'Tarih sizi affetmeyecek'

banner37

Girne’nin caddelerinde tıkanan araç trafiğinden, eksoz dumanından, toza toprağa batmış sokaklarından, kirletilen denizinden ve her yerin betonlaşmasından bıkıp usanan Girneliler; sokağa indi, eylem yaptı, yetkililere sert tepki gösterdi.

banner87
'Tarih sizi affetmeyecek'
banner90
banner99

Mehmet KARA

Girne İnisiyatifi, Girne’de yaşanmakta olan sorunlara dikkat çekmek için eylem yaptı.

Yaşadıkları sorunları pankartlara yazan ve taleplerini özgür biçimde ifade eden birçok Girneli de sokağa inerek, tepkilerini dile getirdi.

Hirondel Çemberi’nde dün saat 18.00’de gerçekleştirilen eyleme çok sayıda kişi katıldı.

Eylemde, Girne kenti içerisinde ve Girne’nin köylerinde devam eden plansız yapılaşmanın yaratmakta olduğu sorunlara dikkat çekildi.

“Tarih Sizi Affetmeyecek, Rant mı?, Kültürel Miras mı?”, “Biz Kararlıyız Digomo’ya Kadar Yolunuz Var”, Kaçak Bu Hotel? (Zeyko)”, “Trafik Akmıyor Yetkililer Takmıyor”, “Peşkeşe Karşı Direniyoruz” yazılı pankartlar taşıyan eylemciler düdüklerle protestolarını gerçekleştirdiler.

Eylem basın açıklamasının okunmasıyla devam etti.

Açıklamada, Girne’nin alt yapısının bu kadar çok inşaatı, nüfusu ve kirlenmeyi taşımadığını, asırlık ağaçların köklerinden sökülerek beton bloklar dikilen Girne’nin yaşam kalitesinin her geçen gün daha da kötüleştiği belirtildi.

Girne’nin caddelerinde tıkanan araç trafiğiyle, eksoz dumanları ve toza toprağa batmış sokaklarının her gün daha kötü koktuğu vurgulandı.

Açıklamada, beş yıldızlı casinolu otellerin atık sularıyla kirletilen denizin, şimdiler de ise yeni inşa edilen otel ve restoranların denize yaptığı dolgularla daha da kirletildiği belirtildi.

Açıklama şöyle devam etti.

“Girneli tanı bunları! Anayasaya göre halkın malı olan plajlarda giriş için bile vatandaşı fahiş ücretlere mahkum eden ve yasa dışı kat çıkan, belediyenin mühürlediği inşaatlara devam etmekten ne korkup ne de utananları iyi tanı. Hükümet, belediye ve devlet kurumlarının turizm diye bir gailesi yok. Biz kaybedersek, para ve kar hırsıyla doğayı katledip Girne’yi yaşanmaz kılanlar kazanacak. Girne’de kirlenmeye dur demek için herkesi ses çıkarmaya, slogan atıp, düdük çalmaya, gösteri yapmaya çağırıyoruz, kirletenlere rahat vermeyeceğiz.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75