banner6

Vatandaş atıyor, belediye temizlemiyor

banner37

Gündüzleri denize giren vatandaşların, geceleri ise manzarayı seyrederek bir şeyler yiyip içmeyi tercih eden gençlerin gelişi güzel etrafa attığı çöpler, Gazimağusa bölgesinin en gözde plajlarından Bedi’s’i çöplüğe çevirdi. Sorumsuz kişilerin geride bıraktığı ve etrafa saçılan çöpleri gören vatandaşlar, ilgili belediyenin de bu çöpleri uzun süredir toplamamış olmasına tepki gösterdi.

Vatandaş atıyor, belediye temizlemiyor
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Yazda denize girmek isteyenlerin, kış ve bahar aylarında ise piknik yapmak isteyenlerin tercih ettiği Yeniboğaziçi Belediyesi’ne bağlı Bedi’s Plajı ve Bedi’s Piknik Alanı, sorumsuz kişilerin etrafa attığı çöpler nedeniyle adeta çöplüğe döndü.

Gündüzleri denize giren vatandaşların, geceleri ise manzarayı seyrederek bir şeyler yiyip içmeyi tercih eden gençlerin sorumsuzca gelişi güzel etrafa attığı çöpler, Bedi’s Plajı ve Bedi’s Piknik Alanı’na yakışmayacak görüntüler ortaya çıkarıyor.

Dolup taşan çöp konteynırları, çöplerin uzun süredir toplanmadığını gösterirken, gerek sahil şeridine, gerekse de piknik alanına yayılan çöpler de vatandaşların çevre temizliği konusunda ne kadar duyarsız olduğunu gözler önüne seriyor.

Sahilde bulunan bir çöp konteynırının üzerinde “Çevre miras değil, gelecek nesillere devredilecek emanettir” yazıyor ancak, sorumsuz kişilerin çevreye attıkları çöplerle bu uyarıyı da dikkate almadıkları göze çarpıyor.

Etrafa atılan içecek kutuları, su şişeleri, plastik poşetler, çekirdek kabuklarının yanı sıra, yırtık mayo, terlik, hatta yorganın bile çöp yığınlarının arasında olması, duyarsızlığın ve sorumsuzluğun boyutunu çarpıcı bir şekilde gösteriyor.

“Utanç verici”

Ülkenin dört bir yanında olduğu gibi, Gazimağusa bölgesinin en güzel sahillerinden Bedi’s’i de çöp yığınlarına boğduğumuzu söyleyen vatandaşlar, en azından bölgeden sorumlu belediyenin sıklıkla çöpleri toplamasını, hatta bölgeye yerleştireceği görevlilerce çevreyi kirletenlerin tespit edilerek cezalandırılmasını istedi.

Bedi’s Plajı ve Bedi’s Piknik Alanı’nın, dünyaca tanınan Salamis Harabeleri’nin hemen yanı başında olduğuna da dikkat çeken vatandaşlar, dünyanın dört bir yanından bu tarihi yeri görmeye gelenlerin Bedi’s’ten geçtiğini ve bu çirkin manzarayla yüz yüze geldiğini hatırlattı.

Doğası ve tarihi zenginliği ile övünmemiz gereken ülkemizin bu şekilde çöplere gömülmesinin utanç verici olduğunu dile getiren vatandaşlar, “bu utançtan kurtulmak için biran önce çevreyi temizlemeli ve kirletmemeyi öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 12:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104