Tatlısu’da zeytin, servi ve çam ağaçlarını kestiler

banner37

Tatlısu sakinleri, köy sınırlarında ‘kaçak ağaç kesimi’ yapıldığı uyarısında bulundu. Orman Dairesi Müdürü Karzaoğlu da, kaçak kesimin çok ciddi bir suç olduğunu vurguladı

banner87
Tatlısu’da zeytin, servi ve çam ağaçlarını kestiler
banner90
banner8

CEZASI ASGARİ ÜCRETİN BEŞ KATI KADAR… Tatlısu’da servi, çam ve zeytin ağaçlarının, yetkili makamlardan izinsiz kesilmesi, bölge sakinlerini öfkelendirdi. Bölge sakinleri, zeytin odunu dolu kamyonetlerin, ormanın içinden çıktığını gördüklerini iddia etti. Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu ise, kaçak kesimin ciddi bir suç olduğuna dikkat çekerek, “Suçüstü veya en azından seyir halinde yakalanılması durumunda özellikle zeytin ağaçları için ‘asgari ücretin beş katına kadar’ para cezası veriliyor. Ceza ödenmezse olay yargıya intikal ediyor” dedi.

Ali ÇATAL

Büyümesi yıllar isteyen birçok ağacımızın, kendini bilmez kişiler tarafından yakacak olarak kullanılması amacıyla katledilmesinin önüne geçilemiyor.

Tatlısu’dan bir grup vatandaş, eski Rum mezarlığı ile mezbaha civarındaki bazı alanlarda, sarp yamaçlara sahip kuzey ve güney kesimlerde kaçak ağaç kesimi yapıldığını belirtti. KIBRIS’a ulaşan vatandaşlar, bölgeden çektikleri fotoğrafları da paylaşarak “Bu katliama birileri dur desin. İlgili mercilere şikayet ediyoruz dikkate alınmıyoruz” dedi.

Servi, çam ve zeytin ağaçlarının kesildiğini ifade eden bölge sakinleri, zeytin odunu dolu kamyonetlerin, ormanın içinden çıktığını gördüklerini iddia etti.

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu ise, kesilen ağaçların meyve ağacı olması durumunda Tarım Dairesi, ormana ait tür olmaları halinde de kendilerinin yetki alanına girdiğini kaydederken; kaçak kesimin çok ciddi bir suç olduğunu ayrıca cezasının da ağır olduğunu belirtti.

“Bu gibi şahıslar şayet suçüstü veya en azından seyir halinde yakalanmaları durumunda özellikle zeytin ağaçları için asgari ücretin beş katına kadar para cezası veriliyor” diyen Karzaoğlu,  bu cezanın ödenmemesi durumunda ise olayın yargıya intikal ettirildiğini ifade etti.

Maddi ceza karşılansa dahi odunlara el konulduğunu ve kesilen ağacın gövde çağı üzerinden hesaplanan ‘odun metreküpü’ için de ayrıca ceza kesildiğini anlatan Karzaoğlu, bu iş için hafta içinin seçildiği iddiasını da “Sabah çok erken saatlerde yani mesai başlamadan veya gece geç vakitte mesai bitiminde böylesi işlerin tercih edildiği bilgisine sahibiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75