banner6

'Temiz yaşamayı öğrenemedik'

banner37

Lefkoşa’nın Metehan bölgesinde yol kenarlarına atılan çöpler çevredeki esnaftan ve halktan büyük tepki aldı

'Temiz yaşamayı öğrenemedik'
banner99

Himmet KAZAN

Lefkoşa’da Metehan yolu olarak bilinen Nazım Hikmet Caddesi’ndeki yol kenarları çöpten geçilmiyor. Poşet, plastik ve cam şişe, bira şişeleri, boş konserve kutuları ve atık kâğıtlar, yol kenarını çöplüğe çevirdi.

Gelişigüzel atılan çöplerin çevreye zarar verdiğini dile getiren Rabia Özcömert, cam şişe gibi çöplerden dolayı tarlada yangın çıkma tehlikesi olduğunun altını çizerek bu atılan çöplerin görüntü kirliliğinin yanı sıra kötü kokuya da neden olduğunu vurguladı.

Doğadaki her şey birbiriyle orantılı olduğunu belirten Özcömert, “Bu dengeyi bilinçsizce kimsenin bozmaya hakkı yok. Gezebileceğimiz ve yaşayabileceğimiz temiz alanlar gün geçtikçe çöpler yüzünden azalmakta. Turizmin çok önemli olduğu ülkemize, çevreye çok dikkat etmeliyiz. KKTC çöp konusunda daha kötü duruma gelmeden önce yetkililerin önlem alması gerekir” dedi.

“Artık bu konuda çözüm bulunmalı”

Çevre kirliliği konusunda çözümlerin üretilmesi gerektiğinin altını çizen Özcömert şöyle devam etti:

“Çöplerden ve kirli alanların çoğalmasından şikâyet eden vatandaşlar, artık çöp konusuna çözüm getirilmesi gerektiğini vurgulayarak her bölge halkının daha duyarlı olmasını ve yetkililer tarafından halkı bilinçlendirici tabelalar konulmasını istedi. Çöplerden rahatsız olan vatandaşlar ve esnaf, belediyelerde çöp ve çevre konusunda şikâyet masası oluşturulmasını, bunun yanı sıra piknik alanlarına pikniğe gelen kişilerin çöpleri atması için ücretsiz çöp poşetlerinin konulmasını istediler. Ayrıca çöp atmanın caydırıcı cezaları olmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104