banner6

Susuzluk, Serdarlı halkının belini büktü

banner37

Serdarlı halkı, “Türkiye, denizi aşıp KKTC’ye su getirdi ama bizim idarecilerimiz iki adımlık yere suyu iletemiyor” diyerek isyan etti 

Susuzluk, Serdarlı halkının belini büktü
banner8

Ahmet VAMIK

Yaşanan su sıkıntısı Serdarlı halkını canından bezdirdi. Sıcak yaz günlerinde susuz kalan bölge halkı, sularının bazen 10, bazen de 15 günde bir aktığını ve suyun verildiği sürenin de az olması nedeniyle depolarının yarıya kadar dahi dolmadığından şikayet etti. 

“Türkiye, denizi aşıp KKTC’ye su getirdi ama bizim idarecilerimiz iki adımlık yere suyu iletemiyor” diye isyan eden vatandaşlar, Serdarlı su deposundan 1 kilometre uzaklıktan hat geçmesine rağmen 5 - 6 kilometre uzaklıktaki Yeniceköy su deposundan bölgelerine su verildiğini ve bunun da yöneticilerin iş bilmezliğinden kaynaklandığını ileri sürdü. 

banner134

Bayraktar: Köklü çözüm için DSİ’yi beklemek zorundayız 

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Serdarlı Belediye Başkanı Salih Bayraktar, Yeniceköy ile Serdarlı arasındaki isale hattının hem çok eski hem de küçük çapta olduğunu belirtti. 

Hattın yıpranmış olmasından dolayı ciddi kayıp ve kaçaklar meydana geldiğini, Yeniceköy’deki terfi merkezinden suyun verimsiz şekilde pompalandığını söyleyen Bayraktar, “hafta sonundan beridir isale hattında iyileştirme yapmak için çalışmalar devam ediyor. Mevcut hatta maksimum akış sağlanması için iyileştirmeler yapıldı. Nasıl bir randıman elde edeceğimizi ilerleyen günlerde göreceğiz” dedi.

Yapılan işlemin köklü bir çözüm olmadığının altını çizen Bayraktar, “eğer yapılan işlem işe yararsa bölgeye 2-3 günde bir su verebileceğiz” diye konuştu. 
Bu sorunun 3-5 günde çözülecek bir sorun olmadığını kaydeden Salih Bayraktar, Serdarlı ve civar köylerdeki su sıkıntısının giderilebilmesi için çözümün Serdarlı yakınlarından geçen DSİ hattından Serdarlı su deposuna su verilmesi olduğunu ifade etti. 

Bunun da kısa sürede yapılabilecek bir işlem olmadığını vurgulayan Bayraktar, “bize verilen bilgiye göre, KKTC’de yarım kalan ve tamamlanması gereken işler için DSİ yeni bir ihaleye çıkacak. Bizim elimiz kolumuz bağlı, beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok” diyerek bütünlüklü çözümün bu şekilde sağlanacağını kaydetti. 

Vatandaşlar ne dedi? 

Mehmet Kerimoğlu (Serdarlı Belediyesi eski Başkanı):

“Belediye Başkanı, Serdarlı’ya suyun Yeniceköy’den gelmesini en başından kabul etmemeliydi. Yıllarca bu hat kullanıldı ve başkan bu hattın yıpranmış olduğunu biliyordu. Yanı başımızdan geçen hattan Serdarlı deposuna su alamadığımız için şimdi hem hayvancı hem de vatandaşlar perişan.” 

Turgut Tezel:

“15 günde 3 ton su alabildim. Verilen su yeterli değil. Yeniceköy’den gelen hat çok kötü durumda. Hattın üzerinde bir patlak olsa tonlarca su aktıktan sonra patlak tespit edilebilir. Ne ağacım var ne bahçem ama kullanacak su bile bulamıyoruz.” 

Niyazi Çoban:

“Mesarya’nın farklı bölgelerinde sürekli su akıyor. Türkiye’den gelen su verimli şekilde kullanılıyor ama biz su bolluğunda sıkıntı yaşıyoruz. Su bazen 5, bazen de 8 günde bir akıyor, onda da çeşmeden hava geliyor.” 

Sertaç Küçükoğlu:

“Benim bir sıkıntım yok. Eskiden de köyümüze 15 günde bir su gelirdi, ben de bu nedenle evimi yaparken 15 tonluk su deposu aldım. Kafam rahat. Su ne zaman isterse gelsin benim depom olduğu için su eksikliği yaşamıyorum.” 

Ercan Kürtoğlu:

“Su sıkıntısı yoktur. Su bol fakat biz suyu idare edemiyoruz. Suyu akıllıca yönetemediğimiz için insanlar su bolluğunun içinde susuzluk yaşıyor. Dün su geldi, sürekli hava gelir. Su yerine hava geliyor. Su saati dönüyor ama çeşmeden su akmıyor, sadece bir hava geliyor. Tüm belediyeler bu işi başardı bir bizim belediyemiz beceremedi.” 

Nidai Güvercin:

“Eğer Yeniceköy’den gelen hat yetersizse daha büyük bir hat çekilmeli. Bunu da Türkiye’nin yapmasını beklersek daha çok sıkıntı çekeceğiz. Eskiden dağdan gelirdi suyumuz. Yine 10 günde bir gelirdi ama su geldiğinde depomuzu doldururduk. Anamur’dan su geldi bolluk olacak diye düşündük, şimdi 7-8 günde bir su gelsin diye bekliyoruz, ya arıza olur su gelmez ya da gelen su depomuzu bile doldurmaz.” 

Tansel Sağır:

“Türkiye’den gelen su için hatlar döşenirken, belediye başkanına defalarca suyu Yeniceköy’den değil anayoldan geçen hat üzerinden alınması için talepte bulunması konusunda uyardık. Başkan yine kendi bildiğini yaptı. Yeniceköy’ün deposundan 7-8 köye su dağılır. Yeniceköy ile Serdarlı arasındaki su boruları 15-20 seneliktir. Hat üzerinde bir kaçak olduğu zaman bunun ortaya çıkması ayları bulur. Bu sorun belediyenin sorumsuzluğundan kaynaklanıyor.” 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88