Yavru yunusun ölümü üzdü

banner37

Gazimağusa’da Silver Beach sahilinde, muhtemelen bir geminin pervanesinin kendisine çarpması sonucu yaralanan yavru yunus, uzmanların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Yavru yunusun ölümü üzdü
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da dün akşamüzeri Silver Beach sahilinde denize giren yüzlerce vatandaş, ülkemizde eşine çok az rastlanır bir durumla karşılaştı.

Kıyıdan yaklaşık 50 metre içeride görülen 1 metre 70 santim uzunluğundaki yavru yunus, deniz severlerin önce korku hemen ardından da şaşkınlık yaşamalarına neden oldu.

Yunus balığının karaya vurmaya çok yaklaştığını gören DAÜ Beach Club’ın Sörf Kulübünde çalışan elemanların durumu hemen Taşkent Doğa Parkı’ndaki uzmanlara bildirdikleri öğrenildi.

Taşkent Doğa Parkı’ndan gelen uzmanlar ve Hayvancılık Dairesi’nden gelen bir uzmanla birlikte yavru yunus balığına yapılan muayenede üzerinde yaralar olduğu belirlendi.

İlk belirlemelere göre muhtemelen yunusun bir geminin pervanesine çarparak yaralandığı ve karaya vurduğu üzerinde durulurken, ancak kesin karaya vurma nedeninin Taşkent Doğa Parkı’nda yapılacak otopsisinin ardından belirleneceği öğrenildi.

Bitkin ve yorgundu

Taşkent Doğa Parkı’ndan yapılan basın açıklamasına göre, “6 Temmuz 2017 saat 17.00’dan başlayarak birçok kişinin “1190” Yaban Hayat Destek Hattını arayarak DAÜ Beach Club’da bir yunus olduğunu bildirdiklerini ve destek istedikleri belirtildi.

Taşkent Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi de Zoolog Mert Beşiktaş, Vahşi Yasam Biyologu Andrea Aydinel, Veteriner Hekim Ayda Aktolga idaresinde 6 kişilik ekip ile yanlarında Yakın Doğu Veteriner Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Wayne Fuller ile beraber 40 dakika içerisinde olay yerine ulaşıldığı belirtilirken, ekibe daha sonra Ankavet Hayvan Hastanesi’nden veteriner Dr. Tayfun Çanakçı’nın da katıldığı belirtildi.

Tüm bunlar yaşanırken, merkezlerindeki Doğa Parkı ekiplerinin her türlü ihtimale karşı 25 metrekarelik bir havuzu hazırlamaya başladıkları açıklanırken, uzman ekibin olay yerine vardığı zaman ilk olarak hayvanın etrafında toplanan kalabalığı dağıtıp ve hayvanin üzerinde oluşan stresi azaltmaya çalışıldığı kaydedildi. Daha sonra hayvanın yaralarının kontrol edildiği, vitamin ve antibiyotik takviyesi yapıldığı belirtildi.

banner134

Ekiplerinin hayvana yardım ederek açık denize ulaşmasını sağladıkları ancak, hayvanın iki dakika yüzdükten sonra tekrar kıyıya geldiği bildirilirken, bu noktada onu tekne ile açık denize çekmek dahil farklı opsiyonlar üzerinde değerlendirilmeler yapıldığını fakat hayvanın çok bitkin ve yüzemeyecek kadar yorgun olduğundan dolayı kendi başına hayatına devam edemeyeceğine karar verildiği açıklandı.

Taşkent Doğa Parkı’ndan yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi; şunu belirtmekte yarar vardır ki bir yunusun karaya vurması her zaman geçerli görülen bir sebebe dayandırılamasa da bu hayvanların karaya vurduktan sonra yasama/yaşatılma şansları çok ama çok düşüktür. Ayrıca yunuslar avcı gruplarında yaşarlar ve bu hayvanlar hasta, yaralı ya da herhangi bir sebepten performansı tam olmayan üyeleri hemen dışlarlar, bu bireylerin tek başına hayatlarını idame etmesi de neredeyse imkansızdır. Denizde tek başına o yorgunlukla yasama şansı olmayan hayvanı en azından orada o kalabalığın stresi altında acı çekerek ölüme terk etmek yerine, aracımıza alarak tek başına huzur içinde ölmesini sağlamak dışında. Yine de içimizde imkansıza yakın küçüklükte de olsa bir ümit vardı, ama zavallı yunus o yorgunluğa, strese ve en başından buna sebep olan muhtemel rahatsızlığına dayanamayarak merkezimize giderken yolda can verdi” dendi.

Açıklamada, uzmanların yunusun otopsisine devam ettikleri ve karaya vurmasından sebebi ortaya çıkarmaya çalıştıkları da bildirildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75