Toplayıp yol kenarında satıyorlar

banner37

Doğada kendiliğinden yetişen ayrelliler, şubat tatiline çıkan Karpazlı bazı öğrencilerin harçlığı oluyor

Toplayıp yol kenarında satıyorlar
banner99

Ayşe BULUT

Kış aylarında doğada kendiliğinden yetişen ve faydaları saymakla bitmeyen ayrelliler (Kuşkonmaz), yol kenarlarında satılmaya başlandı.

banner134
Okulların ara dönem tatile girmesiyle birlikte aileleriyle ovalara çıkarak ayrelli toplayan çocuklar, demetler haline getirdikleri ayrellileri yol kenarlarında satmaya başladı. Ayrelli satışından elde ettikleri gelirle okul ihtiyaçlarını karşılamayı düşündüklerini belirten çocuklar, aynı zamanda ailelerinin bütçesine de katkıda bulunduklarını söylüyor.

Özellikle Karpaz bölgesinde çok sayıda çocuğu yol kenarında ayrelli satarken görmek mümkün. Çocuklar dikenler arasında yetişen ayrellileri toplamanın zor olduğunu ama aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte doğada vakit geçirdikleri için çok mutlu olduklarını belirtiyor.

Ayrellinin faydaları saymakla bitmiyor. Ayrelli, idrar söktürücü, harika bir antioksidan kaynağı, iltihap temizleyici, prebiyotikler içerir (Bifidobacteria ve Lactobacilli isimli iyi bakterileri içerir), kalp sağlığına faydalı, kansere karşı korur ve savaşır, kan şekerini düzenler, iyi bir lif kaynağı, iyi bir protein kaynağı ve yaşlanmaya karşı etkilidir.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2017, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75