banner6

Yeni bir doğa katliamı

banner37

Lefkoşa Kaymakamlığı’na ait dozerler, Lefkoşa Dereboyu’nun arka kısmında bulunan Kanlıdere içerisine girerek ağaç ve yamaçlarda bulunan çok sayıda hayvan ve bitkiyi katletti.

Yeni bir doğa katliamı
banner151 banner143

Elmas TOKAY

Ülkenin her yerinde meydana gelen doğa katliamlarına dün bir yenisi daha eklendi. Lefkoşa’daki Dereboyu Caddesi’nin arkasındaki Kanlıdere, dün Lefkoşa Kaymakamlığı’na ait iş makineleri tarafından adeta katledildi. Dere içerisindeki birçok ağaç ve yamaçlarda bulunan bitkiler yerle bir edilirken, derenin doğal yapısı tamamen bozuldu.

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, KIBRIS Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Lefkoşa Kaymakamlığı’nın keyfi bir kararla, bu güne kadar hiçbir sel tehlikesinin yaşanmadığı bu derede, adeta bir katliam yapılmasına neden olduğunu belirtti.

Ağaçlar kökünden söküldü

Türkseven, birçok ağacın dozerlerle adeta kökünden söküldüğünü, derenin doğal yapısının bozularak, dere içerisinde yaşayan birçok canlı hayvanın ve bitkinin bir anda yok edildiğini dile getirdi. Dere yatağının, içerisinde araçların gidip geldiği bir yola dönüştürüldüğünü kaydeden Türkseven, erezyona yol açacak bir şekilde derenin yamaçlarının da dozerle tıraşlandığını belirtti.

185 bitki türü tespit edilmişti

Biyologlar Derneği Başkanı Türkseven, dernek olarak 1999 yılında, kendisinin de yar aldığı bir çalışma yapıldığını ve Kanlıdere’nin Lefkoşa içerisinde bulunan 12.5 kilometrelik bölümünün 10 metrelik dilimlere ayrılarak incelendiğini kaydetti.

Yapılan araştırmada bu dere içerisinde var olan 185 farklı bitki türü tespit edildiğini, birçok hayvan türünün belirlendiğini anlatan Türkseven, bu çalışmayı bir kitap haline dönüştürüp yayınladıklarını ifade etti. Ancak, dün bu görüntüler sonrasında, büyük bir hayal kırıklığına uğradığını anlatan Türkseven, orada bulunan Lefkoşa Kaymakamlığı’ndan bir yetkilinin de yapılanın yanlış olduğunu itiraf ettiğini belirtti.

Türkseven doğayı katletmenin, canlıları ve bitkileri yok etmenin bu kadar ucuz ve basit olmaması gerektiğini savundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 12:15
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104