'Suyumuzu geri verin'

banner37

Pınarbaşılılar, köylerindeki kuyulardan çıkan suyu kendileri kullanamazken Gönyeli’ye verilmesine tepki gösterdi

'Suyumuzu geri verin'

Ahmet KARAGÖZLÜ

Pınarbaşı’nda yaşayan vatandaşlar, köylerindeki kuyulardan çıkan suyun kendileri yerine Gönyeli’ye verilmesine tepki gösterdi.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, köylerinden çıkan suyun içme suyu kalitesinde olduğunu belirterek, Türkiye’den gelen suyu kullanmak istemediklerini söyledi.

Vatandaşlar, Tarım Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi’nin 2012 yılında imzaladığı protokole tam anlamıyla uyulmadığını iddia ederek, köylerindeki kuyularda çok fazla su bulunduğunu ve çıkan suyu önce kendilerinin kullanması gerektiğini, ancak kullanamadıklarından yakındı.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ise, belediye sınırları içerisindeki birçok su kuyusunun kuruduğuna dikkat çekerek, Türkiye’den gelen suyun temiz olmadığını ya da fazla klorlu olduğunu iddia eden birilerinin olması durumunda yetkili mercilere gerekli uyarıları yapacaklarına vurgu yaptı.

Pınarbaşı Muhtarı Kemal Hacıyarım, Türkiye’den gelen suyun aşırı klorlu, pis kokulu ve temiz olmadığını savunarak, köy halkı olarak kendi köylerinden çıkan suyu geri istediklerini belirtti.

Hacıyarım, yetkililerin kendi sularını geri vermeye hazır olması durumunda şimdi ödedikleri ton parasını ödemeye razı olduklarını sözlerine ekledi.

Çelebi: Gerekli uyarıyı yaparız

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, belediye sınırları içerisindeki birçok su kuyusunun kuruduğuna dikkat çekerek, yer altı sularının 250 metrenin altına düştüğünü, bu nedenle de suların yetersiz olduğunu ifade etti.

Çelebi, haziran ayından itibaren Türkiye’den gelen suyu almaya başladıklarını belirterek, Türkiye’den gelen suyla birlikte halkın susuzluk sorunun çözüldüğünü dile getirdi.

Geçmişte Tarım Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi arasında su konusunda protokol imzalandığını hatırlatan Çelebi, protokol imzalandığı sırada bölgedeki köylerin susuz kalmaması için tepkilerini ortaya koyduklarını belirtti.

Çelebi, Dikmen Belediyesi’nin geçmişte suya en çok yatırım yapan belediye olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’den su gelmeden önce de 6 sene boyunca suya hiç zam yapmadıklarının altını çizdi.

“Pınarbaşı ve civarında bulunan köy halkının Türkiye’den gelen suyu reddetmesi yanlış bir şey olur. Türkiye’den gelen suya şükredilmelidir” ifadelerini kullanan Çelebi, Türkiye’den gelen suyun temiz olmadığını ya da fazla klorlu olduğunu iddia eden birilerinin olması durumunda yetkili mercilere gerekli uyarıları yapacaklarına vurgu yaptı.

Hacıyarım: Şimdiki fiyatı ödemeye razıyız

Pınarbaşı Muhtarı Kemal Hacıyarım, Türkiye’den gelen suyu bölge halkını bilgilendirmeden köylerine verdiklerini belirterek, Pınarbaşı’nın kuyularında bulunan suyun içme suyu kalitesinde olduğunu söyledi.

Türkiye’den gelen suyun aşırı klorlu, pis kokulu ve temiz olmadığını savunan Hacıyarım, “Yetkililer bize kendi suyumuzu geri versin. Eğer bize suyumuzu geri verirlerse şimdi ödediğimiz ton parasını bile ödemeye razıyız” şeklinde konuştu.

Tarım Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi arasında 2012 yılında bir protokol imzalandığını söyleyen Hacıyarım, söz konusu protokole göre, önce bölge halkının su ihtiyacının karşılanacağını ve artarsa diğer bölgelere verileceğinin yazdığını, ancak protokole uyulmadığını ve kendi köylerinden çıkan suyu kullanamadıklarını ifade etti.

Hacıyarım, Pınarbaşı köyünün birçok sorunu olduğunu belirterek, köydeki tüm yolların harap olduğunu, köylünün halı saha veya oyun parkı gibi sosyal aktivite yapabileceği bir alanının olmadığını kaydetti.

Köy halkı olarak artık eylem yapmayı bile düşündüklerini söyleyen Hacıyarım, “Biz köy olarak Dikmen Belediyesi’ne bağlıyız ama sanki de belediyeye bağlı değilmişiz gibi yaşıyoruz. Biz o zaman niye belediyeye vergi veriyoruz?” şeklinde sitemde bulundu.

Pınarbaşılılar ne dedi? … Pınarbaşılılar ne dedi? … Pınarbaşılılar ne dedi?

Durmuş Akınal:

Türkiye’den gelen su bağlanır bağlanmaz köyümüzün kendi suyunu kestiler. Türkiye’den gelen su aşırı klorlu veya tam arıtılmamış sudur ve kesinlikle içme suyu değildir. Köyümüzün suyunu biz yıllarca içtik. Suyumuz öyle kalitelidir ki eskiden köyün şoförü Dr. Küçük’e buradan su götürürdü. Doğup büyüdüğümüz ve içtiğimiz suyu Türkiye’den gelen su nedeniyle kullanamadığımız için içemiyoruz. Bize kendi suyumuzu geri versinler.

Gönyeli Belediyesi ile yapılan mukavelede önce köyün ihtiyacı karşılanacak ve eğer su artarsa Gönyeli’ye verilecek diyor. Ama öyle yapılmadı. Köyümüzde 5 tane su kuyusu var. Şu anda sadece 2 tanesi çalışıyor. Dikmen Belediyesi elektrik parası vermesin diye bizim kuyuları çalıştırmıyor. Bize Türkiye’den gelen suyu verdiler, köyümüzden çıkan suyu da Gönyeli’ye veriyorlar. Köyümüzde su çok ama çeken yok. Biz eskiden susuzluk nedir bilmezdik ama artık sulu köyde susuz yaşıyoruz.

Ahmet Özoğul:

Köyümüzde, çeşmelerden akan suyu tüm köylü içerdi. Türkiye’den gelen suyu köyümüze bağladıklarından kimsenin haberi olmadı. Ben de çeşmelerimizden kendi suyumuzun aktığını düşündüğüm için bu klorlu suyu içtim ve zehirlendim. Zehirlendiğim için hastaneye gittim ve her şeyim temiz çıktı. Ancak yapılan tahlillerde vücudumda kanama olduğu belirlendi. Karnım şişti ve günlerce hastanede yattım. Daha sonra zehirlenme sebebimin içtiğim sudan dolayı olduğu anlaşıldı.

Türkiye’den gelen suyu bağladıklarında neden kimse bize haber vermedi? Suyun Türkiye suyu olduğunu belediyenin su saatlerini yazan personelinden öğrendim. Artık evimize damacana ile su satın almak zorunda kalıyoruz. Bana önceden Türkiye suyu olduğunu ve bu suyun içilmediğini söyleselerdi hiç içmezdim ve zehirlenmezdim.

Mehmet Türkeün:

Köyümüzde eskiden pınarlardan su akardı. O kadar çok suyumuz vardı ki yaz aylarında bile köyümüz yemyeşildi. Köylümüz kolokas, susam ve pamuk ekerdi. Sulu tarım yapardık. Zaman içinde kuraklıktan dolayı pınarın suyu kurudu ama kuyularımızda su hiçbir zaman bitmedi. Yıllarca kuyulardan çıkan suyu hem kullandık hem de içtik. Artık kuyularımızda var olan içme suyunu bile içemiyoruz. Zamanında Gönyeli halkı susuzluk çektiği için köyümüze birçok kuyu kazıldı ve Gönyeli, Kanlıköy, Göçeri ve Dağyolu’na su verildi. Bu su halen bu köylere veriliyor ama kendi köyümüze vermiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER