Tonlarca su, yine denize aktı

banner37

Güney Kıbrıs’taki Pedre Deresi taştı, Lefke Deresi’nin üzerinden Cengizköy’deki derivasyona ulaştı. Ancak derivasyondaki tıkanıklık suyun yönünü değiştirdi

banner87
Tonlarca su, yine denize aktı
banner90
banner99

DERİVASYON TIKANDI… Tarım için büyük öneme sahip olan derelerimizdeki suya, bir türlü sahip çıkamıyoruz. Cengizköy’deki derivasyonun kapaklarındaki sorun bu kış da, derelerden gelen tonlarca suyun denize akmasına neden oldu. Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, ileriki yıllarda Taşköy yakınlarına havza ya da mini gölet yapılıp suyu orada tutmayı amaçladıklarını ifade ederken, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Cengizköy’deki derivasyonda tıkanma olması nedeniyle suyun, Yeşilyurt-Doğancı arasındaki dereden deniz aktığını belirtti

Güren TİLKİ

Ülkemizi etkisi altına alan şiddetli yağışlar yine derelerimizi suyla doldurdu. Ancak yine derelerde birikmesi gereken su, denize aktı.

Güney Kıbrıs’taki Pedre Deresi taştı ve su Lefke deresine ulaştı. Buradan Cengizköy’deki derivasyona ulaşması gereken su, ne yazık ki, kapaklardaki tıkanıklık nedeniyle denize aktı.

Yeşilyurt Deresi ile Gaziveren Deresi’ndeki su da, derivasyona değil denize döküldü.

Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, Pedre Deresi’nin taşması sonucu, suyun denize ulaştığını belirterek dere üzerine herhangi bir gölet olmadığını, bu nedenle suyun denize aktığını söyledi. Güneş, ileriki yıllarda Taşköy yakınlarına havza ya da mini gölet yapılıp suyu orada tutmayı amaçladıklarını ifade etti.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, Cengizköy’deki derivasyonda tıkanma olması nedeniyle suyun, Yeşilyurt-Doğancı arasındaki dereden denize aktığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108