönderdi.

Daire, ilk bulgular ışığında, hayvanların ya yem zehirlenmesi veya dışarıdan birileri tarafından atılan zehirle ölmüş olabilecekleri üzerinde duruyor.

banner134

Öte yandan Şükrü Yoldaş, ağılında, yılbaşından bu yana benzer şekilde 210 küçükbaş hayvanının telef olduğunu söyledi.

Yoldaş: “Yedikleri yemden ölüyorlar”

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Şükrü Yoldaş, şubat ayından bu yana ağılındaki hayvanların sürekli bir şekilde öldüklerini söyledi.

Şükrü Yoldaş, günümüze kadar 140 baş kuzu, 30 baş oğlak ve 40 baş da koyunun öldüğünü kaydetti.

Hayvanlarının yemlerden öldüğünü iddia eden Yoldaş, “Hayvanlarıma nereden yem alsam yine de ölüyorlar” dedi.

Şükrü Yoldaş, tarlası olmadığı için ekip biçemediğini, bu nedenle yemi hep özel işletmelerden aldığını dile getirdi.

Son olarak 12 kuzu ve 5 oğlağının öldüğünü belirten Yoldaş, Veteriner Dairesi personelinin hemen gelerek ölen hayvanlarda otopsi yaptığını ve bağırsaklarından numune aldıklarını bildirdi; Tarım Sigortası Fonu’ndan personelin de gelerek inceleme yaptığını ifade etti.

6 yıldır hayvancılık yaptığını ve 7 kişilik ailesini hayvanlarından elde ettiği gelirle yaşatmaya çalıştığını anlatan Yoldaş, devletten hayvancıya destek vermesini istedi.

Şükrü Yoldaş, yılbaşından bu yana 450 hayvanından 210’nun bu şekilde telef olduğuna dikkat çekerken, “Böyle giderse ağılda hayvan kalmayacak” sözleriyle üzüntüsünü ortaya koydu.

“Numune aldık araştırıyoruz”

Öte yandan konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Veteriner Dairesi Müdür Vekili Tamer Altınoğlu, dairelerinde görevli veterinerin söz konusu hayvanlara otopsi yaptığını söyledi. Hayvanlardan gerekli numunelerin alındığını ve Lefkoşa’ya laboratuara gönderildiğini kaydeden Altınoğlu, ilk bilgilere dayanarak, hayvanların ya yem zehirlenmesi veya dışarıdan birileri tarafından atılan zehirle ölmüş olabileceği üzerinde durduklarını bildirdi.

Tamer Altınoğlu, bu olasılıkları ortadan kaldırma adına numuneler alınıp Lefkoşa’ya gönderildiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104