Yangın çıktı, 5 bölge 2 saat elektriksiz kaldı

banner37

Haspolat Sanayi Bölgesi’nde yüksek gerilim iletim hatlarının yakınında çıkan yangında 80 ağaç kül oldu, Lefkoşa, Meriç, Haspolat, Ecvet Yusuf Yük Tevzi ile Gönyeli Yük Tevzi Trafo Merkez’leri devre dışı kaldı

banner87
Yangın çıktı, 5 bölge 2 saat elektriksiz kaldı
banner99

YANGIN PANİĞE NEDEN OLDU Haspolat’ta yüksek gerilim iletim hatlarının yakınındaki arazide dün öğle saatlerinde çıkan yangın, tüm birimleri harekete geçirdi. Kuru otların yanı sıra 10 adet çam, 70 adet akasya ağacı ile Kerim Özyağ'a ait 25 adet rulo balya ve 5 dönüm anızın yanarak zarar gördüğü yangında, yüksek gerilim iletim hatlarının korumaları devreye girince, Lefkoşa ve civarı elektriksiz kaldı. İtfaiyenin yangına, KIB-TEK ekiplerinin de elektriğe anında müdahalesi sonucu, yangın daha büyük bir zarara yol açmadan söndürüldü. Gerekli güvenlik önlemleri alındıktan yaklaşık 2 saat sonra, bölgelere elektrik verildi.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Haspolat Sanayi Bölgesi’nde dün öğle saatlerinde çıkan yangın hem ağaçların yok olmasına hem de Lefkoşa ve civarının elektriksiz kalmasına neden oldu.

Yangın dün saat 12.30’da çıktı. Yangının, yüksek gerilim iletim hatlarının yakınında çıkması, herkesi korkuttu ve endişelendirdi.

Yangından dolayı iletim hatlarının korumaları devreye girdi, Lefkoşa ve civarı elektriksiz kaldı. Gerekli güvenlik önlemleri alındıktan yaklaşık 2 saat sonra, bölgelere elektrik verildi.

Haspolat’taki bir arazide henüz tespit edilemeyen bir nedenden dolayı çıkan yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ve Orman Dairesi ekipleri de müdahale etti.

Yangının büyümeden kontrol altına alınabilmesi için Değirmenlik Belediyesi ve bölge halkı da su tankerleri ve iş araçlarıyla destek verdi.

Gökyüzüne yükselen yoğun duman, kilometrelerce uzaktan görüldü.

Polis Basın Subaylığı’ndan edinilen bilgiye göre, yangında yaklaşık 15 dönümlük alandaki kuru otların yanı sıra, 10 adet çam ve 70 adet akasya ağacı ile Kerim Özyağ'a ait 25 adet rulo balya ve 5 dönüm anız yanarak zarar gördü.

KIB-TEK: Elektrik kesintisinin sebebi yangın

Öte yandan Kıbrıs Türk Elektik Kurumu (KIB-TEK), yangın sonucunda başkentte yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili açıklamada bulundu.

KIB-TEK yaptığı yazılı açıklamada, başkent genelinde yaşanan geniş çaplı elektik kesintisinin, Haspolat Bölgesi’nde çıkan yangın nedeniyle yaşandığını duyurdu.

Açıklamada, yangın sonucunda yüksek gerilim iletim hatlarının korumalarının devreye girerek hattı enerjisiz bıraktığı ve buna bağlı olarak Lefkoşa Trafo Merkezi, Meriç Trafo Merkezi, Haspolat Trafo Merkezi ve Ecvet Yusuf Yük Tevzi ile Gönyeli Yük Tevzi Merkezleri’nin devre dışı kaldığı belirtildi.

KIB-TEK, yangının kontrol altına alınmasıyla birlikte bölgelere elektrik verildiğini belirterek “Kurumumuza bağlı olmayan sebeplerle meydan gelen elektrik kesintisi sonucu vermiş olduğumuz rahatsızlık için tüketicilerimizden özür dileriz” denildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108