Yağmur 'bereketi' yok

banner37

Yağışlı hava ülkemizi etkisi altına aldı… Ancak kasım-aralık ayında mevsim normallerinde olması beklenen yağış oranlarının ocak-şubat döneminde düşeceği tahmin ediliyor

Yağmur 'bereketi' yok
banner90
banner8

Tünay MERTEKCİ

Mevsim normallerinin üzerinde sıcak bir yaz dönemi geçiren ülkemizin, kış aylarında da yağmura hasret kalacağı tahmin ediliyor.

KKTC, eylül ayında mevsim normallerinin yüzde 67 altında yağış aldı. Meteoroloji Dairesi, kasım ve aralık aylarında mevsim normallerinde yağış beklendiğini, ancak ocak ve şubat aylarında aynı bereketin olmayacağı öngörüsünde bulundu.

Kurak bir yazın ardından gözü yağmurda olan çiftçiler ise, yağmur olsa da olmasa da ekim yapmak zorunda. Çiftçinin temennisi, bol yağışlı bir kış sezonu geçirilmesi.

Eylül’deki yağış oranı çok düşük

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, mayıs ile ağustos arası dönemde sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmiş olmasının, kurak bir dönem geçirilmesine neden olduğunu belirtti.

Buran, KKTC’nin eylül ayında mevsim normallerinin yüzde 67 altında yağış aldığını ifade ederek ekim ayının 24’üne kadar olan döneminde ise metrekareye 3.9 kilogram yağış düştüğünü söyledi.

Buran, 1-24 Ekim döneminde en çok yağışın kuzey sahiline düştüğünü belirterek ikinci en çok yağış alan bölgenin Doğu Mesarya olduğunu ifade etti.

banner134
“Ocak ayındaki yağış oranı çok düşük olacak”

Buran, kasım ve aralık aylarında mevsim normallerinde yağış beklentisi olduğunu ancak aynı durumun ocak ve şubat ayları için söylenemeyeceğini belirtti. Buran, özellikle ocak ayındaki yağış oranının çok düşük olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Şu anki verilerin mart ve nisan aylarını yağışlı gösterdiğini söyleyen Buran, erken davranıp ekim yapan üreticinin kasım ve aralık yağışlarını almış olabileceği için kârlı çıkabileceğini kaydetti. Buran, bahsedilen yağış beklentilerinin öngörü olduğunun da altını çizdi.

Bugün de yağmur var

Buran, dün yağışlı havanın etkili olduğu ülkemizde, bugün de sağanak yağış beklediklerini söyledi.

Buran, yarın ise yağışın olmayacağını öngördüklerini ifade ederek 28 ve 29 Ekim’de öğle saatlerinde yine yağış ihtimali olduğunu belirtti.

Çavuş: Ürettiğimiz sürece ayakta kalabiliriz

Çiftçiler Birliği Başkan Hüseyin Çavuş ise, üreticinin, üretmekten başka çaresinin bulunmadığını belirterek uzun vadeli raporlara bakarak üreticinin üretimden vazgeçemeyeceğini vurguladı.

Meteoroloji Dairesi’nin üzerine düşeni yaptığını ifade eden Çavuş, üreticinin hayvanları olduğunu ve “yağış az olacağı için ekim yapmayalım” diye bir düşünceleri olamayacağını kaydetti.

Çavuş, üretimin bekletilmesinin mümkün olamayacağının altını çizerek ülke üreticisinin sadece üreterek ayakta kalabileceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 10:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75