banner6

Tam 718 yaşında!

banner37

Gazimağusa Belediyesi, tarihi Cümbez Ağacı’nın ömrünü uzatmak için bakım çalışmalarına başladı

Tam 718 yaşında!
banner151 banner143

Gazimağusa Belediyesi, şehrin anıtsal özellikteki doğal mirası olan tarihi Cümbez Ağacı’nın ömrünün uzatılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi uzmanlarının öncülüğünde bakım çalışmalarına başladı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, üzerinde yazan dikim yılına göre 718 yaşında olan ve ömrünün sonuna yaklaşmış olabileceği düşünülen ağacın ömrünü uzatmak adına uzman raporu doğrultusunda belediye ekipleri tarafından pek çok işlem yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin girişimleriyle Gazimağusa’ya gelen uzmanlar, Cümbez Ağacı’nın kök bölgesindeki alanın genişletilmesiyle başladıkları çalışmalara, gövdesindeki kabuklanmanın temizlenmesi, hastalığa ve böceklere karşı ilaçlama yapılması ve dallarının desteklenmesiyle devam edecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, tarihi Namık Kemal Meydanı’nda bulunan 700 yaşın üzerindeki

doğal bir anıt olan CümbezAğacı’nın kendilerini endişelendiren olumsuz durumu olduğu için ilgili sivil toplum örgütleri ve kurumlarla istişare ettiklerini, tespit edilen olumsuzlukların giderilmesi ve ağacın ömrünün uzatılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile uzun süren temalar yaptıklarını ve çalışmaların başladığını söyledi.

Avrupa Yakası Budama ve Restorasyon Şefi Lütfi Çeribaş ise, geçmişten günümüze tanıklık eden tarihi eser

niteliğindeki tabiat varlığı Cümbez Ağacı’nın ömrünü uzatmak için hastalıklı dalların ve kabukların temizlenmesi ve ilaçlanması, mantar ve böcek oluşumunun önüne geçilmesi ve kırılma ihtimali olan dalların desteklenmesi gibi çalışmalar yapacaklarını, böyle bir tarihi mekândaki tarihi ağaca hassasiyet gösteren Gazimağusa Belediyesi’ne teşekkür ederek, Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmalara destek vereceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2017, 09:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104