Tonlarca su boşuna aktı

banner37

Gönyeli Çemberi’ndeki trafiği rahatlatmak için yapımına başlanan ek köprünün çalışmaları sırasında bölge sular altında kaldı. Yıllardır aynı bölgeye su sızıyor ancak bu kez bölge göle dönüştü

Tonlarca su boşuna aktı
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nı Gönyeli Çemberi’ne bağlayan yol üzerindeki köprüye ek olarak yapımına başlanan yeni köprünün çalışmaları sırasında, bölge sular altında kaldı. Söz konusu bölgeye yıllardır çözümlenemeyen bir sorundan dolayı sürekli su akıyor. Yol ve köprü çalışması nedeniyle, bu kez bölgeye çok daha fazla su aktı. Vatandaşlar, “Yıllardır bölgeye su sızıyor, bu olay yeni değil, bir türlü çare bulunamadı. Şimdi ise durum çok daha kötü. Tonlarca su akıp gidiyor” diyerek tepkilerini ortaya koydu.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar bu bölgede sıradan bir su sızıntısı ya da patlak olmadığını, ortada çözümlenemeyen bir sorun bulunduğunu belirtiyor. Sızan sularla bölgenin sazlıklarla dolduğunu, ayrı bir yaşam alanı oluştuğunu belirten vatandaşlar, “Bölge insanı ve bu yolu kullanan herkes biliyor. Bu olay yeni değil, umarız sorun çözülür” dedi. Vatandaşlar, yetkililerin “sorun çözüldü” açıklamalarına kuşkuyla yaklaşıyor.

Bölge sular altında kalıp, vatandaşlar endişelenirken, Su İşleri Dairesi Müdürü Mustafa Kutrafalı, su birikintisine eskiyen su borusundaki sızıntının neden olduğunu belirterek, sorunun giderildiğini ve biriken suyun tahliyesine başlanıldığını açıkladı. .

Kutrafalı, Gönyeli Göleti’nden gelen su borusunun alttan patladığını ve sızıntı nedeniyle su birikintisi oluştuğunu yineleyerek, Gönyeli Belediyesi’nin katkılarıyla arızanın giderildiğini söyledi.

banner134
Çobanoğlu: Nedeni alttan birikmiş su olabilir

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasemin Çobanoğlu, muhtemelen alanda yapılan kazı çalışmasından dolayı tabanda birikmiş olan suyun yüzeye çıkmış olabileceğini söyledi.

Yapılan çalışmalarla ilgili hiçbir zaman bilgilendirilmediklerini ifade eden Çobanoğlu, yapılan bu tür toprak seviyeli çalışmalarda teknolojik araçlar kullanılarak gerekli sonuçların alınabileceğini vurguladı.

Hüdaoğlu: Neden olduğunu bilmiyorum

Mimar ve Mühendisler Odası Başkanı Ahmet Hüdaoğlu da, suyun kaynağının nerden geldiğini tam olarak bilmediklerini, ancak eski hatta oluşan bir sızıntı olabileceğini belirtti.

Hüdaoğlu, su birikintisinin suni bir şeyden ya da iptal edilen bir su borusundan dolayı da olabileceğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 08:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75