Yağışlar, hayatı teslim aldı

banner37

Ülke genelinde üç gündür etkili olan yağışlar, dün sabah saat 03.00 sıralarında etkisini artırdı. Şiddetli sağanak yağışla birlikte bazı bölgelerde dolu yağışları da yaşandı

Yağışlar, hayatı teslim aldı
banner8

İsmail VOLKAN

banner134

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü’nün önceki gün yaptığı “şiddetli yağış” uyarısı, dün gerçek oldu ve ada genelinde yağışlar etkili oldu.

Önceki akşam başlayan ve dün de gün boyu süren yağışlar nedeniyle, özellikle İskele, Girne ve Lefkoşa bölgelerinde su taşkınları ve sel baskınları yaşandı. Gönyeli’de yoğun miktarda dolu yağışı meydana geldi. Bazı yerleşim yerlerinde de toprak kayması nedeniyle yollar kapandı.

Girne bölgesi, Kuzey Sahil Şeridi ve Beşparmak Dağları’nda bazı bölgelerde aşırı yağış kaydedilirken, Batı Mesarya bölgesinde de yağışların iyi olduğu ifade edildi.

Su biriken yollar ve taşkın yaşanan bölgelerin temizlenmesi için belediye, itfaiye ve Sivil Savunma ekipleri koordineli şekilde yoğun çaba harcadı.

Okul tedbir amaçlı boşaltıldı

Yağışlar nedeniyle dün Başkent Lefkoşa’da yer yer su baskınları yaşandı, Gönyeli’de sabahın erken saatlerinde yoğun dolu yağışı görüldü.

İki yıl önce su basan ve öğrencileri, itfaiye, Sivil Savunma ve askerlerin yardımıyla kurtarılan Levent İlkokulu, Kanlı Dere’deki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle tedbir amacıyla boşaltıldı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin karşısında bulunan Levent İlkokulu yönetimi, deredeki su seviyesinin yükselmesi üzerine, öğrenci velilerine SMS’le mesaj göndererek, çocuklarını okuldan almasını istedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ekipleri, bölgede herhangi bir sorun yaşanmasını engellemek için dozerlerle dere yataklarının tıkanan yerlerini temizledi.

Her yağmurda defalarca su baskının yaşandığı Sanayi Bölgesi’nde, alınan tedbirler nedeniyle bu sefer daha küçük çaplı baskınlar oldu.

Gönyeli’de dolu etkili oldu

Sabah saatlerinde aniden bastıran dolu yağışı nedeniyle Gönyeli bölgesi ve civarı beyaz örtüye büründü. Yerde, 6 santim yüksekliğinde dolu birikintisi oldu.

Dolunun sesine uyanan vatandaşlar beyaz örtüyü doyasıya seyrederken, iş ve okula gitmek için uyanan Gönyelililer de sokakları bembeyaz görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Yağışlı hava bugün bölgeyi terk edecek

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, birkaç gündür etkisini sürdüren yağışların bugün öğle saatlerinde adayı terk etmesinin beklendiğini söyledi.

Buran, kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi meteorolojik olayların en güçlü şekilde bugün de olabileceğini belirtti.

Yağış miktarlarıyla ilgili bilgi veren Buran, son 24 saatte en çok yağışı metrekareye 150 kg ile Beylerbeyi’nin aldığını kaydetti.

“Üretim için geç değil”

Buran, 6 Aralık’a kadar yağış olmadığına işaret ederek, 6 Aralık’tan sonra yağışlı havanın bölgeyi yeniden etkisi altına almasının beklendiğini söyledi.

Kasım ayındaki yağışların beklentinin altında olduğunu belirten Buran, Karpaz bölgesi hariç tüm bölgelerin kurak geçtiğine işaret etti.

Çiftçiler için yağışların önemli olduğunu belirten Buran, “Üretim için geç değil” şeklinde konuştu.

En çok yağış Beylerbeyi’ne

Raif İlker Buran, Meteoroloji Dairesi’nin dünkü yağışlarla ilgili verilerini şöyle açıkladı:

“Metrekareye Beylerbeyi’nde 150 kg, Alevkaya’da 123 kg, Selvilitepe’de 108 kg, Kozanköy’de 80 kg,

Alsancak’ta 50 kg, Zafer Burnu’nda 45 kg, Çamlıbel’de 44 kg, Girne ve Girne Boğaz’da 43, Esentepe’de 41 kg, Güzelyurt’ta 41 kg, Gemikonağı, Koruçam, Kalkanlı ve Zümrütköy 40 kg, YDÜ 32 kg, İskele’de 30 kg, Lefkoşa’da 24 kg yağış kaydedildi.”

Bazı yollar kapandı

Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgiye göre ise, saat 09.00 itibarıyla Karşıyaka-Kozanköy, Karaağaç-Alevkayası, Ötüken, Kuzucuk, Sınırüstü, Değirmenlik, Alevkayası 1-2. kilometreler arası, Ergenekon-Tirmen kavşağının 100 metre ilerisi aşırı yağış ve kaya düşmesi gibi nedenlerle trafiğe kapatıldı.

Yağmur, dolu, şiddetli rüzgar ve fırtına bazı köylerde de hasara yol açtı. Köylerin genellikle ağıllar bölgelerinde sorunlar yaşandı.

Yıldırım ve Turunçlu köylerinde elektrik direkleri ve su depoları devrildi, çatılar uçtu.

İskele’ye bağlı Boğaziçi köyündeki ağıllar bölgesi de hasar görürken, bir fırtına yüzünden bir ambarın kalasları söküldü.

Sivil Savunma, her yerde yardıma koştu

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, sağanak yağış nedeniyle dün sabahın erken saatlerinden itibaren, ülke genelinde yağışlar nedeniyle meydana gelen olumsuzluklara müdahale etti.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Girne-Değirmenlik yolundaki killi toprağın ekipler tarafından temizlendiğini, yolun trafiğe açıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, sabah saat 03.30 sularında gelen ihbar üzerine harekete geçen Sivil Savunma Acil Müdahale ekipleri, dozer, kurtarma aracı ve tankerle yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından bölgedeki killi toprağı temizledi.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt bölge müdürlüğü acil müdahale ekipleri bölgelerindeki su baskınlarına da müdahale etti.

Ekipler, gün boyu su baskınlarına neden olan tıkalı menfezleri açtı, bina bodrumlarında biriken suları tahliye etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75