Yağmur suları korunamıyor

banner37

Ülkemizin su ihtiyacını karşılayabilecek olan yağmur suları 6 ilçenin 5’inde denize dökülüyor. Ada ülkesi olmamız sebebiyle suyun her bir damlası bizim için hayati önem taşırken ne yazık ki, derelere ve göletlere düşen yağmur sularını koruyamıyoruz. Gerekli önlemleri almadığımız için yağmur suları maalesef denize akıyor. Kaymakamlıklardan elde edilen bilgilere göre, sadece Güzelyurt’ta bulunan göletlere düşen yağmurlar yer altı kaynaklarını beslerken, diğer ilçelerdeki derelere ve göletlere dökülen yağmur suları ise denize karışıp yok oluyor.

Yağmur suları  korunamıyor
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

   Kurak iklim kuşağında yer alıyoruz ve bir ada ülkesiyiz ancak ne yazık ki bizim için bir damlası bile hayati önem taşıyan yağmur sularını korumayı bir türlü başaramıyoruz.

   Ülkemizin su ihtiyacını karşılayabilecek olan yağmur suları, ne yazık ki korunamayarak denize dökülüyor.

KIBRIS’ın 6 ilçenin kaymakamlıklarından aldığı bilgilere göre, sadece Güzelyurt’ta bulunan göletlere düşen yağmur suları yeraltı kaynaklarını beslerken, diğer ilçelerdeki dere ve göletlere dökülen yağmur suları maalesef denize akıp, kayboluyor.

   Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakcıoğlu, Güzelyurt bölgesinde 4 gölet olduğunu, bunun yanında 2-3 tane de küçük göledin bulunduğunu, yağmur sularının bu göletlerde korunarak yer altı kaynaklarını beslediğini dile getirirken, Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, Lefkoşa Kaymakamı Hüseyin Gültekin, Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Girne Kaymakamı Sinan Güneş ve İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu yağmur sularının korunamayarak denize döküldüğünü açıkladı.

Orakcıoğlu: Yağmur suları derelere akıyor

   Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakcıoğlu,  Güzelyurt’a bağlı 4 göledin bulunduğunu belirterek, ancak bunun yanında yaklaşık 2- 3 tane de küçük göledin bulunduğunu kaydetti.

   Orakcıoğlu, bu 4 göledin de yağmur sularını koruyarak yer altı sularını (akiferleri) beslediğini dile getirerek, “Lefke-Güzelyurt Derivasyon Projesi” kapsamında Lefke’deki suların da Güzelyurt Göledi’ne aktığını ifade etti.

Güzelyurt’ta, yağmur sularının genellikle derelere aktığını ancak aşırı yağışlarda bu derelerin yanında diğer küçük göletlerin yağmur sularını koruduğunu söyleyen Orakcıoğlu, yeni gölet ihtiyacının her dönemde geçerli olduğunu anlattı.

   Orakcıoğlu, göletler konusundaki projeleri hakkında da bilgi vererek, “Şu an iki projemiz var. Bu projelerden birisi Şahinler köyündeki göledin temizlenmesi, diğer ise Güzelyurt Göledi’nin temizlenmesi. Göletlerdeki millerin (balçık) temizlenmesinin ardından, bu göletler daha çok su alabilecektir” şeklinde konuştu.

Güneş: Petre Deresi denize akıyor

   Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, Lefke’de Lefke Göledi adında sadece bir göledin bulunduğunu belirterek, bu göledin de yılda 4 bin 300 bin metreküp su tuttuğunu, şu an ise bin 500 bin metreküp suyun bulunduğunu bildirdi.

   Lefke’de, göledin dışında derelerin de bulunduğunu dile getiren Güneş, bölgede Lefke Deresi, Karkot Deresi ve Petre Deresi’nin bulunduğunu ifade etti.

   Güneş, Lefke Göledi ile Lefke Deresi’nin işlevlerinin farklı olduğuna işaret ederek, yer altından dışarı çıkan suların ve kış aylarında gelen suların Lefke Göledi’nde korunduğunu, Lefke Deresi’ndeki suların ise Derivasyon Projesiyle Güzelyurt’a aktarıldığını vurguladı.

   Güneş, “Güney’den gelen su Trodos eteklerinde toplanır. Lefke Deresi de Trodos’un farklı noktalarından geçen suyu toplar. Lefke Deresi, Lefke-Güzelyurt Derivasyon projesiyle Yeşilyurt’ta yer alan Karkot Deresiyle birleşir. Bu derelerdeki sular ise bu projeyle Güzelyurt Göledi’ne akar” dedi.

   Yağmur sularının Lefke’deki gölede ve derelere aktığına işaret eden Güneş, Petre Deresi’nin ise bir kanalı olmaması nedeniyle denize aktığına dikkat çekti.

   Güneş, Petre Deresi’ndeki suların da koruma altına alınması gerektiğini belirterek, bu dereye suyun Güney Trodos’tan geldiğini ve denize doğru aktığını söyledi.

Gültekin: Yağmur suları denize dökülüyor

   Lefkoşa Kaymakamı Hüseyin Gültekin, Lefkoşa’da Gönyeli Göledi, Kanlıköy Göledi, Hamitköy Göledi ve Haspolat’ta yer alan iki göledin bulunduğunu belirterek, adı geçen göletlerin Lefkoşa’nın en kapsamlı göletleri olduğunu kaydetti.

   Gültekin, Gönyeli Göledi’nin 450 bin metreküp, Kanlıköy Göledi’nin 730 bin metreküp, Hamitköy Göledi’nin 530 bin metreküp su taşıma kapasitesinin olduğunu dile getirerek, Haspolat göletlerinin kapasitesinin ise bilgisi dahilinde olmadığını ifade etti.

   Söz konusu göletlerde bulunan suların hangi seviyede olduğunun Su İşleri Dairesi yetkilileri tarafından henüz belirlenmediğine işaret eden Gültekin, bu nedenle bu göletlerdeki su miktarı hakkında net bir bilginin olmadığını anlattı.

   Gültekin, derelerden akan yağmur sularının doğuya giderek Mağusa’dan denize döküldüğüne vurgu yaparak, bu suların korunabilmesi için projeler geliştirilerek barajların oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

   Yağmur sularının denize dökülmesi sorunun sadece Lefkoşa’nın değil tüm ülkenin sorunu olduğunu söyleyen Gültekin, projelerin ise Su İşleri Dairesi tarafından geliştirildiğini vurguladı.

Serpal: Proje yok

   Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Kukla (Köprülü) Barajı’ndan taşarak Gazimağusa’ya gelen suların kanal yoluyla Glapsides’ten denize döküldüğünü belirterek, yağmur sularının toplanması ve korunması noktasında herhangi bir projenin ve bilimsel çalışmanın bulunmadığına vurgu yaptı.

Güneş: Yağmur sularını koruyamıyoruz

   Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Ozanköy’de Gelin Deresi adında güçlü bir derenin bulunduğunu belirterek, bu derede iki yıldır hem belediye hem de kaymakamlıkla birlikte açma - temizle çalışmalarının yapıldığını kaydetti.

   Güneş, o bölgede bir göledin de bulunduğunu dile getirerek, o gölette de biriken millerin (balçıkların) başka yere aktarılması yoluyla temizlik çalışmalarının yapıldığını ve göledin su tutma kapasitesinin arttığını ifade etti.

Ciklos’ta, sel felaketlerinde kayıplara neden olan bölgedeki derede 2 bendin olduğuna işaret eden Güneş, bu bendlerin uzun yıllar temizlik çalışması görmediğini bu yüzden bendlerin su tutma kapasitesinin daraldığını anlattı.

   Güneş, can kayıplarına yol açan bir dere olması nedeniyle de bu derede çalışmaların yapıldığını ve derenin temizlendiğini söyleyerek, bu derenin de su tutma kapasitesinin artırıldığını vurguladı.

   Doğanköy’ün güney tarafındaki Değirmendere’deki bendde de ciddi çalışmaların yapıldığını, Su İşleri Dairesi’nin de işin içine dahil edildiğini bildiren Güneş, büyük kamyonlarla, iş makineleriyle yıllardır hiç dokunulmamış bendin derinliğinin artırıldığını ve havzanın genişletilerek su tutma kapasitesinin geçtiğimiz yıla oranla en az 2 kat artırıldığını anlattı.

   Güneş, bu sene de Girne çevresinde çok ciddi çalışmaların yapıldığını gözlemlediklerine dikkat çekerek, “Belki de vatandaşlardan da bunu duyuyoruz: 40 yıla yakın bir süredir bu derelere biz önem vermedik. Temizlik çalışmaları zaman zaman yapılmış ancak gerçekten inşaatlardan ve millerden dolayı bu dereler çok daralmış” dedi.

   Karaoğlanoğlu’nda yer alan derede de temizlik çalışmalarının yapıldığını belirten Güneş, bunun yanında Lapta Yavuzlar Lisesi’nin bulunduğu bölgedeki derede de Kaymakamlık olarak ciddi çalışmalar yapıldığını vurguladı.

Güneş, yağmur sularının denize dökülmesi noktasında ciddi sıkıntılarının söz konusu olduğunu söyleyerek, kara bölgesinde oluşan yağıştan meydana gelen suyun çok miktarda korunmadığını, denize aktığını anlattı.

Toroslu: Yağmur suları denize akıyor

   İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele’de 3 tane doğal göledin, 2 tane de barajın bulunduğunu belirterek, Sınırüstü Göledi, Mehmetcik Göledi ve Gelincik Göledi’nin (küçük gölet) doğal göletler olduğunu, Ergazi  Göledi ile Mersinlik Göledi’nin ise baraj göledi olduğunu bildirdi.

   Toroslu, bu göletlerin yanı sıra Kuruova-Avtepe arasında Elisi Göledi’nin, Yeşilköy-Erenköy arasında Yeşilköy Deresi’nin bulunduğunu dile getirerek, öte yandan yağmur sularının derelerden denize döküldüğüne vurgu yaptı.

   İskele’nin birçok bölgesinde bulunan dereleri ıslah etme çalışmaları yaptıklarına işaret eden Toroslu, Gelincik Göledi’ni rehabilite çalışmaları yürüterek bu göledi kullanılabilir hale getirdiklerini söyledi.

   Toroslu, Yeşilköy-Gelincik arasında bulunan derenin yağışlı günlerde taşarak yolları kapatacak noktaya getirdiğini anımsatarak, bu derede de temizlik çalışmaları yaptıklarını ve bu sorunu ortadan kaldırdıklarını ifade etti.

   Turnalar köyündeki bir dereyi, Büyük Konuk Belediyesi’ne bağlı Kaplıca köyünde başka bir dereyi açtıklarını dile getiren Toroslu, İskele Kaymakamlığı tarafında derelerle ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75