banner6

Üzerlerindeki isimleriyle büyüyecekler

banner37

Turizm ve Çevre Bakanlığı, ülkemize gelecek her turistin bir ağacı olması hedefi ile üzerlerinde kendi isimlerinin olduğu “Her turiste bir fidan” projesinin startını Taşkent Doğa Parkı’nda verdi

Üzerlerindeki isimleriyle büyüyecekler
banner151 banner143

Ali CANSU

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Taşkent Doğa Parkı’nda “Her turiste bir fidan” projesi kapsamında bir etkinlik düzenledi.

Alternatif turizm kapsamında özel ilgi turizmine yönelik gerçekleştirilen etkinliğe çoğunluğunu Almanların oluşturduğu 90 kişilik grup katıldı. İlk kez yabancı turistlere yönelik yapılan etkinlikte turistler üzerlerinde isimlerinin yazdığı fidanları ülkemiz topraklarında yeşerip büyümesi için ekti.

Ekilen fidanların en büyük özelliği turistlere verilecek IP numaralarıyla fidanlarının büyüme sürecini istedikleri zaman izleyebilecek ve mail yoluyla takip edebilecek olması.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, etkinliğin sonunda fidan diken turistlere katılım sertifikası verdi. Ardından turistlere Kıbrıs yiyecek ve içeceklerden oluşan gıdalar ikram edildi.

“Her turistin dikili bir ağacı olacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, gerçekleşen etkinliğin amacının ülkeye gelen her turistin dikili bir ağacı olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Ataoğlu, fidan diken turistlerin ağaçlarını görme vesilesiyle ülkemize yeniden geleceğini ve yaşadığı güzelliği anlatarak yeni turistlerin KKTC’ye gelmesine sebep olacağını ifade etti. Ülkemizin ve kültürümüzün tanıtımı için yoğun olarak çaba sarf ettiklerine dikkat çeken Ataoğlu, “Bu tür değişik alternatif etkinliklerde turistler de son derece mutlu oluyor. Bu tür etkinliklerle, turistlerin önceden yaşamadığı tecrübeleri yaşatmayı amaçlıyoruz. Bir süredir farklı tecrübeler yaşattığımız turistlerin memnuniyetlerini başkalarına da anlatarak, KKTC’nin tanıtımına ve turist akışına katkı sağlayacaklarına inanıyoruz” dedi.

“Her turist ülkesine gittiği zaman komşusuna bu güzelliği anlattığı zaman komşularının da ülkemize gelmesine vesile olacak” diyen Ataoğlu, hedef ülkeye gelen turistlere daha önce yaşamadıkları bu olayları yaşatmak olduğunu söyledi.

Ataoğlu, her turistin ülkelerine döndükten sona bir KKTC rehberi olarak ülkelerinde ülkemizi temsil edeceklerine inandığını da belirtti.

“Turistler, enginar hasadı yapıp çilek de toplayacak”

KKTC’de uzun yıllardan sonra kış turizmi adı altında düzenlenen etkinliklere farklı ülkelerden turistler ağırladıklarını da anlatan Ataoğlu, turistlere alternatif etkinlikler sunma çalışmaları kapsamında kısa bir süre önce turistlerle birlikte portakal hasadına katıldıklarını ifade etti.

Bu etkinlikler kapsamında haftaya Türkmenköy’de enginar hasadına katılacaklarını ve sonrasında da Yeşilırmak’taki Çilek Festivali’ne katılarak, turistlerle çilek toplayacaklarını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2017, 10:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104