Yer altı zenginliğimiz denize akıyor!

banner37

Cengizköy’de bereketli geçen yılın ardından Luvai olarak bilinen bölgedeki toprağın suya doymuş olması, yer altından çıkan yağmur sularının denize akmasına neden oldu

Yer altı zenginliğimiz denize akıyor!
banner99

“DENİZE AKAN SU İÇİN VİCDAN AZABI ÇEKİYORUM”… Cengizköy Muhtarı Hüseyin Turaç, Luvai bölgesi olarak bilinen yerdeki refinerinin taşmasıyla oluşan suyun, bu yılın çok bereketli geçtiğini gösterdiğini belirterek, köylerinin yıllar sonra suya doyduğuna işaret etti. Yıllar sonra biriken suyun denize aktığını söyleyen Turaç, “Denize akan bu suyun kaybı için vicdan azabı çekiyorum” dedi.

“SUYU KAYBETMEMEK İÇİN GÖLET YAPMALIYIZ”… Cengizköy’ün kurak geçen yıllarda bile birçok köyü suyla beslediğine dikkat çeken Turaç, köylerinde bulunan su kaynağının yıllardır kullanılmasının bir bedeli olması gerektiğini söyledi. Turaç, “Yaklaşık 3-4 futbol sahası büyüklüğündeki bir alanı kaplayan bu suyu kaybetmemek için burayı devlet desteğiyle küçük bir gölet haline çevirmemiz gerekiyor” dedi.

Güren TİLKİ

Lefke İlçesi’ne bağlı Cengizköy’de, bu yılın geçtiğimiz yıllara göre daha çok yağışlı geçmesi, suya hasret kalan toprağı suya doyurdu.

Ancak Luvai olarak bilinen bölgedeki toprağın suya doyması sonucunda ise bu kez de yer altından çıkan kaynak suları denize akmaya başladı.

Konuyla ilgili gazetemize konuşan köy muhtarı Hüseyin Turaç, Cengizköy’ün Luvai bölgesi olarak bilinen yerdeki refinerinin taşmasıyla oluşan suyun, bu yılın çok bereketli geçtiğini gösterdiğine işaret etti.

Köylerinin yıllar sonra suya doyduğunu belirten Turaç, “Köyümüz suya o kadar doydu ki, yıllar sonra biriken su maalesef denize akıyor. Denize akan bu suyun kaybı için de vicdan azabı çekiyorum” dedi.

Turaç, birçok kişinin denize akan suyun pis ve köpüklü olduğunu söylediğini, ancak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını dile getirdi.

“Suyu kaybetmemek

için gölet yapmalıyız”

Cengizköy’ün kurak geçen yıllarda bile Çamlıköy, Yeşilyurt, Gaziveren, Aydınköy, Güneşköy, Yayla ve Güzelyurt’u suyla beslediğine işaret eden Turaç, bu köyleri halen suyla beslemeye devam ettiğini kaydetti.

Köylerinde bulunan su kaynağının yıllardır kullanılmasının bir bedelinin olması gerektiğini ifade eden Turaç, bu bedelin Cengizköy yararına kullanılmasını istediklerini dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Eğer köyümüzdeki su tuzlanırsa, civar köylerdeki sularda da tuzlanma olacak. Dolayısıyla bu suyu verimli bir şekilde kullanabilmek için denize akmasına mani olmamız gerekiyor. Bu nedenle yaklaşık 3-4 futbol sahası büyüklüğündeki bir alanı kaplayan bu suyu kaybetmemek için burayı devlet desteğiyle küçük bir gölet haline çevirmemiz gerekiyor.”

“Belediyemiz suya Koi balığı bıraktı”

Turaç ayrıca, su birikintilerinden dolayı bu yıl sivrisinekler konusunda çok sıkıntı yaşadıklarını, ancak Lefke Belediyesi’nin yaptığı girişimlerle sivrisineklerin azalmaya başladığını söyledi.

Lefke Belediyesi’nin Luvai bölgesinde oluşan su birikintisine çeşitli ebatlarda 30-40 adet Koi balığı bıraktığını belirten Turaç, söz konusu balıkların bölgeye çok faydalı olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75