Yeşile kıydılar çöplük yaptılar

banner37

Girne bölgesindeki Karmi köyünde, ormanlık alandaki bazı ağaçlar kesilerek yol açıldı. Yeşilin yok olması pahasına bu alan, çöp, toprak ve molozla dolduruldu. Ormanlık alanın göbeği resmen çöplük oldu

banner87
Yeşile kıydılar çöplük yaptılar
banner90
banner99

BELEDİYE İDDİALARI REDDETTİ… Ağaçların katledilerek bölgenin çöplüğe dönüştürülmesine isyan eden Karmi’deki vatandaşlar, kıyımın, Girne Belediyesi tarafından yapıldığını iddia etti. Doğanın katledilmesinde Girne Belediyesi’ni hedef gösteren vatandaşların iddiasını, Orman Dairesi yetkilileri de doğruladı. Orman Dairesi yetkilileri, Girne Belediyesi’nin yaklaşık 10 ağacı katledip yol açtığını ve yamaca doğru, şehir içerisinden getirilen molozları dökmeye başladığını vurguladı. Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ise “Herhangi bir ağaca zarar vermedik, yanlış anlaşılma nedeniyle sadece otlar ve dallardan oluşan yeşil atıklar döktük” dedi

MOLOZLAR KALDIRILACAK… Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediyenin faaliyetlerini Orman Dairesi ve kaymakamlıkla anlaşılarak yürütüldüğünü belirterek, yer konusunda yanlış anlaşılma olabileceğini ve dökülen molozların geri kaldırılacağını kaydetti. Güngördü, Güngör Katı Atık Depolama Alanı’nın yeşil atığı kabul etmediğini, bu nedenle mağduriyet yaşandığını ifade etti

Ahmet UÇAR

   Girne bölgesinde Karmi köyündeki ormanlık alan tahrip edilerek çöplüğe döndü.

   Ormanlık alandaki bazı ağaçların kesildiği ve kesim yapılan yerde toprak yığınları, moloz ve çöplerin bulunduğu gözlendi. 

   Konuyla ilgili KIBRIS’a ulaşan vatandaşlar, ağaçların Girne Belediyesi tarafından göz göre göre katledildiğini iddia ederek, ormanlık alanın çöplüğe döndüğünü söyledi.

   Orman Dairesi yetkilileri de yaklaşık 10 ağacın kesilerek yol açıldığını ifade etti.

   İddialara cevap veren Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ise hiçbir ağaca zarar verilmediğini, sadece ot ve dallardan oluşan yeşil artıkların yamaca doğru döküldüğünü belirterek, Orman Dairesi’nden gelen şikayet üzerine ise tüm faaliyetlerin durdurulduğunu açıkladı.

   Güngördü, bu faaliyetlerin Orman Dairesi ve kaymakamlıkla anlaşılarak yürütüldüğünü dile getirerek, döküm yeri noktasında yanlış anlaşılma olabileceğini, ortada bir hata varsa bu hatadan geri dönüleceğini belirtti. 

Vatandaşlar: Ormanlık alanın tahrip edildiği iddia ediliyor

   Vatandaşlar, bölgedeki ağaçların kesildiğini, ormanlık alanın molozlarla doldurulduğunu belirterek, Girne Belediyesi’nin Orman Dairesi’ne danışmadan doğayı katlettiğini iddia etti.

   Vatandaşlar, belediyenin daha önce de iş araçlarına yol açmak gerekçesiyle Karmi’de bulunan ormanlık alandaki ağaçları kestiğini anımsatarak, “Karantina döneminde başladı. Karmi’de bulunan köpek barınağının arkasını kazmaya başladılar. Ülkede kaç tane orman kaldı? Yazık, günahtır. Her vatandaşın görevi doğasını sahiplenmektir. Orası ormanlık alan, çöp alanı değil ki! Burası aynı zamanda insanların en çok yürüyüşe çıktığı yer” şeklinde konuştu.

Orman Dairesi: Girne Belediyesi moloz dökmek için ağaçları katletti

   Orman Dairesi yetkilileri olayın bilgilerinin dışında gerçekleştiğini belirterek, Girne Belediyesi görevlilerinin tam tespiti yapılamayan ancak yaklaşık 10 ağacı katlederek, yol açıp yamaca doğru şehir içerisinden getirilen molozları dökmeye başladığını vurguladı.

   Yetkililer, bu durumun tespit edilmesinin ardından, belediyenin faaliyetlerinin engellendiğini dile getirerek, şu anda ormanlık alana moloz dökümünün durduğunu ifade etti.

   Ellerinden geleni yapacaklarına işaret eden daire yetkilileri, bölgedeki incelemeler sonucunda rapor hazırlanacağını anlattı.

  

Güngördü: Ağaçlara zarar verilmedi, sadece yeşil atık döküldü

  

   Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü, belediyelerin yıllardır molozları Güngör Katı Atık Depolama Alanı’na götürdüğünü anımsatarak, ot ve dal gibi yeşil atıkların Girne Belediyesi tarafından Güngör’e götürülmesi esnasında ise birtakım sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

   Güngördü, Güngör Katı Atık Depolama Alanı’nın yaklaşık 2 aydır artık yeşil atığı almamaya başladığını dile getirerek, Orman Dairesi ve kaymakamlıkla konuşulduğunu ancak yeri belirleme açısından yanlış anlaşılmanın söz konusu olabileceğini anlattı.

   Yetkili yerlerle iletişime geçilmesinin ardından vadi gibi bir yamaca yeşil atıkların depolanmaya başlandığını belirten Görgördü,  dal ve ot dışında bir çakıl taşının bile söz konusu ormanlık alana dökülmediğini savundu.

   Güngördü, bölgede herhangi bir ağaç kesiminin söz konusu olmadığını dile getirerek, yerinde inceleme de yapılabileceğini söyledi.

   Orman Dairesi’nin önceki gün şikayet etmesi üzerine Girne Belediyesi olarak faaliyetlerini durdurduklarını vurgulayan Göngördü, bölgeye dökülen molozların da ekipler tarafında geri alınacağına dikkat çekti.

   Güngördü, Beşparmak Dağları’nda kayaları patlatarak çakıl ve taş elde eden şirketlerin bulunduğunu hatırlatarak, bu yeşil atıkların da bu kayalardaki oyukların içerisine dökülebilmesi adına Çevre Dairesi ile irtibat halinde olunduğunu açıkladı.

   Güngör ile Girne arasındaki mesafenin gidiş geliş hesaplandığında 82 km olduğuna işaret eden Güngördü, bu konuda atıkların kendi bölgesinde ıslah edilmesi yönünde bir projelerinin bulunduğunu ifade etti.

   Güngördü, atıkları öğütecek, kompost haline getirecek bir öğütme makinesine ihtiyaç duyulduğunu bildirerek, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini söyledi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75