banner6

'Yangında can kaybı yaşandı'

banner37

Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, bugün öğlen saatlerinde Başbakanlık önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile "yanan sadece ağaçlarımız değil, binlerce hayvanın canıdır" mesajını verdi.

'Yangında can kaybı yaşandı'
banner151 banner143

Hayvan hakları savunucuları, Kalkanlı'da medyana gelen yangında binlerce hayvan türünün katledildiğine, can kaybı olmadığına ilişkin açıklamaların asılsız olduğuna dikkat çekti.

Açıklamada, felaketi durdurabilmek adına halktan duyarlı kişiler tarafından yangının söndürülmeye çalışıldığna, çünkü olası bir yangınla ilgili alınan önlemlerin yetersiz kaldığına dikkat çekildi.

Basın açıklaması sırasında, "Can kaybı yoktur haberleri yalan" , "Binlerce can yuvasız kaldı, yangından kaçamadı", "mercedes değil yangın helikopteri istiyoruz", "Orman yangınları, hayvan katliamıdır" gibi döviz ve pankartlar taşındı.

Bağımsızlık Yolu Üyesi Hatice Azizoğlu tarafından okunan açıklama şöyle;

Sevgili hayvanseverler, çevre dostları ve basın emekçileri;

Bugün burada bulunma sebebimiz geçtiğimiz gün meydana gelen hiç de doğal olmayan afetler ve bu yangınlardan kaynaklı olarak yitirilen canlarımızdır.

Ne acıdır ki 2 Temmuz günü yaşanan felakette sadece 450 hektarlık alana yayılmış bir bitki örtüsünü yitirmiş bulunduk. Diğer felaketleri hesaba katamıyoruz bile…

Yaşanan felaketler sonrası, makam ve mercedes sahibi siyasilerin yapmış olduğu açıklamalara göre can kaybı olmadığı belirtildi. Felaketi durdurabilmek adına halktan duyarlı kişiler tarafından yangın söndürülmeye çalışılmıştır. Çünkü meydana gelen yangına itfaiye ekipleri ile sivil savunma ekipleri yetişememiştir.

Bu esnada binlerce kuş, yılan vb hayvan türü katledilmiştir. Bizim ciğerlerimiz yanarken binlerce can dostumuz bizim haberimiz bile olmadan hayata veda etmiştir.

En az 1 adet yangın helikopterinin ederi acaba kaç mercedesin fiyatına karşılık gelirdi? Kah üzüldük, kah sinirlendik. Can kaybı olmamasına ilişkin medyaya yansıyan haberler tamamen asılsızdır.

Meydana gelen felaketlerde birçok canlıyı yitirmiş bulunuyoruz. Unutmamak gerekir ki; insan ve doğa bir ve aynı bütünün parçalarıdır. Bu nedenle doğada yok olan tek bir varlık, tek bir can, eninde sonunda hepimizi etkileyecektir. Otellerin elektrik borcunu bütçeden ödeyebiliyorken, din kurslarına son sürat devam edebilmek için sınır tanımıyorken,makam araçları her yıl hız kesmeden yenilenebiliyorken; bir tek helikopterimiz olmadığı için binlerce canlıyı sessiz sedasız öldürdük.

Ekosistemin her geçen gün altı-üst edilmesine göz yummayacağız.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 15:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104