banner6

'Taşları için köprüyü yıktılar'

banner37

Çevreciler ve bölgede yaşayan bazı vatandaşlar, Yenierenköy’de eski limandaki Kıbrıs’ın tek iki delikli köprüsünün doğal nedenlerle çökmediğini iddia ediyor. Biyologlar Derneği de konu ile ilgili araştırma başlattı.

'Taşları için köprüyü yıktılar'
banner151 banner143

Mustafa GÜRSEL

Yenierenköy sahilindeki Kıbrıs’ın tek iki delikli köprüsünün doğal nedenlerle çökmediği, birileri tarafından yıkıldığı ve taşlarının alındığı iddia ediliyor...

Milyonlarca yılda oluşan doğa harikası köprünün yıkılması, doğaseverleri derinden üzdü.

Toplumda böyle bir şeyi yapacak insanların bulunması da ayrıca üzüntü yarattı. Kıbrıs’a insanlar gelmezden on binlerce, yüz binlerce belki de milyonlarca yıl önce oluşmuş çift delikli köprü, bir daha yerine konulamayacak şekilde yok edildi. Artık anılarda, fotoğraflarda kaldı.

Kara bir leke olarak da toplumun tarihine yazıldı. Bir daha böyle bir doğa harikasının oluşumunu, belki de insanlık hiç görmeyecek. Dünyada insanlar yok olacak ama Yenierenköy sahilinde böyle bir köprü oluşmayacak.

Biyologlar Derneği araştırma başlattı

Çevreciler ve bölgede yaşayan bazı vatandaşlar, Yenierenköy’de eski limandaki Kıbrıs’ın tek iki delikli köprüsünün doğal nedenlerle çökmediğini, taşlarını almak için yıkıldığını iddia ediyor.

Biyologlar Derneği de konu ile ilgili araştırma başlattı. Biyologlar Birliği, “Konuyla ilgili detaylı inceleme ve araştırmalarımız devam ediyor. En kısa sürede kesin sonuçlar sizlerle paylaşılacaktır” dedi.

Özdinç: Köprü denize yıkılsaydı, enkazı su üstünde kalacaktı

Doğa ve toplum adına, herkesin çok çok üzülmesi gereken, geri dönüşü olmayan büyük bir kayıp söz konusu...

Köprünün yıkıldığını, 13 Ağustos’ta bölgeye balık avlamaya gelen Kıbrıslı bir Rum fark etti.

Doğa dostu bu Rum, çektiği fotoğrafı facebook’ta üye olduğu grupta paylaştı. Doğa fotoğrafçısı Ali Özdinç de çift delikli köprünün eski ve yeni fotoğraflarını paylaştı. Olay bu şekilde toplumun bilgisine geldi.

Özdinç, bölgeye giderek yeni fotoğraflar çekti, incelemeler yaptı.

Gördüklerini KIBRIS muhabirine anlatan Ali Özdinç, deniz içinde yıkıntı olmadığını, köprünün altında bulunan kayaların eski, yosunlu olduğunu söyledi. “Köprü doğal nedenlerle çökmüş olsaydı, yıkıntıların deniz içinde olması gerekirdi” diyen Özdinç, bu bölgede derinliğin bir metre civarında olduğuna dikkat çekti. Özdinç, “Köprü denize yıkılsaydı, enkazı su üstünde kalacaktı. Çünkü su derin değildir” dedi.

Büyük kayıp

Denizlerdeki doğa oluşum böyle köprüler,  doğal nedenlerle çökebiliyor. Bir süre önce Ay Napa’daki köprünün yarısı çökmüştü. Malta’daki dünyaca ünlü büyük köprü de doğal nedenlerle yıkılmıştı. Özellikle Malta’daki köprünün çökmesi, bütün dünyada üzüntü yaratmıştı.

Yenierenköy Eski Liman yakınındaki çift delikli köprünün doğal nedenlerle çöktüğüne dair hiçbir iz yok. Ama yıkıldığına dair izler var...

Kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük bir kayıp olan köprünün başına ne geldiğinin aydınlatılması ve sorumlularının adalet önüne çıkarılması gerekiyor. Dünyada insanlar biter ama böyle bir köprü bir daha oluşmaz. Olay bu kadar büyük ve bu denli üzücü...

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 11:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104