banner6

Teleferik izninin iptali için adım atıldı

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Bumin Paşa, Gorno Tepesi’ne yapılacak teleferik projesiyle ilgili YİM’de görüşülen davada tanıklık etti ve projenin Bakanlar Kurulu tarafından iptal edileceğini söyledi.

Teleferik izninin iptali için adım atıldı
banner99

Emine UYSAL

Beşparmak Dağları’nın ikinci en yüksek noktası olan Karşıyaka’daki “Gorno Tepesi”, ya da diğer adıyla Kıvanç Tepe’ye Lapta Belediyesi tarafından yapılacak teleferik projesi için Bakanlar Kurulu tarafından verilen ön izin kararının iptali için Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) görüşülen davanın dünkü celsesinde önemli bir gelişme oldu.

YİM’de Yargıç Peri Hakkı’nın huzurunda görüşülen davada tanık olarak dinlenen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Bumin Paşa, Bakanlar Kurulu’nun konuyu yeniden görüşeceğini ve kararın iptal edileceğini belirtti.

Paşa, 2 Mayıs Salı günü toplanacak olan Bakanlar Kurulu’na kararın iptal edilmesine ilişkin önergeyi sunacaklarını söyledi.

Peri Hakkı, davayı 3 Mayıs Çarşamba gününe erteledi.

Efendi, haritalarda oynama yapıldığını iddia etmişti

Avukat Emre Efendi, şahsen açtığı davayla ilgili mahkemede yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu ve Şehir Planlama Dairesi’ne yapılan müracaatlardaki haritalarda oynama yapıldığını iddia etmişti.

Efendi, Tapu ve Kadastro Dairesi’nden alınan mühürlü orijinal harita ile Bakanlar Kurulu ve Şehir Planlama Dairesi’ne sunulan haritaları mahkemeye emare olarak sunmuştu.

Lapta Belediyesi Meclis Üyesi Avukat Emre Efendi, Gorno Tepesi ile ilgili Bakanlar Kurulu’na sunulan haritada yer alan parsel numarasının yanlış olduğunu, Lapta’da olan parsellerin, Karşıyaka’daymış gibi geçirildiğini söylemişti.

Yapılacak yapılaşma ya da teleferik projesinin ciddi doğa katliamına neden olacağını belirten Efendi, söz konusu bölgede yol bulunmadığını, bu proje ile de bir yola ihtiyaç duyulacağını, böylelikle de ciddi doğa tahribatına neden olunacağını kaydetmişti.

Efendi, “Gorno Tepesi, insan elinin değmediği bir yerdir. Endemik bitkiler mevcuttur” diye konuşarak, “Proje şu anda başlamadı. Kepçe ile işlem yapmak istediler, ancak engelledik” şeklinde konuşmuştu.

Emre Efendi, Bakanlar Kurulu ve Şehir Planlama Dairesi’ne yapılan müracaatlardaki haritalarda, “Korno Forest” yazan kısmın sol tarafında “77/6/5” yazıldığını, ancak Tapu ve Kadastro Dairesi’nden alınan mühürlü orijinal haritada, aynı yerde hiçbir rakam yazılmadığına dikkat çekmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 10:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104