Yaban tavşanını evde beslemek yasak

banner37

KKTC Avcılık Federasyonu, alınan bir ihbarı değerlendirerek polisle Gönendere’de bir eve yaptığı baskında 6 adet yaban tavşanı tespit etti. Mesele ile ilgili olarak tavşanları sahiplenen H.İ hakkında yasal işlem başlatıldı

banner87
Yaban tavşanını evde beslemek yasak
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

KKTC Avcılık Federasyonu, önceki akşam alınan bir ihbar üzerine Geçitkale polisiyle birlikte Gönendere köyünde bir eve yaptığı baskında 6 adet yaban tavşanı tespit etti.

Olayın KKTC Avcılık Federasyonu’na gelen bir ihbar üzerine ortaya çıktığı belirtilirken, Kıbrıs’ın doğal alanlarında var olan yaban hayvanlarının her türlü kasıtlı yakalanması, sahiplenilmesi ve alıkonulması yasak olduğu bildirildi.

Geçitkale polisi evinde 6 adet canlı yaban tavşanı bulunduran Göndereli H.İ aleyhine yasal soruşturma başlattığı öğrenildi.

Avcılık Federasyonu şikâyetçi oldu

KKTC Avcılık Federasyonu’nun resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, “Alo 140” ihbar hattına gelen Gönendere köyünde evinde çok sayıda yaban tavşanı besleyen ve para karşılığında satan bir kişi olduğu yönünde ihbar geldiği belirtildi.

Bu ihbar üzerine Av Koruma ekiplerinin, Taşkent Doğa Parkı Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi ve polise bilgi verdiğinin belirtildiği açıklamada, olay yerine gidildiği, polisle birlikte kerpiç ev içerisinde tavşanları tespit edildiği ve alınan arama izninden sonra içeriye girildiği bildirildi.

KKTC Avcılık Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, polis tarafından yapılan arama sonucunda 6 adet yaban tavşanına el konularak, uzman görüşü de alındıktan sonra tavşanların uzman görüşü de alınarak sağlık kontrollerinden geçirilmeleri için Taşkent Doğa Parkı’na teslim edildikleri kaydedildi.

KKTC Avcılık Federasyonu’nun H.İ baş harfli kişiden şikâyetçi olduğunu açıklanırken, polisin tavşanları tasarrufunda bulunduran H.İ’ye Çevre, Av ve Avla ilgili Yaban Hayatı Düzenleme Yasalarına dayanarak aleyhine işlem başlattığı belirtildi.

Olaya duyarlılık gösteren ve işini titizlikle yerine getiren Geçitkale polisine, ayrıca Taşkent Doğa Parkı'na teşekkür eden Avcılık Federasyonu, yaban hayvanlarını beslemek ve satmanın yasak olduğunun altını çizdi.

Federasyon, yasadan bilgisi olmayıp besleyen vatandaşlarımızın “140” kaçak av ihbar hattı veya “1190” yaban hayvanı kurtarma hattını arayıp ellerindeki hayvanları teslim edebilecekleri bildirildi.

Taşkent Doğa Parkı: Sahiplenilmesi yasaktır

Konuyla ilgili Taşkent Doğa Parkı Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, yasak olmasına karşın Gönendere’de bir evde alıkonulan 6 adet yaban tavşanına, Geçitkale Polisi’nin gerçekleştirmiş olduğu operasyonda el konulduğu bildirildi.

Taşkent Doga Parkı’na bağlı Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ve KKTC Avcılık Federasyonu,  Av Korucularının da hazır bulunduğu operasyonda el konulan yaban tavşanları, sağlık kontrollerinin ve bakımlarının eksiksiz bir şekilde yapılması için Doğa Parkı'na teslim edildiği açıklandı.

Taşkent Doğa Parkı’nın açıklamasında; “Çevre Yasası’na göre, Kıbrıs’ın doğal alanlarında var olan yaban hayvanlarının her türlü kasıtlı yakalanması, sahiplenilmesi ve alıkonulması yasaktır. Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası ise sadece belirli dönemlerde bazı türlerin avlanmasına izin vermekte, bu avlanılan hayvanların da avın son gününden itibaren en geç 90 gün içerisinde tüketilmesini zorunlu kılmaktadır” dendi.

Yasal işlem başlatıldı

Polis Basın Subaylığı mesele ile ilgili “ Kapalı Mevsimde Av Hayvanı Yakalamak” başlığıyla yaptığı açıklamada 13 Ekim 2018 tarihinde 19.00 ve 19.30 saatleri arasında Gönendere’de H.İ’ye ait ikametgâhta polis tarafından yapılan aramada, ikametgâhın avlusunda bulunan oda içerisinde 6 adet canlı yaban tavşanı bulunduğunu açıkladı.

Polisin bu açıklamasında bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldığı ve soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75