Turizmin başkentinde çirkin görüntüler

banner37

Havanın yavaş yavaş ısınmasıyla birlikte Girne Antik Limanı’nı ziyaret etmeye gelen turistler denizdeki çöpler, bakımsız binalar ve paslı demirlerle karşılaşıyor

Turizmin başkentinde çirkin görüntüler
banner99

Elmas TOKAY

Girne Antik Limanı'ndaki görüntüler turizmin başkenti olarak anılan Girne’ye yakışmıyor. Aylardan beri mendireğin tamiratına ilişkin tartışmalarla zaman geçiren yetkililer, yatların bulunduğu bölgede denize atılan çöpleri de temizlemiyor.

2012 yılında Girne Antik Limanı ve çevresinin yetkisi, Bakanlar Kurulu kararıyla Girne Belediyesi’nin sorumluluğundan alınarak Turizm ve Çevre Bakanlığı’na verilmişti.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, göreve geldiği günden beridir Girne Antik Limanı’nda bir önlem alınması için uğraştığını, aylar-yıllar, yazlar-kışların gelip geçtiğini ancak, yetkililerin henüz hiçbir önlem almadığına dikkat çekti.

Güngördü, “Havaların ısınmasıyla birlikte halk ve turistler Antik Limanı ziyaret etmeye başladı ancak, görsel olumsuzluklarla da karşılaşmaya başladı. Denizin içerisindeki kirlilik, binaların bakımsızlığı, paslı demirleri görenler Girne Belediyesi’nden önlem almasını ister. Ancak, bu alanlar belediyenin sorumluluk alanında değil. Elimizi sürsek bakanlığı karşımızda buluyoruz” dedi.

“Belediye olarak desteğe hazırız”

banner134
Sorumlulara durumu defalarca aktardıklarını anlatan Güngördü şöyle devam etti:

“Geçmiş ve şimdiki Turizm ve Çevre Bakanlığı yetkilileri ile hükümet yetkilerine defalarca söyledik. Girne Belediyesi’nin de içerisinde olacağı bir komisyonun kurulmasının buradaki sorunları çözmek için en akıllı yöntem olacağını anlattık. Ancak, şu an yetkili olan bakanlık, bu işi hemen yapmaya başlayacaksa, biz belediye olarak bu durumdan da feragat etmeye hazırız. Yine biz belediye olarak kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız. Ancak, doğru çözümün ortak komiteyle olacağına inanıyorum.”

“Bu ay bitmeden harekete geçilmeli”

Nidai Güngördü, mart ayı çıkmadan bu bölge için bir karar alınıp düzenleme ve temizlik çalışmalarına geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Nisan ve mayıs aylarının Girne turizminin canlanmaya başlayacağı aylar olduğunu hatırlatan Güngördü, limandaki bu olumsuz duruma bir an önce el atılmasının önemine işaret etti.

“Yetki tartışmasına son verilmeli”

Güngördü, yetki tartışmasına bir an önce son verilmesi gerektiğini belirterek, Girne Belediyesi ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın bu işi bir an önce çözmesi gerektiğini söyledi. Yetkinin, yerelden idare edilme prensibine bakılarak, Girne Belediyesi’nde olması gerektiğini kaydeden Güngördü, belediyenin bu sorunu çözecek mali gücü olduğunu ifade etti.

Güngördü, Girne Antik Liman içerisindeki gerekli düzenlemeyi, deniz içerisinde oluşan olumsuzlukları, özel sektörden yardım alarak, liman esnafı ve işadamlarıyla uyum içerisinde yapabileceklerini söyledi.

“Antik Liman Girne’nin yüz akı, KKTC’nin vitrinidir, bu limanı ancak bu şekilde kurtarabiliriz” diyen Güngördü, bu soruna hemen etkin ve kesin bir şekilde çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75