Tıkanıklıklar giderildi, suyun akışı sağlandı

banner37

KIBRIS’ın etkili yayınlarının ardından yetkililer dün Güzelyurt Barajı’na su taşıyan derivasyon kanalında temizlik yaptı

banner87
Tıkanıklıklar giderildi, suyun akışı sağlandı
banner90
banner99

KAYA PARÇALARI VE KAMIŞLAR KANALDAN ÇIKARILDI… Lefke derelerinden beslenerek Güzelyurt Barajı’na su taşıyan derivasyon kanalındaki tıkanıklıklar giderildi. Tonlarca suyun günlerdir denize akmasına sebep olan derivasyon kanalındaki kaya parçaları ve kamışlar dün iş makineleri ile temizlendi ve suyun baraja ulaşması sağlandı.

Güren TİLKİ

Lefke derelerinden beslenerek Güzelyurt Barajı’na su taşıyan derivasyon kanalındaki tıkanıklıklar, dün giderildi.

KIBRIS’ın gündeme taşıdığı haberlerin ardından harekete geçen yetkililer dün iş makineleriyle bölgeye giderek, derivasyon kanalını tıkayan kaya parçaları ve kamışları temizledi. Kanalda yapılan temizliğin ardından, kanaldaki sular rahat bir şekilde Güzelyurt Barajı’na ulaşmaya başladı.

Derivasyon kanalındaki tıkanıklıklar nedeniyle baraja gitmesi gereken sular özellikle Cengizköy’de yön değiştirerek Yeşilyurt ile Doğancı arasındaki dere yatağından denize akıyordu.

Tıkanıklık nedeniyle tonlarca su denize akarken, bazı yerlerde de kanal ve derelerde taşmalara neden oluyordu.

Dün yapılan çalışmayla kanaldaki kaya parçaları ve kamışlar kanal dışına alınırken, Güzelyurt İtfaiye Müdürü Halil Yarıcıoğlu da bizzat bölgeye giderek çalışmaları yerinde inceledi. Yarıcıoğlu, kanaldaki tıkanıklık nedeniyle ve çalışma esnasında oluşabilecek tehlikelere karşı ekiplere bilgilendirme yaptı, çalışmaları yönlendirdi.

Derivasyon kanalındaki tıkanıklıkların giderilmiş olmasından memnuniyet duyan bölge halkı, bu çalışmaların zamanında yapılmış olması halinde tonlarca suyun boşuna denize akmamış olacağını ve şimdiye kadar Güzelyurt Barajı’nın dolmuş olacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108