Yağmur ve fırtına birlikte geldi

banner37

Lefkoşa, Gönyeli ve Girne’de yollar göl oldu, ağaç, tabela ve billboardlar devrildi

banner87
Yağmur ve fırtına birlikte geldi
banner90
banner99

YOLLAR YİNE GÖL OLDU… Sağanak yağmur ve fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Birçok yol sular altında kaldı, sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı. Birçok bölgede çatılardan depolar uçtu, güneş panelleri zarar gördü. Girne-Lefkoşa ana yolunda ise billboardlar devrildi.

Özmen YILANCILAR-Güren TİLKİ- Eniz ORAKCIOĞLU – Ayşe BULUT-Erol KANLIADA- Doğan SAMER

Ülkemizde etkili olan sağanak yağmur ve fırtına birçok olumsuzluğa yol açtı.

Yağmur nedeniyle adeta göle dönen yollar sürücülere zor anlar yaşattı. Bazı bölgelerde yollar kapanırken, bazı yollarda da yağmur ve sis nedeni ile görüş mesafesi azaldı.

Geçtiğimiz akşam ülkeyi etkisi altına alan şiddetli fırtına Lefkoşa, Gönyeli, Girne, Karpaz ile bazı köylerde zarara yol açtı. Girne’deki bazı köylerde evlerin çatılarında bulunan depolar uçtu. Bunun yanında güneş panelleri fırtınadan zarar görürken, bazı bölgelerde fırtına elektrik kesintisine neden oldu.

Fırtına birçok bölgede ağaçların devrilmesine, dallarının kırılmasına sebep olurken, Girne-Lefkoşa anayolunda billboardları devirdi.

Girne’de Karaoğlanoğlu Caddesi, Naci Talat Caddesi, Çarşı yolu ve Girne Akçiçek Hastanesi’nin önü gibi birçok yerde ise yollar göle döndü.

Yağışlı hava bugün

öğleye kadar sürecek

Bölgede etkili olan yağışlı havanın bugün de sürmesi bekleniyor.

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre, bugünden itibaren bir haftalık sürede hava genellikle alçak basınç sistemi ile serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak. Bugün öğleye kadar yer yer sağanak yağmurlu, diğer günlerde ise açık veya az bulutlu olacak.

En yüksek hava sıcaklığının, iç kesimler ve sahillerde bugünden itibaren 3 gün 21 - 24 ºC, diğer günlerde ise, 17 – 20 ºC dolaylarında seyretmesi, rüzgârın genellikle Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli esmesi bekleniyor.

En çok yağış Kozanköy

ve Lefke’ye düştü

Meteoroloji Dairesi’nin verilerine göre, çarşamba günü ve perşembe gece en çok yağış, metrekareye 30 kilogramın üzerinde yağmur yağan Kozanköy ve Lefke’ye düştü.

Meteoroloji Dairesi tarafından yapılan ölçümlerde, metrekareye Kozanköy 34; Lefke 31; Doğancı, Akıncılar; Mallıdağ, Selvilitepe ve Kalkanlı 25;  Alevkaya ve Bostancı 24, Karaoğlanoğlu ve Beylerbeyi 23;  Alayköy, Gaziveren ve Zümrütköy 20;  Girne ve Pile 19; Boğaz ve Devlet Üretme Çiftliği 18 kilogram yağış aldı.

Lefkoşa’da ağaçlar devrildi

Lefkoşa’da şiddetli yağış sonrası su baskını olmadı ancak bazı bölgelerde ağaçlar ve tabelaların devrilmesi, Lefkoşa Türk Belediyesi’ni harekete geçirdi.

Gece boyunca görev başında olan ekip, su kanallarını açtı, devrilen ağaçları ve tabelaları kaldırdı.

Lefkoşa’da sağanak yağmura yakalanan yayalar ise, kendilerini şemsiyeyle korumaya çalıştı ancak yeterli olmadı.

Girne’de trafik felç oldu

Girne’de her sağanak yağmurda olduğu gibi Karaoğlanoğlu Caddesi yine sular altında kaldı. Girne Amerikan Üniversitesi’ne dönen kavşakta ise sürücüler zor anlar yaşadı. Cadde üzerinde her sene suyun bastığı evlerin bahçelerine su doldu.

Yollar adeta gölü andırırken, Girne Antik Liman’da dev dalgalar kaldırımları ve yolları yıkadı. Dalgaları gören yoldan geçen vatandaş ise araçlarının içinden ya da denize çok yaklaşmadan fotoğraf çekmek için çabaladı.

Girne Akçiçek Hastanesi’nin önünde yine su birikintisi manzarası vardı. Yoldan geçen araçlar kaldırımlardaki vatandaşı baştan aşağı yağmur suyu ile yıkadı.

Girne’deki Naci Talat Caddesi ve çarşı yolunda da ciddi şekilde su birikintileri meydana geldi.

Billboardlar yere düştü

Girne-Lefkoşa istikametinde ana yol üzerindeki bazı billboardlar şiddetli fırtına sebebi ile yıkılarak yol kenarına düştü. Bazı billboardların ise üzerindeki reklam afişleri zarar gördü. Girne Kaymakamı Sinan Güneş,   duyarlı vatandaşlar sorunu Girne Kaymakamlığına bildirdiğini söyledi.

Güneş: Çatılardan depolar uçtu

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, KIBRIS Gazetesi’ne konuşarak, sağanak yağmur yağmasına rağmen kaymakamlığa herhangi bir şikâyet gelmediğinin altını çizerek, önceki akşam meydana gelen fırtınanın, Dikmen, Kozanköy, Çamlıbel gibi köylerde bazı zararlara yol açtığını söyledi.

Fırtına nedeni ile köylerde çatılar üzerinden depoların uçtuğunu belirten Güneş, bazı güneş panellerinin de zarar gördüğüne dikkat çekti. Güneş, bazı bölgelerde fırtınadan dolayı elektrik kesintilerinin de yaşandığını fakat ekiplerin müdahaleleri ile dün elektrik sorunun çözüldüğünü sözlerine ekledi.

Güneş, özellikle  Dikmen’de bir ağacın devrildiği ve bazı tabelaların uçtuğu yönünde şikayetler aldıklarını ve Dikmen Belediyesi’ne yönlendirdiklerini aktardı.

Su deposu uçtu

Karpaz’da da şiddetli yağmur ve fırtına zarara neden oldu.

Ziyamet’te bir evin su deposu ve güneşliği fırtına nedeniyle uçtu. Ev sakinleri ve mahalleli büyük korku yaşadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108