Utandıran görüntüler!

banner37

Girne Antik Liman çöplüğe döndü. Mendireğin denize bakan kısmı, insan dışkıları, idrar dolu pet şişeler, içki şişleri, plastik bardaklar, poşetler, çekirdek kabukları, gazete parçaları ve akla gelebilecek her türlü pislikle dolu. Görenlerin midesini bulandıran bu çirkin manzara, turiste hasret ülkemize hiç yakışmıyor.

Utandıran görüntüler!
banner90
banner99

Elmas TOKAY

Girne Antik Limanı’ndaki utandıran görüntüler, turizmin başkenti olarak anılan Girne’ye hiç yakışmıyor.

530 metre uzunluğundaki mendireğin denize bakan kısmı, adeta çöplüğe döndü. İnsan dışkıları, içki şişeleri, sidik dolu pet şişeler, naylon poşetler, içki şişeleri, plastik bardaklar, gazete parçaları, ayçiçeği çekirdeğinin boş kabukları gibi akla gelebilecek her türlü pislik, kayların üzerini adeta kapladı.

Özellikle de insan dışkılarının ve idrarla dolu pet şişlerin olduğu yerlerdeki pis kokular, bölgeden geçenlerin midesini bulandırıyor.

banner134
2012 yılında Girne Antik Limanı ve çevresinin yetkisi, Bakanlar Kurulu kararıyla Girne Belediyesi’nin sorumluluğundan alınarak Turizm ve Çevre Bakanlığı’na verilmişti.

Girne’de yaşayan ve çevre konusunda duyarlı vatandaşlardan biri olan Faik Gencer, Antik Liman’daki bu görüntülere isyan etti.

Kısa bir zaman önce çevreye duyarlı birkaç Girne sevdalısıyla, bu bölgeden 60’a yakın büyük siyah poşet çöp topladıklarını kaydeden Gencer, şu anda bu çöpler için 60 değil, 360 büyük çöp poşetine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Limandaki yetki tartışması yüzünden yaşanan sıkıntıların git gide büyüdüğüne değinen Gencer, Girne Antik Liman’ın ülkenin turizm başkenti değil, “yüz karası” haline geldiğini söyledi.

Girne’nin nüfusunun her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Gencer, önlem alınmadığı takdirde turizmin başkentindeki çevre felaketlerinin daha da artacağına işaret etti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 08:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75