Yavru yunusun açlıktan öldüğü sanılıyor

banner37

Kumköy sahilinde dün sabah bir vatandaş tarafından ölü bir yunus bulundu

Yavru yunusun açlıktan öldüğü sanılıyor
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Güzelyurt’ta bağlı Kumköy sahilinde dün sabah yavru bir yunus balığı ölü olarak bulundu.

İsmail Aslan isimli bir vatandaş tarafından bulunan ve birkaç gün önce öldüğü anlaşılan yavru yunusun açlıktan ölmüş olabileceği ancak her ihtimale karşı araştırma yapılacağı bildirildi.

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat sabah saatlerinde kurumun sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak “Taşkent Doğa Parkı ekibi, her gün olduğu gibi bugün (dün) sabah da yine görev başındaydı. Bugünkü ‘kurban’ genç bir yunus. Kumköy sahilinde bulundu. Allah bilir hangi ‘insani’ sebeplerden hayatını kaybetti.

Necropsiden sonra inşallah ölüm sebebi netlik kazanacak. Denizlerimizi kirletmeye ve sağa sola çöp atmaya devam edersek daha çok kurban vereceğiz. Kendimizi, güzelim ülkemizi yok ediyoruz farkında değiliz. Kurban Bayramınız kutlu olsun” ifadelerini kullandı ve söz konusu üzücü olaya tepkisini dile getirdi.

Basat: Ağız ve sırtta kırıklar var

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, öğleden sonra KIBRIS’a ayrıca konuşarak, yavru yunusun dün sabah İsmail Aslan isimli bir vatandaş tarafından Kumköy sahilinde bulunduğunu, olay yerine gittiklerinde yavru yunusun yaklaşık 3-4 günlük ölü olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Yaptıkları dış muayenede ölüm sebebinin belli olmadığını ve ölçümlerini yaptıklarını, merkezde yapılan necropsisinde ise mide ve bağırsaklarının tamamen boş çıktığını kaydeden Basat, şu görüşlerini paylaştı:

“Ağızda ve sırtta kırık kemikler tespit ettik ama hayvan taze olmadığı için bu ölmeden önce mi oldu yoksa öldükten sonra mı bilemiyoruz. Hayvan açlıktan öldü gibi duruyor, annesinden ya da sürüsünden ayrıldığı için avlanamayıp aç kalmış ve ölmüş olabilir. Annesinin başına bir şey gelmiş olabilir. Hepsi spekülasyon şu an için. Patoloji ve ileri tetkik için doku örnekleri alındı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75