Tıkanıklık ve taşmalar suları heba ediyor

banner37

Lefke bölgesindeki derelerinden beslenen derivasyon kanalındaki yağmur suları, döküm saçım da olsa Güzelyurt Barajı’na ulaştı

banner87
Tıkanıklık ve taşmalar suları heba ediyor
banner90
banner99

BARAJA ULAŞAN SU SEVİYESİ DÜŞÜK… Güneyden gelen ve yağmur sularıyla birlikte ağzına kadar dolan Lefke bölgesi dereleri ve bu derelerden beslenen derivasyon kanalındaki tıkanıklık ve taşmalar tonlarca suyu heba ediyor. Günlerdir denize dökülen yağmur sularının bir kısmı dün nihayet Güzelyurt Barajı’na ulaşmaya başladı ancak kayıplar nedeniyle baraja ulaşan suyun seviyesinin oldukça düşük olması dikkat çekti.

Güren TİLKİ

Hafta içinde ada genelinde etkili olan yağışlar, dereleri suyla doldurdu ancak zamanında alınmayan veya alınamayan tedbirler nedeniyle yağmur sularına yine yeterince sahip çıkamadık.

Güney Kıbrıs’taki derelerden gelen yağmur sularıyla birleşerek Lefke derelerini dolduran yağmur sularının önemli bir kısmı ne yazık ki, yer altı kaynaklarını besleyen Güzelyurt Barajı’na ulaşamadan heba olup gitti.

Güneyden gelen ve yağmur sularıyla birlikte ağzına kadar dolan Lefke bölgesi dereleri ve bu derelerden beslenen derivasyon kanalındaki tıkanıklık ve taşmalar tonlarca suyu heba ediyor.

Günlerdir denize dökülen yağmur sularının bir kısmı dün nihayet Güzelyurt Barajı’na ulaşmaya başladı ancak kayıplar nedeniyle baraja ulaşan suyun seviyesinin oldukça düşük olması dikkat çekti.

Derivasyon kanalı Lefke’den başlayıp Cengizköy, Doğancı, Güneşköy derivasyon kanallarından geçerek Güzelyurt Barajı’na ulaşım sağlıyor.

Fakat, derivasyonun özellikle Cengizköy de aşırı dolu olarak gelmesi ve kanalların tıkanıklığı nedeniyle yağmur sularının Yeşilyurt ve Doğancı arasındaki dereden denize akıtılması tonlarca suyu heba etti.

Dereler ve derivasyon kanalındaki tıkanıklar ve taşmalara rağmen yağmur suları dün Güzelyurt Barajı’na ulaşmaya başladı.

Umutlar seneye…

Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, geçtiğimiz gün KIBRIS’a yaptığı açıklamada, Pedre Deresi’nin taşması sonucu, suyun denize ulaştığını belirterek dere üzerine herhangi bir gölet olmadığını, bu nedenle suyun denize aktığını söylemiş ve ileriki yıllarda Taşköy yakınlarına havza ya da mini gölet yapılıp suyu orada tutmayı amaçladıklarını ifade etmişti.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, Cengizköy’deki derivasyonda tıkanma olması nedeniyle suyun, Yeşilyurt-Doğancı arasındaki dereden deniz aktığını belirtmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108