Yakında ağaç kalmayacak!

banner37

Ülkede 3 gün üst üste çıkan yangında yüzlerce ağaç kül olup gitti. Sadece Karmi ve Alevkayası’nda çıkan yangınlarda bin 965 ağaç yanarken, Kalkanlı’daki yangında ise yanan ağaç sayısı tespit edilemedi.

Yakında ağaç kalmayacak!
banner8

Ceren ÖZBİL

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ülkede yangınlar da başladı. Ot, anız gibi küçük yangınların yanı sıra geçtiğimiz hafta ülkede ciddi orman yangınları da yaşandı.

Orman Dairesi verilerine göre geçen Cuma günü Karmi’de 1 dönümlük alan içerisinde çıkan yangında 15 çam ve servi ağacı, geçen Cumartesi günü Alevkayası’nda yaklaşık 20 dönümlük alan içinde çıkan yangında ise bin 600 çam ile servi, 150 zeytin, 200 harnup ağacı yandı.

Kalkanlı’da çıkan yangınla ilgili de sadece 450 hektarlık alanın yandığı tespit edilebildi. 450 hektarlık alan içindeki ağaç sayısı ise bölgenin doğal orman olup, ağaçların karışık bir şekilde yetişmesi nedeniyle henüz belirlenemedi.

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, orman yangınlarının artma nedeninin hava sıcaklığıyla alakalı olduğunu söyledi ve en küçük bir cam parçasıyla, izmaritin bile koca bir ormanın yanmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

“Gerekli önlemleri aldık”

Fırat, Orman Dairesi olarak orman yangınlarına karşı yıl boyu önlem almaya devam ettiklerini söyledi ve bu doğrultuda bütün araç gereçlerin kontrolden geçirilip, personele de Türkiye’deki Yangın Hareket Merkezi’nden eğitim aldırıldığını anlattı.

Ancak küresel ısınma nedeniyle hava sıcaklığının 6 ile 7 derece arasında arttığını belirten Fırat şu ifadeleri kullandı:

“Sıcaklığın artması demek mutlak nemin düşmesi demektir. Mutlak nemin düşmesi de her tarafın kupkuru olması demektir. En küçük bir izmarit, en küçük bir cam parçası ve bunun gibi nedenler yangın riskini artırıyor.”

“Ekipler Nisan’da hazırdı”

Artan yangınlara müdahale edecek ekiplerin Nisan ayından itibaren hazırda beklediğini kaydeden Fırat, son zamanlarda da ülkede çıkan yangınlara başarı ile müdahale ettiklerini söyledi.

banner134
Altay Fırat, ayrıca bu ekiplere takviye olarak Türkiye’den de gerek teknik gerekse de araç gereç yönünden destek geldiğinden söz etti ve şu şekilde konuştu:

“Türkiye Orman Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu araç takviyeleri var, teknik düzeyde takviyeler var. Birçok yangın oldu. Bunlar arasında basına yansımayanlar da var. Ancak bizim çok başarılı müdahale ekiplerimiz var ve yangın başlar başlamaz hemen söndürülüyor. Biz, bizden yardım istendiğinde anız yangınlarına da gidiyoruz. Bizim esas sorumluluk sahamız aslında ormanlardır.”

“Bazıları özel araziler”

Büyük diye adlandırılan yangınlardan bir tanesinin Karmi’de çıkan yangın olduğunu ifade eden Altay Fırat, orada yanan miktarın bir dönüm olduğunu söyledi.

Altay Fırat, “O da köy içindeydi. Bir servi ve 14 tane de çam yandı. Bu orman değildi. Bu orman diye adlandırılan alanların çoğu özel kişilere aittir. Daha sonra Alevkayası’nda yangın çıktı. 20 dönüme yakın bir alan yandı. Bin 600 çam, 150 zeytin, 200 harnup ağacı yandı. Kalkanlıda ise 450 hektar yandı. Doğal orman olup, ağaçları biz dikmediğimiz için çok boş yerler var. Bu nedenle yanan ağaç sayısı henüz tespit edilemedi” şeklinde konuştu.

“Helikopter için bütçe lazım”

Altay Fırat, helikopter tartışmasının yıllardır devam ettiğini söyledi ve bunun bir bütçe meselesi olduğunu ifade etti.

Yinede helikoptere ihtiyaç olduğundan söz eden Altay Fırat, şu anda helikoptere ihtiyaç duyulan yangınlarda Türkiye’den destek alındığını ve Türkiye’nin de bu konuda her zaman yardımcı olduğunu belirtti.

Altay Fırat, geçen gün çıkan yangında da Türkiye’nin birçok bölgesinde yangın olmasına rağmen yine Türkiye’den helikopter gönderildiğini hatırlattı.

“Helikopter de tek başına çözüm değil”

Helikopterinde yangınlar için tek başına çözüm olmadığından söz eden Altay Fırat, helikopterin giremeyeceği yerler olduğuna dikkati çekti.

Fırat, yangınların söndürülmesinde yer ekiplerinin de azımsanamayacak bir başarısı olduğunu söyledi ve daha önce de Aleykayası’nda çıkan bir yangına gelip, geri dönüş yapmak zorunda olan bir helikopter olduğunu hatırlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75