Yangınların ana nedeni duyarsızlık

banner37

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte hem ülkemizde hem de dünyada baş gösteren yangınlar, büyük kayıplara neden oluyor. Uzmanlar, özellikle ülkemizde meydana gelen yangınların çoğunun insan kaynaklı olduğuna vurgu yapıyor

banner87
Yangınların ana nedeni duyarsızlık
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Orman, ev, araba, ekili tarım arazileri, çöplükler, yol kenarlarındaki tarlalar… Küçücük bir kıvılcımla, alev alev yanıp, yok olabilecek veya büyük zarar görebilecek yerler…

Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının artmasına paralel olarak sıklıkla yaşanan yangınların çoğunu engellemek insanların elinde. Uzmanlar, yangınların çoğunun insanların duyarsızlığından veya ihmalkarlığından kaynaklandığını vurguluyor. Nedir, bu ihmaller diye sorduğumuzda sıralıyorlar; yanan sigara izmaritini yere atmak, ateşli piknik yapılmaması gereken yerlerde ateş yakmak, yanan kömürü söndürmemek, çöp alanlarında organik maddeler ile cam veya metal atıkların bir arada depolanması, cam-plastik-yanıcı madde içeren atıkların doğaya bırakılması gibi…

Özellikle orman yangınlarında sadece ağaçların değil, hayvanların da yandığına dikkat çeken uzmanlar, duyarsız davranışlar sergileyerek yangına nden olan kişilere yaban hayatın da alevlerle birlikte yok olduğunu hatırlattı.

Orman Dairesi, hava sıcaklığının en yüksek olduğu ve rüzgarların arttığı bu dönemde, orman yangını olasılığının iyice artığını hatırlatarak, uyarılarda bulundu.

Orman Dairesi’nden yapılan açıklamada, 31 Ekim 2018 tarihine kadar her ne sebeple olursa olsun ateş yakılmaması konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Açıklamada, Yunanistan ve İsveç’te çıkan orman yangınlarından düzülen üzüntü dile getirilerek, KKTC’de de toplumu yasa boğan büyük orman yangınlarının hâlâ unutulmadığı vurgulandı.

Akıncı: Orman Dairesi’nin uyarıları ciddiyetle uygulanmalı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, artan orman yangını tehlikesine karşı Orman Dairesi’nin uyarılarının ciddiye alınması konusunda yurttaşları uyardı. Akıncı yaptığı açıklamada, “1995 yılında Beşparmak Dağları’nda yaşanan büyük yangından da acı bir tecrübe edinen bir toplum olarak, içinden geçmekte olduğumuz sıcak günlerde artan yangın tehlikesine karşı, Orman Dairesi’nin uyarılarının ciddiye alınmasını tüm yurttaşlarımızdan rica ediyorum. Bu mevsimde özellikle piknik alanlarında ateş yakılmaması konusundaki tedbire herkesin mutlaka uymasını, görevlilerin de denetimlerini eksiksiz yerine getirmesi zorunludur. Küçük bir ihmalin büyük felaketler doğurmaması için sorumlulukla hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’da yaşanan yangın felaketi nedeniyle Yunan halkının acılarını paylaştığını dile getiren Akıncı, “Yunanistan’da yaşanan büyük yangın felaketi ve 80’den fazla kişinin yaşamını yitirmesi, yüzlerce kişinin yaralanması nedeniyle hepimiz derinden üzüldük. Bu trajedi nedeniyle Yunan halkının acısını bir kez daha hem şahsen hem de Kıbrıs Türk halkı adına paylaştığımızı yeniden ifade etmek isterim” dedi.

Şahali: Yangına karşı işbirliği içinde hareket etmek önemli

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na atanan Necmi Karakoç’u kabulünde ülkede olası orman yangınlarıyla mücadele konusunda Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’yla işbirliği içinde hareket edilmesinin önemini vurguladı.

Kabulde, orman yangınları ile ilgili yürütülecek koordinasyon konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Veysioğlu: Doğaya bırakılan karbon salınımı orman yangınlarına etken

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, dünya ikliminin giderek değiştiğini ve sıcaklıkların arttığını belirterek, soğuk iklim özelliklerine sahip İsveç ve Norveç gibi ülkelerde bile değişen iklim koşulları nedeniyle orman yangınlarının görülmeye başladığına dikkat çekti.

Dünya sıcaklığının artmasının ise insan nüfusuna paralel olduğunu belirten Veysioğlu, hızla artan insan popülasyonu nedeniyle de doğaya bırakılan karbon salınımının arttığını söyledi.

Veysioğlu, “Dünya nüfusu yükseldikçe sıcaklık artıyor. Buna bağlı olarak da yağışlarda azalma meydana gelerek kuraklık yaşanıyor. İnsan sayısı arttığındaysa ihtiyaç duyulan enerji üretimi için daha fazla fosil yakıt kullanılıyor. Ayrıca araç kullanan kişi sayısı da arttığından havaya daha fazla karbon salınıyor. Böylece dünyanın sıcaklığı artıyor” ifadelerini kullanarak, tüm bu nedenlerin orman yangınlarına etken olduğunu dile getirdi.

Ayrıca orman yangınlarının meydana gelmesindeki en büyük etkenlerden birinin de duyarsızlık olduğunu söyleyen Veysioğlu, insanların doğaya bıraktığı atıklardan dolayı da yangınların yaşandığını ifade etti.

Sahir: Orman yangınları insan hatalarından kaynaklanıyor

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, orman yangınlarının neredeyse tamamının insan hatalarından kaynaklandığını belirterek, bunların en başında yanlış yapılaşma,  yerleşim, altyapı, bakımsızlık ve duyarsızlığın geldiğini ifade etti.

Sahir, özellikle çevreye duyarsız bazı kişilerin araç kullandığı sırada içtiği sigarayı yanar vaziyette dışarıya attığına dikkat çekerek, bunun sonucunda bakımsız olan yol kenarlarında yangın meydana gelebildiğini dile getirdi.

Ayrıca ateşli piknik yapmanın yasak olduğu alanlarda da bazı insanların ısrarla ateşli piknik yaptığını belirten Sahir, tüm bu nedenlerin yangına davetiye çıkardığını söyledi.

Sahir, en büyük sorunlarımızdan birinin de atıklarımız olduğuna vurgu yaparak, ülkemizde bulunan çöp alanlarında organik maddeler ile cam veya metal atıkların bir arada depolandığını, bunun sonucunda da sıkışan metan gazının da yangın çıkmasına neden olduğunu ifade etti.

“Yeterli teknik donanımımız yok”

Ormanlık alanlarımıza atılan cam şişelerin de yangına sebebiyet verdiğini söyleyen Sahir, insanlarımızın doğal alanlarımıza atık bırakmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Sahir, orman yangınlarına müdahalede bulunacak yeterli teknik donanımımızın da olmadığını belirterek, dağlık alanlarda çıkacak bir yangını söndürmek için yangın söndürme helikopteri ve sarp alanlara rahat çıkabilecek araçlara ihtiyacımız olduğunu kaydetti.

Yangınlara erken müdahalenin de önemine değinen Sahir, geçtiğimiz gün Atina yakınlarında meydana gelen yangına onlarca helikopterin müdahale etmesine rağmen yangının söndürülmesinin uzun bir süre aldığını söyledi.

Sahir, ülkemizdeki her ağacın korunabilmesi için de yasal mevzuatların belirlenmesi gerektiğini ifade ederek caydırıcı cezaların da önlem olabileceğini belirtti.

Sarpten: Yangınlarda hayvanlar da ölüyor

Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Sarpten, ülkemizin içinde bulunduğu iklimsel koşullardan dolayı yangın çıkmasının kolay olmadığını söyledi. Sarpten, ülkemizde yangınların ya ihmal sonucu ya da yüksek gerilim hatlarından kaynaklanan tetikleyici nedenler dolayı çıktığını ifade etti.

Ülkemizde yangınlara karşı alınan tedbirlerin yeterli olup, olmadığının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Sarpten, orman yangınlarında sadece ağaçların değil, birçok hayvanının da yanarak canından olduğunu söyledi.

Sarpten, ormanların yaban hayatının bulunduğu yerler olduğuna dikkat çekerek yangınları tetikleyecek her türlü riskli durumdan kaçınılması gerektiğini belirtti.

13 noktada görev yapan 125 kişilik yangın hazır kuvveti kuruldu

Orman Dairesi bir açıklama yayımlayarak, ülkede artan yangınlar nedeniyle yapılan değerlendirme sonucunda Orman Dairesi bünyesinde, 125 kişilik Yangın Hazır Kuvvet Ekibi kurulduğu ve 24 saat esasına göre 13 noktada görev yapıldığı belirtildi.

Orman yollarının tamamına yakınının temizlendiği ve iş makinelerinin hâlihazırda çalışmaya devam ettiği de kaydedildi.

Açıklamada, iki gün içinde Alayköy, Bağlıköy, Taşkent, Çatalköy ve Gönyeli baraj bölgesinde çıkan yangınların, Orman Dairesi öncülüğünde İtfaiye, Sivil Savunma ve ilgili belediyelerle ülke imkânları seferber edilerek, kısa sürede kontrol altına alındığına dikkat çekildi.

Elektrik hatları, çöplükler ve askeri bölge yakınları riskli

Bu yıl çıkan yangınlar incelendiğinde, elektrik hatları, belediyelerin kullandığı çöplükler ve askeri bölgelere yakın yerlerin, yangın riskinin yüksek olduğu ve buralarda daha etkin tedbir alınması gerektiği ifade edildi.

“Piknik alanlarında yakılan ateş mutlaka söndürülmeli”

Açıklamada yangınlara karşı alınacak tedbirler şöyle sıralandı:

“1- Yasa gereği, 1 Mayıs - 31 Ekim tarihleri arasında her ne sebeple olursa olsun ateş yakılamaz. Vatandaşlarımızın bu tarihler arasında ateş yakmama konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri elzemdir.

Ateşli piknik yapılabilecek alanlar

Ateşli piknik yapılmasına izin verilen yerler dışında kesinlikle ateşli piknik yapılmamalıdır. Ateşli piknik yapılabilecek alanlar şunlardır: Alevkaya Piknik Alanı, Darboğaz Piknik Alanı, Salamis Piknik Alanı, Kantara Piknik Alanı, Kalkanlı Piknik Alanı, Balalan Piknik Alanı, Yeşilköy Su Depoları Piknik Alanı, Karpaz Piknik Alanı, Taşkent Piknik Alanı, Karşıyaka-Kozanköy Üçyol Piknik Alanı.

Yukarda sayılan alanlarda dahi olsa piknik ateşleri mutlaka söndürülmelidir.

Özellikle anayolların ormanlık ve ağaçlık alanlardaki güzergâhlarında araçlarıyla seyir halinde olan vatandaşlarımızın araçlarından yangına neden olabilecek herhangi bir eylemde bulunmaması (özellikle sigara izmaritlerinin araçlardan atılmaması) gerekmektedir.

2-Halkımızın göreceği en küçük dumanı zaman geçirmeden ücretsiz olarak aranabilen Orman Yangın İhbarı telefon numarasından "Alo 177" Orman Dairesi’ne veya yangın ihbarı "Alo 199" İtfaiye’ye bildirmeleri, erken müdahale açısından çok önemlidir.

3-Yangın meydana geldiğinde halkın, yangın söndürme çalışmalarına çağrısız katılması, her türlü imkânlarını seferber etmesi yasa gereği ve vatandaşlık görevidir.

4-Ormana yakın yerlerde tarımsal faaliyet yapan kişilerin, yangın riskine karşı gerekli tedbirleri alması zorunludur.

5-Belediyelerin ve halkın kullandıkları çöplük alanlarındaki çöplerin, Güngör çöplüğüne taşınması yasa gereğidir. Özellikle yaz aylarında yakılarak imha edilen çöpler, ormanlarımız için en önemli tehdit unsurudur.”

Orman Dairesi’nin açıklamasında, ormanların yangın tehlikesinden korunması amacıyla alınan tedbirler doğrultusunda vatandaşların yangına sebebiyet verecek faaliyetlerden kaçınmalarının ve Orman Dairesi memurlarının ikazlarına uymalarının, yeni acılar yaşanamaması için gerekli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, orman yangınlarının; kitle kaybı, erozyon, su kaynaklarının bozulması, hava kirliliği, çölleşme, sel, kuraklık ve kavurucu sıcaklar gibi, ülkede yaşayan herkesi etkileyebilecek olgulara zemin hazırlayan çok büyük bir felaket olduğu hatırlatıldı.

Orman Dairesi, 2000- 2017 arasında, Orman Dairesi ekiplerinin müdahale ettiği yangınlarla ilgili istatistiki bilgileri de paylaştı.

Son 18 yıllık verilere göre, 2 bin 550,03 hektar (19 bin 125,225 dönüm) orman arazisi ve 7 bin 193,63 hektar (53 bin 952,225 dönüm) özel arazi yandı.

Bu dönemdeki yangınların 167’sinin kaza olarak sınıflandırıldığı, bu yangınlardan 152’sinin (yüzde 15.3) elektrik enerji nakil hatlarından, geriye kalan 15’inin ise trafikten kaynaklandığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75