banner6

Yeniden özgürlüğe kulaç attı

banner37

Güzelyurt’ta denizden 100 metre uzaktaki taş ocağından kalma büyük bir çukur içerisinde 10 gün önce bulunan dişi Caretta Caretta, Taşkent Doğa Parkı’nda gerekli bakımı yapıldıktan sonra yeniden özgürlüğüne kavuşturuldu

Yeniden özgürlüğe kulaç attı
banner150 banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Güzelyurt’ta Kumköy Tesisleri’nin bulunduğu bölgede denizden 100 metre uzaktaki eski bir taş ocağından kalma çukur içerisinde bulunan en az 20 yaşında olan Caretta Caretta cinsi dişi kaplumbağa, Taşkent Doğa Parkı ekibi tarafından gerekli bakımı yapılıp çiplenmesinin ardından önceki gün Karşıyaka Güzelyalı Plajı’nda yeniden özgürlüğüne kavuşturuldu.

Kaplumbağanın uzun bir süreden bu yana söz konusu çukur içerisinde olduğu düşünülürken bazı iddialara göre de kaplumbağanın 2 yıldır çukurda hapsolduğu belirtiliyor.

Kaplumbağanın hangi şekilde söz konusu çukurda kaldığı bilinmezken, taşlık olan alanda yumurtlama şansının hiç olmadığı ve muhtemelen ya fırtına etkisiyle ya da bir insan tarafından çukura bırakıldığı üzerinde duruluyor.

Basat: İnanılmaz bir olay

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Taşkent Doğa Parkı sahibi Kemal Basat, 10 gün önce Güzelyurt Kumköy Tesisleri’nin bulunduğu bölgede denizden 100 metre uzaktaki karada, eski taş ocağından kalan bir çukurda oluşan havuzda deniz kaplumbağası olduğu bilgisinin polis tarafından kendilerine ulaştırıldığını söyledi.

Kemal Basat, bölgede çalışan bir işçinin geçtiğimiz yıl ağustos ayında söz konusu kaplumbağayı aynı çukurda gördüğünü söylediğini kaydetti.

Olayı önce inanılır bulmadıklarını ancak polisten bilgi alır almaz olay yerine gidip inceleme yaptıklarında kaplumbağayı gözleriyle gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşadıklarını anlatan Basat, hemen oldukça büyük olan havuzdan kaplumbağayı kurtarma çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Kemal Basat, söz konusu kaplumbağanın çukura nasıl düştüğünü tespit edemediklerini, alanın taşlık olması nedeniyle yumurtlamaya hiç müsait olmadığını belirtti.

Kaplumbağanın muhtemelen ya fırtına nedeniyle veya bir insan tarafından çukura bırakıldığı üzerinde durduklarını ifade eden Basat, Güzelyurt Balıkçılar Birliği ve KKTC Avcılık Federasyonu tarafından sağlanan ağlar ve Cyprus Underwater Explorers ekibinin balık adamlarının desteğiyle kaplumbağayı tutsak olduğu yerden kurtardıklarını söyledi.

Kemal Basat, kaplumbağanın çukurun içerisindeki tuzlu, durgun ve bulanık sudan Ed Sezener tarafından kurtarıldığını, Taşkent Doğa Parkı ekibi tarafından sağlık kontrolünden geçirildikten sonra kan, doku ve deri örnekleri alınıp çiplenmesinin ardından önceki gün Karşıyaka Güzelyalı Plajı’nda özgürlüğüne kavuşturulduğunu kaydetti.

Kaplumbağanın Caretta Caretta cinsi olduğunu ve en az 20 yaşında dişi bir kaplumbağa olduğunu anlatan Basat, kaplumbağanın oldukça sağlıklı olduğunu da dile getirdi.

Kemal Basat, kaplumbağanın çukura nasıl geldiğinin hiçbir zaman bilinmeyeceğini ve orada ne kadar süredir kaldığının öğrenilemeyeceğini ancak her halükarda ona yardım edebildikleri ve tekrar denize, özgürlüğüne kavuşturabildikleri için mutlu olduklarını söyledi. Başat, vatandaşlardan bu tip durumlarda “Yaban Hayat Destek hattı olan “1190” a ihbarda bulunmalarını rica etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2017, 08:32
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110