Toprak kaydı, duvar yıkıldı

banner37

Sağanak yağış dün de İskele Boğaz ile Karpaz bölgelerinde etkili oldu. Kaleburnu’nda bir evin bahçe duvarı parçalanarak arabaların üzerine düştü. Sipahi köyüne düşen yıldırım ise bazı evlerde zarara neden oldu

Toprak kaydı, duvar yıkıldı
banner99

İKİ EVE YILDIRIM DÜŞTÜ… Kaleburnu köyünde Süleyman Mustafa’ya ait evin 15 metre uzunluğunda, 3 metre yüksekliğindeki bahçe duvarı, park halinde duran iki arabanın üzerine yıkıldı. Duvarın parçalara ayrılması herkesi hayrete düşürdü. Sipahi’de ise Ahmet Bayraktar ile Mustafa Beyazyüz’ün evlerine yıldırım düştü. Sipahi-Kaleburnu yolunda da istinat duvarının taşları yol içerisine döküldü.

Ayşe BULUT

İskele Boğaz bölgesi ile Karpaz’da dün etkili olan sağanak yağış, zarara neden oldu.

Bazı yollar sular altında kaldı, istinat duvarı yıkılıp yola düştü.

Kaleburnu’ndan bir evin bahçesinde meydana gelen toprak kayması nedeniyle duvar yıkıldı ve arabaların üzerine düştü.

Sipahi köyüne yıldırım düşmesi sonucu ise bazı evler zarar gördü.

3 metrelik duvar yıkıldı, evlere yıldırım düştü

İskele Boğazı’nda Harup Fabrikası karşısında bulunan Sherman’s Cafe Bar önü sular altında kaldı. Derelerden taşan tonlarca yağmur suyu ise denize attı.

Kaleburnu köyünde Süleyman Mustafa’ya ait evin 15 metre uzunluğunda, 3 metre yüksekliğindeki bahçe duvarı, park halinde duran iki arabanın üzerine yıkıldı.

banner134
Yenierenköy Belediyesi’ne bağlı Sipahi köyünde yıldırım düşmesi sonucu, Ahmet Bayraktar ile Mustafa Beyazyüz’ün evlerindeki elektrik tesisatı zarar gördü.

Yenierenköy Belediyesi ekiplerinin müdahalesiyle Bayraktar ve Beyazyüz’ün evindeki sorun giderildi.

Sipahi-Kaleburnu yolunda ise istinat duvarı yol içerisine yıkıldı. Belediyenin müdahalesiyle yol taşlardan arındırıldı, trafik güvenliği sağlandığı.

Yenierenköy Belediyesi, sel ve su taşkınlarına karşı her türlü tedbiri aldıklarından dolayı bölgede büyük bir sel felaketi yaşanmasının beklenmediğini bildirdi.

Sadıkoğlu: İnşaatlardan kazılan toprak, dere yatağına döküldü

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, İskele Boğaz’da önceki gün dere yatağının yönünün değişerek evleri su basması olayıyla ilgili KIBRIS’a konuştu.

Sadıkoğlu, bölgede yapılan inşaatların temelinden kazılan toprağın, dere yatağının ağzına döküldüğünü, bu nedenle suyun akış yönünün değiştiğini belirtti.

Derelere moloz yığını dökülmediğini ifade eden Sadıkoğlu, dere yatağının önüne bilinçsizce dökülen toprak ve moloz yığınlarının suyun yönünü değiştirdiğini söyledi.

İskele’de çalışmalar devam ediyor
 

İskele Belediyesi, yağmur suyu sonrası su baskınlarının yaşandığı bölgelerde iyileştirme çalışmalarına devam etti.
   Belediyeden verilen bilgiye göre, Boğaziçi köyünde mandıralardan gelen suyun köye girişini engellemek için çalışma başlatan İskele Belediyesi, bölgeye 170 metrelik yağmur suyu drenaj hattı döşüyor. İnşaatı sürdüren ekip ayrıca yapacağı 150 metrelik toprak setle yağmur suyunun köye ulaşmadan köprüye aktarılmasını hedefliyor.
   Öte yandan İskele Belediyesi, sel riskini ve taşkın hasarlarının önüne geçmek için geçtiğimiz aylarda başlattığı dere temizliğine devam ediyor. İskele Belediyesi İnşaat Birimi ekipleri, bu çerçevede Doktorlar Sitesi mevkiinde bulunan derede ıslah çalışması başlattı.
   Yapılan incelemeler neticesinde derede suyun akış yönünde 200 metrelik bir alanda çalışma yürüten ekip, çalışmalar tamamlandığında ani yağışlarda bölgede yaşanması muhtemel taşkınların önüne geçmeyi hedefliyor.
   İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Boğaziçi köyündeki çalışmaları yerinde inceledi ve İnşaat Birim Sorumlusu Ali Tansu’dan bilgi aldı.
   Kış mevsiminin İskele ve köylerinde sorunsuz yaşanması için tüm ekiplerin var güçleriyle çalıştığına dikkat çeken Sadıkoğlu, tehlike arz edebileceği düşünülen bölgelerde yağmur suyu drenaj hattı çalışmasıyla iyileştirme yapıldığını ifade etti.
   Sadıkoğlu, geçmiş yıllarda yaşanan su baskınlarından yola çıkarak Boğaziçi köyünde bu çalışmayı başlattıklarını söyledi.
   Her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için derelere çöp ve benzeri şeylerin atılmaması konusunda da uyarılarda bulunan Sadıkoğlu, bilinçsizce atılan her bir çöpün dereleri tıkadığını tıkanma sonucu da taşkınların yaşandığının altını çizdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75