banner6

Tarihi kapıyı yok ediyoruz!

banner37

Gazimağusa suriçindeki tarihi Deniz Kapısı’nın, limana bakan kısmının durumu içler acısı. TIRlar ve deniz malzemelerinin görüntüsünü sakladığı tarihi kapı, çöplerle dolu. Bu manzarayı görüp üzülmemek mümkün değil

Tarihi kapıyı yok ediyoruz!
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Ortaçağ’da inşa edilen, 16’ıncı yüzyılda ünlü savaş mimarı Leonardo Da Vinci’nin görüşleri doğrultusunda, Venediklilerin kale ve surları düzenlemesiyle günümüzdeki görüntüsünü alan Gazimağusa Suriçindeki tarihi Deniz Kapısı’nın limana bakan kısmının durumu içler acısı.

Tarihi kapının limana bakan bölümündeki Osmanlı Dönemi’nde yapılan kapının alt kısmı, zaman içerisinde hasara uğradı.

Limana bakan kısımda yer alan bölümde, üst tarafta, Mağusa’nın Venedikli kaptanı Nicola Prioli’nin adının yazıldığı ve1496 tarihli, aslanlı bir anı plaketi de yer alıyor.

Yapının limana bakan bölümüne yanaşan TIRlar ve hemen ön bölüme bırakılan iş araçları ile demir malzemeler bu tarihi zenginliği gizliyor.

Yine aynı yerde etrafa atılan çöpler ise görüntüyü daha da çirkinleştiriyor.

Mağusalılar, Osmanlı Dönemi’nde takılan Deniz Kapısı’nın günümüzde yerinde olmayan Suriçi tarafındaki demir kaplı ahşap kapısının da yapının restore edilmesinin ardından yerine takılmasını talep ediyor. Yapının gerekli onarımının ardından Turizm Enformasyon Ofisi olarak kullanılması talep ediliyor.

Atai: “Restorasyonu 15 yıldır gündemde”

Konuyla ilgili gazetemiz KIBRIS’a konuşan MASDER Başkan Yardımcısı Serdar Atai, Deniz Kapısı’nın restorasyon projesinin en az 15 yıldır gündemde olduğunu söyledi.

Serdar Atai, son olarak 2011 yılında, Global Heritage Fund’un İstanbul Şubesi’nden uzmanlar gelip, kapıda inceleme yaptıklarını, taş örnekleri aldıklarını ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle onarım çalışmasının yapılacağının söylendiğini kaydetti. Atai, ancak, o zamandan bu zamana hâlâ hiçbir çalışma gerçekleştirilmediğini bildirdi.

Serdar Atai, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin, Canbulat Burcu veya diğer adıyla Arsenal Tabyası ile birlikte Deniz Kapısını da restorasyon kapsamına alma hazırlıkları yapmakta olduklarını belirtti.

Fakat mevcut sorunların hala devam etmekte olduğuna dikkat çeken Atai, örneğin geçenlerde Mağusa ile ilgili çalışmalar yürüten yabancı bir sanat tarihçisinin limana gittiğini, ama orada park halinde duran TIRlardan Deniz Kapısı’nı bulmayarak kendilerinden yardım istediğini ifade etti.

Serdar Atai, buna ilaveten Deniz Kapısı’nın liman tarafına demir gibi ağır yükler indirildiğini ve yaratılan sarsıntı ile zaten ayakta durmakta zorlanan sur taşlarına zarar verildiğini kaydetti.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin buralara müdahalede bulununcaya dek geçecek sürede tahribatın boyutunun

daha da büyümemesi ve işlerin daha zor hale gelmesi yönünde kaygıları olduğunu söyleyen Atai, ayrıca,  Suriçi’ne bakan kısımda da mevcut olan Osmanlı Dönemi’ne ait ahşap kapının yıllar evvel, yerinden sökülerek Eski Eserler Dairesi’ne ait depolara taşındığını ve bir daha yerine dönmediğini söyledi.

Serdar Atai, ahşap kapının da akıbetini merak ettiklerini, gerekli bakım ve onarımın yapıldıktan sonra yerine takılmasını istediklerini aktardı.

Eylül ayında bakım ve onarımı yapılan Martinengo ve Çifte Mazgallar ile Deniz Kapısı’nın Leonardo Da Vinci’nin görüşleri doğrultusunda mimarisinin gerçekleştirildiğinin düşünülmekte olduğuna dikkat çeken Atai, böylesi önemli bir yapının yıllardır atıl durumda olmasının büyük ayıp olduğunun altını çizdi. Serdar Atai, Deniz Kapısı’nın gerekli restorasyonun ardından Turizm Enformasyon Ofisi olarak hizmet verebilecek zenginliğe ve potansiyele sahip olduğuna vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 08:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104