banner6

Üveyik, koruma altında olmadığı için 'avlanmasın' diyemeyiz

banner37

Çevre Dairesi Müdürü Aktolgalı, çevrecilerin neslinin tükenmekte olduğunu belirttiği üveyik kuşunun, ‘Koruma Altında Olan Hayvan Listesi’nde yer almadığını belirtti

Üveyik, koruma altında olmadığı için 'avlanmasın' diyemeyiz
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Çevrecilerin nesli tehlike altında olduğu için avlanmamalarını talep ettiği ancak Avcılık Federasyonu’nun bu iddiaları reddedip avlanması yönünde ısrar ettiği üveyik kuşuyla ilgili Çevre Koruma Dairesi’nden düşündüren bir açıklama geldi.

Daire yetkilisi, bu türün “Koruma Altında Olan Hayvanlar Listesi”nde olmaması nedeniyle avlanmaması yönünde görüş bildiremeyeceklerini açıkladı.

Çevre Koruma Dairesi, bu listenin revize edilmesi için Avrupa’dan uzmanların gelip en az 1 yıl çalışma yapması gerektiğini bildirdi.

Dairenin nesli tükenme tehlikesi yaşayan hayvan listesi bulunmadığı belirtildi.

Aktolgalı: Bizim listemizde yok

KIBRIS’a konuşan Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, dairelerinin nesli tükenme tehlikesi yaşayan hayvanlar listesi olmadığını, Koruma Altında Olan Hayvanlar Listesi olduğunu söyledi.

Aktolgalı, dairelerinde nesli tükenme tehlikesi yaşayan hayvanlar listesi olmadığı için de üveyik avının yasaklanması yönünde görüş bildiremeyeceklerini açıkladı.

Üveyiğin koruma altına alınabilmesi için yeniden çalışma yapılması gerektiğini anlatan Aktolgalı, Avrupa’dan uzmanlar getirip listenin revize edilmesi gerektiğini, böylesi bir çalışmanın da en az 1 yıl süreceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 08:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110